Kiegyensúlyozottnak mondható a az alapvető termények nemzetközi piaci helyzete:  búza és kukorica bőségesen áll rendelkezésünkre, miközben az olajosmag-termesztés is újra erőre kapott. Az élelmiszerek ára azonban - szemben az előző három hónaphoz képest - emelkedésnek indult.

A növekvő transzportköltségek és importmennyiségek miatt az élelmiszerimport értéke globálisan meghaladja idén a 1,3 trillió dollárt, ami 10 % fölötti növekedést jelent tavalyhoz képest, olvasható az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) új, kétévente megjelenő előrejelzésében.

Az élelmiszerköltés ráadásul leginkább a világ fejletlen térségeiben emelkedik, például az alacsony jövedelmű, élelmiszerhiányos szubszaharai Afrikában, ahol nagyobb hús-, cukor-, tejtermék- és olajosmag-importtal lehet számolni.

Minden élelmiszer-kategóriában nő az importkiadás, kivéve a halakat, amelynél az egyébként a bővülő hazai piaci igényeket a helyi haltermelés képes kielégíteni.

Közben megfordult az elmúlt három hónap trendje és az élelmiszerek ára újból emelkedni kezdett májusban, ahogy látható a FAO havi élelmiszerár-indexében.

Mindenből jól állunk

A FAO előrejelzése pozitív képest fest a nemzetközi élelmiszerpiacokról a jövőre nézve is. Az ellátás zavartalan lesz globálisan, bár helyi szinten lehetnek ettől eltérő folyamatok. A búza világkereskedelmi árában nem várható ingadozás, főleg nem a szezon elején, míg a rekord-közeli termés a szemes terményekből (minden a búzán és rizsen túl) garantálja az intenzív versenyt a beszállítók között. Bár valamelyest csökkenhet a globális tartalék rizsből, a kínálat miatt nem kell aggódni.

Komoly verseny alakulhat ki a beszállítók között a szemes termények piacán
 

Az olajnövények termelése hatalmas  ugrás előtt áll a 2016-17-es szezonban, főleg a kiemelkedő szójatermés okán. Ahogy most állnak a dolgok a trend folytatódik a 2017-18-as szezonban is, ami az árakra is hatással lesz.

Globálisan nézve a hústermelés már a harmadik egymást követő évben stagnál a kínai piac várható visszaesése miatt, növelve az Egyesült Államokból és Indiából érkező import súlyát. Eközben az előrejelzések szerint a tejtermelés világszerte 1,4 %-kal bővül, legerősebben Indiában.

A FAO legfrissebb Gabonakészletek és –igények gyorsjelentése 2 594 millió tonnára becsüli az összesített gabona-kibocsátást, ami így fél százalékkal kisebb lesz az előző évinél. A felhasznált gabona mennyisége eléri a 2 584 millió tonnát. Ahogy a kereslet várhatóan alulmarad a termeléshez képest, a gabonakészletek a szezon végén jövőre 703 millió tonnán állnak majd.

A készletekre vonatkozó előjelzések jelentős mozgásokat valószínűsítenek Kínában, ahol a szemes termények jelentősége csökken a búzával és a rizzsel szemben, de általánosságban elmondható, hogy a készletek bőségesek lesznek.

Forrás: FAO sajtóközlemény

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás