„Már mi nálunk babám…”
Mi a helyzet a szarvasmarha, meggy és cseresznye piacán; mik a kilátások az idei gabonahozamot illetően; mi várható a vidékfejlesztési program kapcsán; milyen jogszabály módosítás segíti a mezőgazdasági munkaadókat; hova érdemes menni hétvégén? Minden kiderül agrárhír-összefoglalónkból!
A szarvasmarha-ágazat tavaly 244 milliárdos kibocsátást produkált, ami a teljes mezőgazdasági termelés több mint 10%-át adta. Mindeközben globálisan bővül a marhahús termelése is. Ismét elértük a 2000. évi szintet az állatállományt illetően, meghaladtuk a 800 ezer egyedet, ezen belül közel 30.000 a magyartarka tehén állománya. Ezzel együtt nőtt a tejtermelés kibocsátása is. 2014-ben 61%-kal lépte túl a 2010-es évit. Bár idén, április 1-jével megszűnt a tejkvóta rendszere, a diszkriminatív árképzés tilalmának bevezetésével a kereskedők azonos árképzést alkalmaznak a hazai és a külföldi termékek esetében is. A magyar tej népszerűsítésére, marketingjére 420 millió Ft áll rendelkezésre a 2015-ös évben. Támogatás is elérhető, méghozzá a tejhasznú tehenek támogatására, mintegy 21 milliárd Ft, ezen belül a húshasznú anyatehenekre közel 11, a hízott bika támogatásra közel 1,5 milliárd Ft fordítható. Az állatgyógyászati költségekre is igényelhető támogatás, 8,5 milliárd Ft értékben, az állati hulla elszállításához pedig 3,6 milliárd Ft áll rendelkezésre.
Elkezdődött az aratás hazánkban, az árpa 15%-át már betakarították. A búza és árpa esetében is közepes terméshozamra számíthatunk, a kalászosok minősége viszont jobb a tavalyinál. A tavalyi évhez képest a hozamok 4-5%-kal elmaradnak majd, de az utóbbi 5 év átlagát nézve 8-10%-os növekedést mutatnak. A belföldi igényeket ki tudja majd elégíteni a megtermett kenyér- és takarmánygabona sőt, exportra is jut majd belőle. Rozsból is közepes hozamot jósolnak, hektáronként 2,9 tonnával lehet számolni. A tritikálé termésátlaga várhatóan 3,85 tonna lesz hektáronként, az őszi káposztarepcéé jóval elmaradva a tavalyitól, csak 2,5 tonna. Az árak nálunk is követik a világpiaci trendeket, január óta 10-15%-kal csökkent a gabonafélék ára.
Hirdetés
Nem megy minden ilyen gördülékenyen a meggypiacon, sőt. Hajdú-Biharban és Szabolcsban nagy a baj, a termelők inkább a fán hagyják rohadni a gyümölcsöt, annyira alacsony a felvásárlási ár. A termelők arra panaszkodnak, hogy hiába étkezési minőségű a gyümölcsük, a felvásárlók ipariként árazzák azt be. Az étkezési meggy kilogrammjáért most a termelő 150-180 Ft-ot kaphat, míg a felvásárlók az ipari meggyért kilónként 70-80 forintot adnának. Az utóbbi esetben a 90-100 forintos kilónként ár volna a kívánatos.
Keletre tolódik a nemzetközi hírű nagykörűi cseresznye iránti érdeklődés. A csonthéjas gyümölcs igencsak kedvelt lett a szomszédos országokban, miközben a nyugat-európai országok érdeklődése visszaesett. Nagykörűn tart a cseresznyeszüret, a gyümölcsök többsége nagy szemű, ropogós germersdorfi fajta. Az átlagosnál valamivel jobb minőségű gyümölcs várhatóan közepes terméshozamot (4-500 tonna) ér el annak ellenére, hogy az érés idején és a szüret kezdete óta is sok eső esett. A szemek mégsem repedtek meg, és a gombabetegségek is elkerülték a fákat. Mivel a hazai cseresznyepiac telített, az itt megtermett gyümölcs nagy része exportra kerül. Nagykörűn található egyébként az ország legnagyobb, több mint 200 hektáros cseresznyése, ahol 4-5 féle cseresznye terem. Egyedülálló módon 77 féle cseresznyefát felvonultató cseresznyefajta-gyűjteménnyel is rendelkeznek.
Őszig kell már csak várnunk a vidékfejlesztési program 1250 milliárd Ft-os keretére kiírt pályázatokra. Főként a mikro- és kisvállalkozásokat kívánják majd belőle támogatni, de az elsődleges feldolgozottságú termékekkel foglalkozók is bőven részesülnek a forrásból. Ezen belül 200 milliárd Ft jut majd az élelmiszeripari alapanyagok feldolgozására.
Beindult a mozgás a munkapiacon is. Míg a hírek arról szólnak, hogy sok mezőgazdasági munkaadó megütheti a bokáját a szabálytalanul bejelentett közfoglalkoztatottak után, jó hír is napvilágot látott. Júliustól ugyanis adókedvezmény jár a mezőgazdasági munkaadók a 25 és 55 év közötti munkavállalóik után. A kedvezmény a növénytermesztést, az állattenyésztést, a vegyes profilú gazdálkodásokat, a gépjavító és –karbantartó, a mezőgazdasági-, erdőgazdálkodási- és növényvédő gépek kezelőinek munkát adó cégek is igénybe vehetik a kedvezményt. A 100 ezer Ft-os bruttó bér esetén legfeljebb 14,5%, ami 30-35 ezer embert érinthet. Várhatóan a munkavállalók is jól járnak, akiket eddig csak 120 napig, idényjelleggel foglalkoztattak, ezentúl akár egész évben lehet munkája.
Programajánló
A Múzeumok Éjszakája után sem maradunk hétvégi program nélkül 35. alkalommal rendezik meg az Őrségi Vásárt. Az esemény egyúttal egybeesik Őriszentpéter várossá válásának 10. évfordulójával is. Szombat délelőtt az évforduló kapcsán helytörténeti programok, délutántól szabadtéri táncos, zenés bemutatók szórakoztatják az érdeklődőket, este pedig tűzijáték is lesz. Vasárnap koronglövő verseny, termelői piac, gyermekműsorok várják az ide látogatókat, de fellépnek hagyományőrző csoportok és zenekarok is. A mozogni vágyók pedig vezetett túrákon vehetnek részt az Őrségi Nemzeti Park területén.
Agrárhír-összefoglalónk az MTI hírei alapján készült el.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés