Legkorábbi szabadföldi gyümölcs Magyarországon a szamóca, közkeletű, de téves nevén az eper. Termesztése nem bonyolult, ha odafigyel rá a gondos gazda, biztos a siker. Egyedül az időjárás teheti tönkre a termést.

Beindult az eperszezon hazánkban. A piacokon és az útszéli árusoknál már friss, hazai terméket lehet kapni, igaz, még csak a fóliában érlelt eper piacképes. Mivel még nagyon a szezon elején járunk és a szabadföldi eper még nem jelent meg a piacon, így az ára is igen magas, 2500-3000 forintot is elkérhetnek a gyümölcs kilójáért.

A szabadföldi eperrel foglalkozó gazdákat két dolog foglalkoztatja a virágzás és termésképződés időszakában: hogyan védekezzenek az esetlegesen megjelenő betegségek ellen, illetve árgus szemekkel figyelik az időjárás előrejelzéseket.

Az eperföldeken a gombás megbetegedések okozhatnak bonyodalmat, a gyümölcsökre átterjedve komoly terméskiesést is okozhatnak. De mi történik akkor, ha a betegség érési időben üti fel a fejét?

Érik már a szamóca sokfelé az országban
 

Ahány gazda, annyiféle megoldás: sokan azt mondják, hogy egy kiadós, kén tartalmú kezeléssel meg lehet fogni a gombás megbetegedéseket, így menthető az állomány. Ezzel szemben vannak gazdák, akik kifejezetten elhatárolódnak az éréskor történő vegyszeres kezelésektől, mivel félő, hogy a vegyszerek felszívódnak a gyümölcsben, így már nem lesz olyan egészséges, mint vegyszermentes állapotában. További probléma, hogy a kénes kezelés csúnya foltokat okozhat a gyümölcsökön, ezzel is rontva annak értékét.

A másik probléma az időjárás lehet. Az eső ebben az időszakban kifejezetten hasznos a növényeknek, meghálálják a csapadékot. Viszont a jégeső (amelyhez volt szerencsénk szerdán) már kevésbé hasznos az epernek. Leveri a virágokat és a fiatal gyümölcsöket a növényről, komoly károkat okozva ezzel mind a növénynek, mind a termelőnek. Amelyik gyümölcsöt nem veri le a jég, az a jégdarabok által keletkezett ütésektől foltos lesz, a vásárlók kevésbé fogják megvásárolni az ilyen árut.

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás