Legkorábbi szabadföldi gyümölcs Magyarországon a szamóca, közkeletű, de téves nevén az eper. Termesztése nem bonyolult, ha odafigyel rá a gondos gazda, biztos a siker. Egyedül az időjárás teheti tönkre a termést.

Beindult az eperszezon hazánkban. A piacokon és az útszéli árusoknál már friss, hazai terméket lehet kapni, igaz, még csak a fóliában érlelt eper piacképes. Mivel még nagyon a szezon elején járunk és a szabadföldi eper még nem jelent meg a piacon, így az ára is igen magas, 2500-3000 forintot is elkérhetnek a gyümölcs kilójáért.

A szabadföldi eperrel foglalkozó gazdákat két dolog foglalkoztatja a virágzás és termésképződés időszakában: hogyan védekezzenek az esetlegesen megjelenő betegségek ellen, illetve árgus szemekkel figyelik az időjárás előrejelzéseket.

Az eperföldeken a gombás megbetegedések okozhatnak bonyodalmat, a gyümölcsökre átterjedve komoly terméskiesést is okozhatnak. De mi történik akkor, ha a betegség érési időben üti fel a fejét?

Érik már a szamóca sokfelé az országban
 

Ahány gazda, annyiféle megoldás: sokan azt mondják, hogy egy kiadós, kén tartalmú kezeléssel meg lehet fogni a gombás megbetegedéseket, így menthető az állomány. Ezzel szemben vannak gazdák, akik kifejezetten elhatárolódnak az éréskor történő vegyszeres kezelésektől, mivel félő, hogy a vegyszerek felszívódnak a gyümölcsben, így már nem lesz olyan egészséges, mint vegyszermentes állapotában. További probléma, hogy a kénes kezelés csúnya foltokat okozhat a gyümölcsökön, ezzel is rontva annak értékét.

A másik probléma az időjárás lehet. Az eső ebben az időszakban kifejezetten hasznos a növényeknek, meghálálják a csapadékot. Viszont a jégeső (amelyhez volt szerencsénk szerdán) már kevésbé hasznos az epernek. Leveri a virágokat és a fiatal gyümölcsöket a növényről, komoly károkat okozva ezzel mind a növénynek, mind a termelőnek. Amelyik gyümölcsöt nem veri le a jég, az a jégdarabok által keletkezett ütésektől foltos lesz, a vásárlók kevésbé fogják megvásárolni az ilyen árut.

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás