Telt házas rendezvényen tájékoztattak több hazai szervezet szakemberei a Pest vármegyei Gödöllőn, a MATE Tudástranszfer Központjának gépészeti fellegvárában. A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ), valamint annak Ifjú Gazda Tagozata első alkalommal szervezte meg az Ifjú Gazda Kongresszust. Ezen több mint 300 hazai és határon túli fiatal gazdálkodó vett részt. Az évtizedek óta hatékony gazdaköri tevékenységek mellett az elmúlt években minden megyében megalakultak a MAGOSZ ifjú gazda tagozatai, ami további dinamizmust ad a szervezeti és érdekképviseleti munkának.

Minden magyar vármegye érintett volt és lesz is az első Ifjú Gazda Kongresszus összefogásában - hangzott el a programon. Az agrárium stratégiai jelentőségű ágazat, a generációváltás pedig kulcsfontosságú az elöregedő korfájú mezőgazdaságban, azt a kormányzat is számos eszközzel támogatja – mondták a 2023. március 16-i Ifjú Gazda Kongresszuson, Gödöllőn. A rendezvényen bejelentették azt is, hogy a földadó eltörléséért eddig már mintegy 120 ezer aláírás gyűlt össze. A NAK beszámolóját szemléztük és egészítettük ki a helyszínen hallott részletekkel.

Az Országos Gazdasszony Tagozat elnöke, Nagyné Legény Ildikó beszél a bevezetőben - Fotó: Magro.hu, CSZS, Gödöllő

Dr. Nagy István agrárminiszter; Papp Zsolt György, a MAGOSZ Ifjú Gazda Tagozatának elnöke; Győrffy Balázs, a NAK elnöke; Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora; Dr. Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára, Cseh Tibor András, a MAGOSZ főtitkára és Jakab István, a MAGOSZ elnöke is beszélt a kongresszuson.

A gödöllői kongresszuson Dr. Nagy István agrárminiszter a köszöntőjében kiemelte: 

A magyar kormány az új agrártámogatási ciklusban az eddigieknél is több lehetőséget kínál a generációváltás elősegítésére a 2023-ban elindult új Közös Agrárpolitika magyar Stratégiai tervében. Nélkülözhetetlen, hogy a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban a világra nyitott, innovatív, modern tudással felvértezett szakemberek dolgozzanak. Ezen felül meg kell erősíteni a családi gazdaságok helyzetét is.

Nagy István agrárminiszter tart előadást - fotó: NAK/Lévai Zsolt

Hozzáfűzte, a generációváltásra azért is szükség van, mert a hazai mezőgazdaság meghatározó részét adják a kis- és közepes méretű gazdaságokat működtető termelők, akiknek a támogatása elengedhetetlen az ágazat további fejlődése szempontjából. A jövőnk és az egész vidéki Magyarország megerősödése függ attól, hogy sikeres lesz-e a generációváltás - fogalmazott az óvári gazdász.

Az első sorokban ülő szakemberek mögött látható sok száz csillogó szem, az “ide nekem az oroszlánt is” gondolkodású fiatal gazdáké. Akikre nagy szükség van az elkövetkező időszakban is. A még fiatalabbaknak nagyon hasznos és helyes, ha figyelembe veszik az előttük álló, vagy ülő szakemberek tapasztalatait, ezt ötvözve a technológiai tudással és az új fejlesztések ismeretével. Az agrárium fejlődésében eddig megtett út és az elért eredmény óriási, az apák és nagyapák földjét viszza lehetett adni a tulajdonosoknak, ez óriási esély és lehetőség.

Nagy István agrárminiszter beszél - Fotó: Magro.hu, CSZS, Gödöllő

Fontos változásokat hoz a gazdaságátadási törvény, ahol a szerződéssel elkerülhetőek a hosszadalmas jogi folyamatok. A gördülékeny átadást és átvételt támogatja az engedélyek és a szerződések átruházásával.

Anyagilag is támogatják a gazdaságot átadó és átvevő felet is, az átadó akár 50-70 ezer, a fogadó fiatal gazda pedig 40-100 ezer euró vissza nem térítendő támogatásban részesülhet. Ez évekig előnyöket biztosít a termeléshez. A támogatás igyekszik ösztönözni a tevékenység elindítását és fenntartását, hogy a tapasztaltabb gazdák megnyugtató módon tudják átadni a fiataloknak a vállalkozásaikat és a tudásukat.

Az új megoldások, a korszerű modernizáció nem szűkíthető le a technológiai fejlődésre, a támogatás magasabb minőségéhez hasznos tudásátadásra van szükség. Ehhez fontos, hogy a pályázók képesek legyenek használni a megoldásokat. A családi gazdaságok helyzetének segítése is fontos terület, ahol bátorítják a vállalkozói szellemet, az innovációt. Ehhez meghatározó részt adnak a termelők, akik támogatása elengedhetetlen a siker szempontjából. Ez a közös gondolkodás az egész vidéki Magyarország előnyére válik. Bármilyen nehézség vagy kihívás is adódik, ha van szomszéd gazda, barát és szövetséges, mindig jó számítani egymásra - mondta Dr. Nagy István.

Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke beszél az Ifjú Gazda Kongresszuson - fotó: NAK/Lévai Zsolt

Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke is kifejtette a teendőket és a kihívásokat:

A 21. században megváltoztak a körülmények, az idősebb és a fiatal gazdák összefogására van szükség. A fiatalok korszerű tudása az idősebbek tapasztalatára építve jelenti a garanciát a sikerre. Számos jó példát találni országszerte a tudásátadásra, ezt támogatja és erősíti meg az új szabályozás a gazdaságátadásról. Az összefogás erejét a magyar gazdák határon innen és túl is többször megmutatták, ebbe a sorozatba illeszkedik be az ifjú gazdatársakkal való aktív és hatékony együttműködés. Szeretettel és büszkeséggel veszünk részt ebben a folyamatban, amely meghatározza a magyar agrárstratégia következő éveit. A Kárpát-medence gazdáinak összefogása kiemelten fontos feladat, ebben is sikerült komoly eredményeket elérni, köszönjük a gazdatársainknak határon innen és túl is - üzent Jakab István.

Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke kiemelte: 

Ahogy szerte Európában, hazánkban is magas a mezőgazdaságban tevékenykedők átlagos életkora, a generációváltás kulcsfontosságú. Az agrárium hazánk kiemelt, stratégiai ágazata, az új támogatási ciklussal pedig lehetőségek sora nyílik, soha nem látott mennyiségű támogatás jut a mezőgazdaság fejlesztésére. A támogatásokról is beszélt, sok fontos feltétel és lehetőség újult meg. Érdemes ezeknek alaposan utánajárni a NAK felületein és szakembereivel, hogy minden lehetőséget részletesen megismerve lehessen dönteni a pályázatokon vállalt feltételek közül. 

Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke a gyakorlati lehetőségekről és a szakmai támogatásról is beszélt - fotó: NAK/Lévai Zsolt

A kamara segíti a gazdákat a források minél eredményesebb lehívásában, valamint a MAGOSZ-szal és társzervezetekkel összefogva az érdekérvényesítés terén is. Erre markáns példa a földadó elleni petíció is, amihez már mintegy 120 ezren csatlakoztak - közölte. 

Az agrárágazat következő generációja irányában nagy várakozások vannak. Más időtáv, tudás és tapasztalat áll rendelkezésre. Hiszem, hogy a kongresszussal újabb mérföldkőhöz érkezett az együttműködés a magyar gazdák között. Ahogy gazdák és gazdasszonyok találkoznak, tapasztalatot cserélnek, óriási energiák áramlanak. A közös gondolkodás erejét megérezni, részesei lenni a szervezetnek, ilyen esetben inkább szövetségnek, sokat ad. Ez több is, mint hálózat. A rendeződés pedig mindig pluszt ad a fejlődéshez, ezért is fontos esemény a gödöllői ifjú gazda kongresszus - mondta Győrffy Balázs.

Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke beszél a támogatások részleteiről - Fotó: Magro.hu, CSZS, Gödöllő

Energiával, tudással kell magasabb szintre emelni a gazdálkodást, kézbe kell venni az élelmiszerellátás jövőjét, ami életfeladat. Öröm látni, hogy sokan vannak, akik megtalálják  magukat a gazdálkodásban. Ehhez lehetőségek hosszú sora nyílik meg, nagyságrendekkel több támogatást lehet igényelni a termeléshez. Számítunk a véleményetekre, fontos, hogy megfogalmazzátok a gondolataitokat, így lehet a vágyaitok, terveitek elérését garantálni - szólt a fiatal gazdákhoz a NAK elnöke.

Papp Zsolt György, a MAGOSZ Ifjú Gazda Tagozatának elnöke kiemelte: 

Mérföldkőhöz érkezett az agrárium, és a fiatal gazdák készen állnak arra, hogy szorgalmukkal, valamint tudásuk legjavával szolgálják a magyar mezőgazdaságot. Az elmúlt években számos lépés történt a területen, és ma már látható jelei vannak a mezőgazdasági nemzedékváltásnak. Ezt segíti egyebek között a gazdaságátadások megújult szabályozása, a generációs megújulást ösztönző támogatások, illetve a több elemből álló fiatal gazda támogatások is. A mai, nagyszabású eseményen pedig olyan egység volt látható a MAGOSZ, a NAK, a szaktárca, az agrárfinanszírozás szereplői és az ifjú gazdák részvételével, ami előremutató - mondta.

Az új technológiákkal jelentősen növelhető a termelés hatékonysága, erre törekedni kell. Minden egyes magyar vármegye ifjú termelői, valamint a határon túli magyarság fiatal gazdálkodói is fejleszteni törekvő szakembereket fognak össze, ami hatalmas erőt és szakmai tudást jelent. A generációváltást segítő intézkedések ezeket is támogatják - mondta.

Papp Zsolt György, a MAGOSZ Ifjú Gazda Tagozatának elnöke a kongresszuson - fotó: NAK/Lévai Zsolt

A vidék bázisa a  mezőgazdaság, ennek működéséhez elengedhetetlen a fiatal gazdák kinevelése, hogy biztos és tisztes megélhetést nyújtson a gazdálkodás a tanulni és fejleszteni vágyó szakembereknek - mondta.

A szervezetekhez bárki csatlakozhat, várjuk is őket. A célunk, hogy az együttműködés segítse a termelők tudásának fejlődését támogatással, jó szakmai gyakorlatok bemutatásával, hogy tudják alkalmazni a technológiát a termelésben. Aki szeretne, véleményezzen és tegyen javaslatot a fejlesztésekre, ezeket örömmel fogadjuk. Az ágazat társadalmi szerepvállalásában is részt veszünk: a  gazdaság, a kutatás, a fenntarthatóság szempontjait figyelembe véve folytatunk szakmai együttműködéseket - mondta Papp Zsolt György.

Papp Zsolt György, a MAGOSZ Ifjú Gazda Tagozatának elnöke beszél a kongresszuson - Fotó: Magro.hu, CSZS, Gödöllő

Biztatunk minden fiatal termelőt, hogy dolgozzon vidéken, merjen álmokat megvalósítani! Ehhez elkötelezett támogatókat talál közöttünk. Kemény, tudásban gazdag munka szükséges a megújuláshoz, hogy új erőre kapjon az ágazat, hogy a nemzetet meghatározó magyar mezőgazdaság a fejlődést a lehető legjobban megvalósíthassa - mondta a szakember.

Dr. Gyuricza Csaba, a házigazda MATE rektora a tanulás és a kutatás lehetőségeiről is beszélt

A kongresszuson köszöntőt mondott Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora. Üdvözölte és minden szintű támogatásáról biztosította a magyar mezőgazdaság fejlesztésére irányuló fiatal gazda törekvéseket. Ehhez egyebek között oktatással, továbbképzéssel, szakmai rendezvényekkel és közös kísérletekkel is hozzá tudnak járulni. A magyar agrárszakma tudásszintjének növelését szolgáló folyamat egy hosszú távú munkát ad, mely során figyelni és reagálni kell a megújuló technológiai környezetre is. A tanulás állandó, erre pedig a fiatal gazdák nagyon nyitottak - mondta az intézmény rektora.

Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora, szemben, öltönyben: üdvözölte és minden szintű támogatásáról biztosította a magyar mezőgazdaság fejlesztésére irányuló fiatal gazda törekvéseket - Fotó: Magro.hu, CSZS

A megnyitók után Győrffy Balázs és Jakab István átadta az agrárminiszternek a két szervezet által a helyi földadó bevezetése ellen összegyűjtött 120 ezer aláírást.

A nyitó előadások után három, kiemelten fontos tématerületről ismertették a részleteket a szakemberek. Érdemes figyelni az információkat a lehető leghatékonyabb gyakorlat megvalósítása érdekében, amiben az előadók örömmel segítenek az érintetteknek - hangzott el. 

A szakmai előadások:

Dr. Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára tartotta az elsőt. A “Fiatal gazda támogatások a Közös Agrárpolitika új időszakában” címmel számos hasznos szabályról, feltételről, igényről, és maximális támogatás eléréséről is beszélt az előadásában.

Dr. Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára A “Fiatal gazda támogatások a Közös Agrárpolitika új időszakában” címmel tartotta az első bemutatót - Fotó: Magro.hu, CSZS, Gödöllő

Cseh Tibor András, a MAGOSZ főtitkára a “Gazdaságátadás” címmel adott elő, a folyamat jogi gyakorlata és fontos lehetőségek is szerepet kaptak. Lényeges üzenet, hogy minden segítséget megadnak az átadásban érintett gazdáknak, érdemes a részletekért felkeresni őket.

Cseh Tibor András, a MAGOSZ főtitkára a “Gazdaságátadás” címmel adott elő - Fotó: Magro.hu, CSZS, Gödöllő

Hollósi Dávid, ügyvezető igazgató, az MKB Bank Nyrt. és Takarékbank Zrt részéről:

“A hazai és a nemzetközi agrárpiaci tendenciák 2023-ban” címmel ismertette a gazdasági folyamatok hatásait, a változásokat, a lehetőségeket, valamint a várakozásokat. A beruházásokról és a hitelezés helyzetéről is részletesen beszélt.

Néhány kép Gödöllőről:

A helyszín előtere
Az üvegen át
A gépmúzeum udvara

Szerkesztette:

Csurja Zsolt

gödöllői gazdász 2009, óvári precíziós mezőgazdasági szakmérnök 2021

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás