Évente mindössze egy-két szarvasmarha-telepen merül fel a tuberkulózis (TBC) fertőzés veszélye Magyarországon. Az elmúlt években a hazai állatállomány több mint 99 százaléka mentes volt a fertőzéstől. Az Egyesült Királyságban ugyanakkor tavaly több tízezer szarvasmarhát kellett levágni az egyre nagyobb mértékben terjedő, emberre is veszélyes betegség miatt. Magyarországon a szarvasmarha-állományok 99,5 százaléka mentes volt a tuberkulózis fertőzéstől az elmúlt években – tájékoztatott a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A hazai szarvasmarha telepeken csak szórványosan, évente egy-két állományban merült fel a TBC fertőzés lehetősége az utóbbi években.
Az Egyesült Királyságban komoly gond a TBC (Fotó: Pixabay, tomwieden)
Sokkal nagyobb gondot okoz ugyanakkor a TBC például az Egyesült Királyságban, ahol egy év alatt a 40 ezret is átlépte az emberre is veszélyes fertőzés miatt levágott szarvasmarhák száma. A megbetegedések száma ráadásul folyamatosan növekszik, és a 2017-ben leölt állatok száma 10 százalékkal több volt az egy évvel korábbi adatnál. 2016-ban összesen több mint 830 ezer úgynevezett intradermális tuberkulin próbát végeztek el a magyarországi szarvasmarha-állományban - közölte a Nébih. A próbákon reakciót mutatott egyedek, illetve a vágóhídi húsvizsgálatokkal vett minták közül 106 esetben került sor további laboratóriumi (szövettani, bakteriológiai) ellenőrzésekre. A vizsgálatok alapján azonban mindössze egy állományban három szarvasmarhában igazolták a gümőkór kórokozójának jelenlétét. Magyarország 2014 óta az Európai Unió által is elismerten mentes a szarvasmarhák gümőkórjától. A hatályos rendelkezések szerint az állatorvosok minden hat hétnél idősebb szarvasmarhát megvizsgálnak évenként egyszer. Emellett folyamatosan végeznek vizsgálatokat az állatmozgatásoknál és -szállításoknál, illetve a vágóhídi húsvizsgálatoknál is ellenőrzik a gümőkór esetleges jelenlétét. Amennyiben egy állományban felmerül a TBC lehetősége, megkezdődik az esetlegesen fertőzött állatok felderítése és ezek leölése. A mentesítés befejezéséig az érintett állományban korlátozzák az állatok mozgatását és szállítását. Forrás: Agrárszektor

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás