A megszokottól korábban jelentkezett a szőlőültetvényeken több betegség első tünete is. Rendkívül korán megjelent a lisztharmat is. Vannak tájegységek, ahol már a harmadik védekezésen is túl vannak a gazdák. A peronoszpóra pedig még csak most érkezik…

A legnagyobb ellenségnek a szőlősökben továbbra is a peronoszpóra, a botritisz, a feketerothadás, valamint a lisztharmat számít. Épp az utóbbi betegség az, amely az április végi fagyok után szinte azonnal megjelent az amúgy sem túl életerős szőlőtőkéken, így a védekezést máris meg kellett indítaniuk a gazdáknak.

Évekkel ezelőtt a lisztharmattól azért tartottak, mert meglepetésszerűen tűnt fel és kezdett pusztítani, a védekezést pedig épp ezért nem tudták jól időzíteni. Ehhez képest mára fejlett előrejelző rendszerek képesek megmondani, mikorra várható a lisztharmat megjelenése az ültetvényeken.

Aki szép termést szeretne, már most kénytelen permetszerhez nyúlni (Fotó: Shutterstock)
 

Elérkezett ez az idő, ugyanis áprilisban a Villányi borvidéken már megjelentek az első tünetek, mostanra pedig már szinte minden szőlőbirtokon megkezdték a védekezést a gazdák.

Járványról azonban még nem beszélhetünk, ezért is van jelentősége annak, hogy most, a kezdeti időszakban hogyan védekezünk a betegség ellen. A megfelelő időpontban történő permetezéssel meggátolható a későbbi rügyfertőződés, valamint a szőlőbogyókra is kisebb teher fog nehezedni.

A Dunántúlon talán a legdrasztikusabb a helyzet. Ott már vannak helyek, ahol a harmadik permetezést végzik a szőlőtermesztők. Ez rendkívül intenzív védekezésnek számít és igen korainak is. Azt sem szabad azonban elfelejteni, hogy néhány napon, 1-2 héten belül a peronoszpóra is elkezdi fertőzni a szőlőket, ami újabb vegyszeradagok kijuttatását követeli majd meg a termelőktől.

Forrás: nak.hu

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás