Az UNFAO a közelmúltban közölte, hogy a mezőgazdasági termőföldek egyharmada közepesen vagy erősen leromlott. Ez veszélyezteti a globális élelmiszer-ellátást, növeli a szén-dioxid-kibocsátást, és csökkenti a vízmegtartó képességet. A Skóciában megrendezett Talajtani Világkongresszuson felhívások hangzottak el a talajtani tudósok talajról való gondolkodásának megváltoztatását megcélozva.

A Cranfieldi és a Nottinghami Egyetemek tudósai a konferencián részt vevő 3000 küldöttnek elmondták: a tudósoknak meg kell változtatniuk a talaj mérésének és tanulmányozásának módját, hogy jobban megértsék, hogyan lehet hatékonyabban gazdálkodni a talajjal.

Ha lépéseket teszünk a talaj egészségének nagyobb képet mutató szemlélete felé, az nagyban hozzájárulhat néhány nagy kihívás – nem utolsósorban az éghajlati válság – megoldásához (Fotó: Pixabay)

Nincs egységes, elfogadott módszer a talaj egészségének mérésére

Jim Harris, a Cranfieldi Egyetem környezettechnológiai professzora és a kutatás vezetője elmondta: jelenleg nincs egységes, elfogadott módszer a talajok általános egészségének mérésére. A tudósok általában mutatókkal mérik a talajt, mintát vesznek, és megvizsgálnak bizonyos tulajdonságokat. Például a szén-dioxidot vagy a PH-t, hogy jelezzék, mennyire egészséges a talaj, ezt egy „pontszámmal” jelzik.

Nagyobb képet a talaj egészségéről

„Ezzel a kutatással szeretnénk elindítani a beszélgetést arról, hogy miként tudunk a talaj egészségének értékeléséről holisztikus képet alkotni. Megvizsgálva ennek az egyetemesen fontos rendszernek az egymással összefüggő elemeit. Ha lépéseket teszünk a talaj egészségének nagyobb képet mutató szemlélete felé, az nagyban hozzájárulhat néhány nagy kihívás – nem utolsósorban az éghajlati válság – megoldásához.”

Téves egyetlen pontszámra hagyatkozni

Dr. Dan Evans, a Cranfieldi Egyetem kutatója és a tanulmány társszerzője szerint helytelen egyetlen pontszámra hagyatkozni a talaj egészségét illetően. „Ha többféle mérőszámot veszünk figyelembe az egész rendszer vizsgálatához, akkor teljes mértékben megérthetjük a fejlődés irányát – javul vagy romlik a talaj állapota?”

A kutatók egy új hierarchikus keretrendszeren alapuló, a talaj egészségének egész rendszerre kiterjedő megközelítést javasolnak a talaj egészségének értékelésére:

– Az élet jelei – a talajban élő szervezetek jellemzése.

– A működés jelei – a talajok anyagfeldolgozási képességei.

– A komplexitás jelei – a talajkomponensek kapcsolódásának és egymásra utaltságának mértéke.

– A kialakulás jelei – a talajok többszörös stresszhatásokra adott válaszának mértéke.

„A talaj nem organizmus – számos olyan tulajdonsággal, folyamattal és funkcióval rendelkezik, amelyeket egymással összefüggő perspektívából kell vizsgálni. A talajokat több időszakon keresztül kell vizsgálnunk, hogy lássuk, hogyan reagálnak a rövid távú időjárási eseményekre és a hosszú távú éghajlatváltozásra” – mondta.

Sacha Mooney, a Nottinghami Egyetem talajfizika-professzora hozzátette: „Ez az új megközelítés minden talajra alkalmazható, és közelebb visz bennünket a talajrendszer ’teljes képének’ interdiszciplináris megértéséhez, ahelyett, hogy külön-külön vizsgálnánk a kirakós játék egyes darabjait.”

Elmozdulás az új értékelési modell felé való

Harris professzor végezetül elmondta: „Nehéz megérteni az egészséges talajrendszer fontosságát – támogatja az élővilágot és a biológiai sokféleséget, csökkenti az árvízkockázatot, tárolja a szenet, és élelmiszer-biztonságot nyújt. Az új értékelési modell felé való elmozdulás segíteni fogja a földhasználókat és a kormányokat abban, hogy fenntartható módon gazdálkodjanak globális talajerőforrásainkkal a jövő nemzedékek számára.”

A European Journal of Soil Science című folyóiratban megjelent „A talaj egészségének új elmélete” című kutatási tanulmányt Harris professzor és Dr. Evans a Cranfieldi Egyetemről, valamint Mooney professzor a Nottinghami Egyetemről írta.

(Forrás: allaboutfeed.net)

Megosztás

További híreink

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás