Ki kell jelölni azokat az ágazatokat, amelyekben képesek vagyunk teljes termékpályát felépíteni. Nem egy-egy szegmensre, hanem a teljes láncolatra kell fókuszálni az alapanyag előállításától a feldolgozáson át a késztermék piaci marketingjéig és értékesítéséig – mondta Prof. Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) rektora. A szakember a válságidőszakban felértékelődött nemzeti önellátás fontosságáról is beszélt.

A Demokrata munkatársa, Ágoston Balázs beszélgetett a MATE rektorával, Prof. Dr. Gyuricza Csabával, ezt az anyagot szemléztük.

Prof. Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) rektora. A szakember a válságidőszakban felértékelődött nemzeti önellátás fontosságáról is beszélt - Fotó: Adam's Photovision, Gödöllő

Milyen hatással van a magyar mezőgazdaságra az ukrán-orosz háború?

Viszonylag csekély az érintett országokból behozott alapanyag mennyisége, ilyen jellegű fennakadásra nem kell számítanunk. Viszont az orosz és az ukrán mezőgazdaság befolyásolja a világpiaci árakat, a gabonaféléken kívül a műtrágyáét, aminek előállításához földgázra és kőolajra van szükség. Ezek ára már eddig is aggasztóan emelkedett, ez most fokozódni fog. További kérdések, hogy ha a háború nem ér hamarosan véget, mi lesz az őszi vetés betakarításával Ukrajnában, lehet-e vetni tavasszal, megnyílnak-e a tengeri szállítási útvonalak. Nagyjából 50 országnak elsődleges gabonaipari forrása Ukrajna és Oroszország, ha leáll az agrárium, az humanitárius válságot eredményez ezekben az országokban.

Milyen helyzetben van ma a magyar mezőgazdaság?

Lezárult a 2014–21-es európai uniós pénzügyi ciklus. Mintegy 40 százalékkal nőtt a magyar mezőgazdaság egy hektárra vetített termelékenysége az elmúlt években. Ez pénzben kifejezve ezermilliárd forintos többletet jelent, ami önmagában nézve kétségkívül impozáns. Ám nem lehetünk elégedettek, ha a versenytársainkkal hasonlítjuk össze az eredményeket. Ugyanebben az időszakban a velünk összevethető Ausztria 50, Hollandia 60, Lengyelország több mint 100 százalékkal növelte a hatékonyságot. Tehát a növekedéssel és a versenyképességben mutatott javulással együtt is nőtt a lemaradásunk a nemzetközi dinamikához képest.

Mi az oka a lemaradásnak?

Nemzetközi versenyhelyzetben csak hatékony, versenyképes, csúcstechnológiával dolgozó agrárgazdaság tud helytállni. A világ egészének mezőgazdasága az elmúlt 30 évben 80 százalékkal bővült, csúcstechnológiai ágazattá vált, ma már az űrtechnológia is megtalálható a mezőgazdaságban, elég csak a legismertebbre, a GPS-re gondolni.

Ki kell jelölni azokat az ágazatokat, amelyekben képesek vagyunk teljes termékpályát felépíteni. Például a kukoricából olajat, lebomló műanyagot, takarmányt és egy sor más értékes készterméket a rá épülő marketinggel és értékesítéssel együtt. Ebben még nem vagyunk elég erősek. Ezért nem lehet jó az a támogatási politika, amely nagyon sok helyre ad kevés forrást. Akármennyi pénzt szét lehet osztani, de ha az nem hasznosul, akkor nem javul a versenyképesség, a hatékonyság. Most, amikor a következő ciklusra a nemzeti hozzájárulási hányad 80 százalékra emelésének köszönhetően háromszor annyi forrás, 4265 milliárd forint jut, meg kell hozni ezt a szakmai döntést. Meg kell határozni a hosszú távú kitörési pontot jelentő irányokat.

Melyek ezek a kitörési pontok?

Kiemelten kell kezelni a baromfiágazatot. Az adottságaink ebben kiválóak. A tejágazat is nagy reményekkel kecseg­tet. A tejtermelés nem áll rosszul Magyarországon, a feldolgozott termékek vonatkozásában viszont sajnos importőrök vagyunk. A koronavírus járvány, és most a háború miatt felértékelődik a biztonság és ezzel összefüggésben az önrendelkezés, vagyis az a képesség, hogyan tudjuk válságos helyzetekben garantálni saját magunk ellátását élelmiszerrel. Amikor a koronavírus miatt megállt a világkereskedelem, a tejipar azért bénult le időlegesen, mert a tejesdobozok műanyag kupakjait importból szerezték be. Nekünk a kiemelt ágazatokban minden felhasznált szert, anyagot, összetevőt tudnunk kell idehaza előállítani.

Mely területekre érdemes még össz­pontosítani?

A sertés- vagy a zöldség-gyümölcs ágazatban is vannak kiaknázatlan tartalékok. A gyümölcsültetvények jelentős része korszerűtlen, a termesztéstechnológia elavult. Itt is meg kell jelennie a csúcstechnológiának, jövője csak ennek van, mást nem is szabad támogatni. Elodázhatatlan az öntözésfejlesztés. Erről sokat beszéltünk az elmúlt években, de eddig nem értük el a kijelölt célokat, nem nőtt jelentősen az öntözött terület nagysága. Nem fogadhatjuk el, hogy miközben több vizet engedünk ki az országból, mint amennyi beérkezik, a területeink két százalékán öntözünk. A nyolc százalék sem lenne túlzott ambíció.

Az alapanyag-termelésben gabonafélékből elég jól állunk, többé-kevésbé képesek vagyunk az önellátásra, vagy közelítünk hozzá. De a zöldségféléknél vagy olyan hungarikumoknál, mint a fűszerpaprika, a hagyma, bizony nettó importőrök vagyunk.

Burgonyából korábban több országot láttunk el, ma már magunkat se vagyunk képesek elegendő mennyiséggel kiszolgálni. Hiányzik a tárolási kapacitás, és feldolgozás sincs. Ezen változtatni kell. Célzott stratégiára és arra épülő támogatásra van szükség. Ugyanez áll a takarmányozásban nélkülözhetetlen fehérjenövényekre is, például a szójára, ezekből 15 százalék körüli az önellátási szintünk, kitettek vagyunk a külpiacoknak. Ez a célként megjelölt GMO-mentesség megvalósítása miatt is nagyon fontos. Jobb lenne, ha egy deka magyar gabona sem hagyná el feldolgozatlanul az országot, hanem itt állítanánk elő belőle készterméket, aztán azt lehetne a külpiacon eladni.

Mi a teendő a magyar mezőgazdaság fejlesztéséhez?

Ki kell mondani, hogy melyek azok az agrárgazdasági szereplők, amelyekre elsősorban számítunk a következő időszakban. Nem az a lényeg, hogy kis- vagy nagyüzem, nem az számít, hogy családi gazdaság-e vagy társas vállalkozás, hanem a teljes vertikumot lefedő, mérethatékony működés. Ezeknek fejlesztési forrásokat kell adni, hiszen ők a vidékfejlesztés motorjai, és ők lehetnek a magyar agrárkülgazdaság bajnokai is. A magyar mezőgazdaság sokszínű, ezért nem érdemes és nem is lehet átvenni más országok modelljeit. Ehelyett innen is, onnan is érdemes ellesni és átültetni a jó megoldásokat.

A dán hatékonyság és az osztrákokra jellemző rövid, helyi ellátási lánc például egyaránt követhető. Ha mindezt meg merjük valósítani, akkor 2030-ra valóban elláthatunk 20 millió embert élelmiszerrel.

Ez ma még csak lehetőség. De továbbmegyek, merjünk nagyot álmodni az agráriumban is! Ha összeadjuk azt a tudást, amit a vállalkozásaink, az egyetemek és kutatóhelyeink világa képvisel, és megvetjük a lábunkat a tudásexportban, akkor akár egymilliárd ember élelmezésében vehetünk részt, eljuttatva a korszerű ismereteket és technológiákat Afrikába, Dél-Amerikába, Közép- és Délkelet-Ázsiába. Itt, az egyetemen érzékeljük az egyre növekvő igényt erre, hiszen a MATE már most is Közép-Európa legnagyobb tudáscentruma, nemrég 50 hellyel léptünk előre a nemzetközi ranglistákon. Azon dolgozunk a piaci szereplőkkel és az Agrárminisztériummal közösen, hogy egy olyan rendszert hozzunk létre, ami ezt a tudást külpiacokra viszi. Mindez társadalompolitikai szempontból is létfontosságú.

Milyen értelemben?

Ma az emberek világszerte a falvakból a városokba, onnan a megapoliszokba vándorolnak. Ha meg akarjuk tartani a vidéki népességet, egyáltalán, magát a vidéket, akkor vissza kell fordítani ezt a folyamatot, ahogy az egyébként sikerült Ausztriában. Nem arra gondolok, hogy valaki hazajár aludni a falusi házába, de egyébként a munkája, a mindennapjai a városhoz kötik. Helyben kell megélhetést, jövőképet biztosítani, és ehhez elsősorban az agrárgazdaság fejlesztésére van szükség. Ha van a falvakban is gyors internet, a minőségi lét alapfeltételei, közösségi terek és a vidéki fiatalság számára vonzó lehetőségek, akkor a vidék és benne az agrárifjúság megmarad.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás