Belegondolt már abba, hogy mit tehet a növények genetikai potenciáljába kódolt legmagasabb termésszint eléréséért? Igen, elsőre mindenkinek a jó genetika, a növény igényeit maximálisan kielégítő tápanyag-utánpótlás és a talajadottságoknak megfelelő agrotechnikai eljárások jutnak eszébe. Mindenki tisztában van a környezeti stresszhatások terméslimitáló hatásával, de sokan inkább csak bosszankodnak miatta, és úgy gondolják, nem lehet ellenük tenni.

Környezeti stresszhatásnak nevezünk minden olyan külső ingert – a túl alacsony vagy túl magas hőmérsékletet, a szárazságot, a víznyomást, a légköri aszályt, a jégesőt, a relatív tápanyaghiányt – melyek befolyásolják a növények anyagcsere-folyamatait, és ezáltal csökkentik a termésmennyiséget és rontják a termés minőségét.

Egyes kísérletek szerint még egy enyhébb, rövid ideig tartó stresszhatás is akár 20 -25%-kal csökkentheti a betakarítható termésmennyiségét. Számoljanak csak utána, mit jelent ez a jelenlegi inputanyagárakat és terményfelvásárlási árakat tekintve…

A kérdés nem az, hogy mit tehetünk ezeknek a negatív hatásoknak a csökkentésére, hiszen az anyatermészetet nem tudjuk befolyásolni, hanem az, hogy miként tudjuk segíteni a növényeket, hogy nagyobb ellenállást fejtsenek ki a bekövetkezett környezeti stresszhatásokkal szemben.

A növények minden környezeti stresszhatásra az anyagcsere folyamataik megváltoztatásával, bizonyos növényi hormonok fokozott, vagy éppen csökkent termelésével reagálnak, hiszen túlélésre játszanak, ami nem jelent mást, minthogy termést, magot akarnak hozni. Ez a termésmennyiség valóban csak a növény túlélését eredményezheti, a gazdálkodásban mindenképpen veszteség keletkezik.

A környezeti stresszhatások csökkentésének első lépése a robosztus, nagy felszívó felülettel rendelkező gyökérzet kialakítása. Ehhez járul hozzá a FERTIACTYL® termékekben lévő humin- és fulvósav komplex, mely savanyú és lúgos talajokon egyaránt könnyen képez kolloidokat a különböző mikroelemekkel, megvédve azokat a lekötődéstől vagy kimosódástól. Így a fejlődő növények több tápanyaghoz tudnak hozzájutni, a gyökértömeg látványosan nagyobb lesz. A termékcsalád citokinintartalma fokozza a víz- és tápanyagfelvételt, növeli a fotoszintézis sebességét és hatékonyságát, az antistressz fehérjék közé tartozó glicin betain pedig a sejtek védelmén keresztül fokozza a stresszhelyzetekkel szembeni ellenállóképességet. FERTIACTYL® termékeinket elsősorban a fiatal növények kezdeti fejlődésének segítésére ajánljuk, a növény igényeinek megfelelő mikroelem-kiegészítéssel.

A virágzást és termésképződést megelőző időszakban a FERTILEADER® termékcsaládunk jelent teljeskörű védelmet a környezeti stresszhatásokkal szemben a termékekben található glicin betain és izopentil adenin (IPA) anyagcserére gyakorolt hatásának köszönhetően. Az IPA támogatja a növényen belüli tápanyagtranszportot, fokozza a citokininaktivitást, ezáltal hozzájárul a zavartalan fotoszintézishez, és a genetikai potenciálban kódolt termésmennyiség eléréséhez. A FERTILEADER® termékek a változatos mikroelem-összetételnek köszönhetően minden szántóföldi, kertészeti és gyümölcskultúrában megoldást jelentenek.

Annak ellenére, hogy a lombon keresztül történő tápanyag-utánpótlás hosszú múltra tekint vissza, még mindig rengetek kérdés adódik a felhasznált anyagokkal, a technológiával és a tápanyagokkal együtt kijuttatott, a növényi anyagcsere-folyamatokat jelentősen befolyásoló biostimulátor anyagokkal kapcsolatban. A Timac AGRO biostimulátor kutatásai közel 60 éves múltra tekintenek vissza, és a termékek gyakorlati felhasználása több mint 15 éve egyet jelent a kitűzött terméscélok elérésével a magyar gazdálkodók körében.

További részletekért keresse Timac AGRO szaktanácsadóját, látogasson honlapunkra vagy kövessen minket folyamatosan frissülő Facebook oldalunkon.

Az Ön eredménye a mi valódi sikerünk!

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás