Az idei furcsa tavasz az eperre is komoly hatással volt. Elsősorban az április végi fagyok befolyásolták negatívan a piacot és ez az árakon is meglátszik. A vevők szempontjából azonban az a leglényegesebb, mikor lesz a legolcsóbb. Azaz mikorra időzítsék az epervásárlást és várhatóan mennyit kell majd fizetni ekkor a magyar termésért?

Az elmúlt években az eper ára igen hektikusan alakult. Jellemzően a 16. héten jelent meg a friss, hazai gyümölcs a nagybani piacokon. A kiindulási ár átlagosan 1925 forint körül alakult. Ehhez képest az idei évben 1650 forintról indult az ára. Itt még bizakodtak termelők és vásárlók, hogy gond nélküli, jó szezon elé nézünk.

Majd elérkezett az április vége, vele együtt pedig a hajnali fagyok több napon át tartó ostroma is elindult. Gyümölcsfák virágai hullottak le hatalmas károkat okozva ezzel az ágazatnak, de az eper is megsínylette a hideget. A mindenféle védekezés ellenére sok epreskertben 40-60 százalékos kár keletkezett, ezzel megpecsételve az idei szezon sorsát.

Meg kell fizetni a minőségi, magyar epret (Fotó: shutterstock)
 

Az árakban is megmutatkozik a terméskiesés. Míg 2013-2015 átlagárait nézve a 18. héten 1283 forintba került egy kiló magyar eper, addig 2016. ugyanezen időszakában 1600 forintért lehetett hozzájutni a nagybani piacokon a hazai terméshez.

A magasabb ár a 20. héten is kitartott, 1015 forintba került az eper kilója, míg az előző 3 évben átlagosan 875 forintért kínálták azt a kereskedők.

És hogy a következő hetekben merre mozdulhat a hazai eper ára? Nos, ha az előrejelzéseknek hinni lehet, és a marad a mostanihoz hasonló időnként napos, de nem túl meleg idő, akkor is csak néhány hét van hátra a szezonból. Az előző évek ármozgásaiból kiindulva pedig körülbelül meg lehet állapítani az idei trendet is.

Az tisztán látható, hogy idén bő 200 forinttal volt drágább a 20. héten az eper idén az elmúlt 3 év átlagárához képest. Amennyiben folytatódik a tendencia (márpedig a fagykárok miatt biztosan folytatódni fog), úgy a legalacsonyabb idei ár 850-950 forint között várható kilónként a nagybani piacokon, az elmúlt 3 év 730 forintos átlagárához képest.

A legalacsonyabb ár idén is a 22-23. hét környékén várható, érdemes tehát ekkorra, akár erre a hétre(!) időzíteni a nagy tételű epervásárlást a befőzéshez.

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás