Régóta a bizonytalanság uralkodik a magyar mezőgazdaságban. Először az input anyagok ára emelkedett meredeken, majd pedig csökkent ezt követően. Később ugyanezt az utat járták be a terményárak is. Ilyen körülmények között a gazdálkodóknak igen nehéz jól időzíteni a beszerzéseiket és értékesítéseiket, illetve általában mindig a megfelelő döntést hozni. Vázsonyi László, a VulcanAgro Kft. termékfejlesztési vezetője fel is hívja a figyelmet néhány fontos aktuális jelenségre.

Újabb nehéz szezon előtt áll a hazai agrárium. Mi most a legsürgősebb teendő?

Már zsinórban a második olyan év zajlik, amikor a szükségesnél kevesebb műtrágyával folyik a termelés. Az utolsó, márciusi levélanalíziseink pedig azt mutatják, hogy több helyen tápanyaghiány lépett fel, elsősorban nitrogénből kellene többet kijuttatni a kalászosokra. Már akkora a probléma, hogy többfelé a táblák közepe elkezdett besárgulni, mert azok a részek jellemzően kevesebb műtrágyát szoktak kapni, kevésbé taposottak és nemigen tartják a vizet. Ez a folyamat Közép-Magyarországon és az Alföldön kezdődött, de most már Zalában és Vas vármegyében is tapasztalható. Ez egyébként a repceföldekre is igaz, csak ott kevésbé szembetűnő, mivel a virágzás miatt minden sárga.

Egyre több helyen látni, hogy foltosodnak a kalászosok, ami tápanyag hiányra vezethető vissza.

Hiány mutatkozik, éppen egy kritikus időszakban…

Azért nagyon súlyos a probléma, mert a növények most kezdenének igazán fejlődni. Most építenének további 7–10 tonna biomasszát. Még bennük van a 6–8 tonnás potenciál, de csak ha a nitrogén pótlásra kerül, illetve kijuttatunk még némi ként, káliumot és mikroelemeket mellé. Most nem foghatjuk az állományok „kifakulását” sem a nap, sem a csapadék hiányára, egyértelmű, hogy elfogyott a növények alól a tápanyag. Ez nem is csoda, tekintve, hogy az idei szezonban a gazdálkodók 50 százalékkal kevesebb tápanyagot juttattak ki, mint tavaly, az elmúlt évben pedig 20-30 százalékkal kevesebbet, mint az azt megelőző évben. Ez a tendencia nem folytatódhat tovább, most kell befejezni, mert az állományok önmaguk, emberi segítség nélkül azt nem tudják megoldani.

Mi tehát konkrétan a teendő?

Két lehetőség áll a gazdálkodók előtt. Elfogadják, hogy 3–5 tonnás lesz a búzatermésük, vagy elkezdik intenzíven, 10 naponta, kéthetente akár lomb-, akár fejtrágya formájában kiadagolni a tápanyagot, ahogy korábban már említettem, abból is elsősorban a nitrogént, hogy megmentsék az idei szezont.

Itt nem az a kérdés, hogy ki tud 8 tonnás búzát termelni, hanem hogy ki képes alacsony önköltségen termelni. Ha valakinek most 350–400 ezer forintnál tart a búza önköltsége és majd 4–5 tonnát takarít be, akkor tonnánként 80–100 ezer forint lesz a költség. Ha a most elkezdett intenzív tápanyag-kijuttatás következtében megnő a termés és 6,5-7,0 tonna kerül a magtárba, akkor az önköltség 60–70 ezer forintra csökken. Az fog jól járni, akinek megéri 75 ezer forintért eladni a búzáját. Amit 95 ezer forintért termeltek meg, az biztosan veszteséges lesz.

Érzékelik ezt a veszélyt a termelők?

Szerintem nem. Most zajlik a kukorica és a napraforgó vetése, és ezek elviszik a figyelmet. Azzal foglalkoznak, ami még ki sem kelt, még ki sem jöttek a nyúl meg az őz foga alól ezek a növények. Könnyen lehet, hogy idén is aszály lesz a kukorica címerhányásának időszakában, még minden bizonytalan.

Ezzel szemben a kalászosok már ott vannak, nagyjából jól néznek ki, fejlettek az állományok, viszonylag jól bokrosodtak, velük is kellene foglalkozni. A következő eső nem hozza helyre a már említett sárgulást, mert nem a csapadék-, hanem a tápanyaghiány a probléma.

Egyébként a kapás növények vetése hogyan halad?

Nagyon kiszáradt talajokon történik. Hiába esik sok eső, ha az alkalmazott talajművelés kiszárítja. A vetőgépek mindenhol a port húzzák maguk után, mivel még mindig nagyon kevés helyen történik forgatás nélküli talajművelés. De erről majd ősszel beszéljünk, most koncentráljunk arra, hogy hiányzik 300–400 ezer tonna vagy még több nitrogénműtrágya a földekről.

Most még az AÖP-program és a majdani biostimulátor kiválasztása is másodlagos. Ha majd kijött a rendelet, akkor foglalkozzunk vele. Most termelni kellene, és nagyon kevés az idő. Legkésőbb hat hét múlva lezárul az a ciklus, amikor érdemben befolyásolni tudjuk a folyamatokat. Szóval, ha elvetettük a kukoricát vagy a napraforgót és túl vagyunk az első gyomirtáson, vissza kell térni a kalászosokhoz, és ha virágzik a repce, a repcéhez is.

A vetések lassan befejeződnek és a kapásoknál is súlyos probléma lesz a kevés ráadásul egyoldalú tápanyag ellátás.

A VulcanAgro Kft. választékából melyek alkalmasak az említett feladatra?

A Vulcan Rapid Nitrogén termékcsaládot javasolom a gazdálkodók figyelmébe, mert jelenleg a nitrogénlombtrágyák jelentik a leghatékonyabb megoldást. Amíg esik az eső és van víz a talajban, addig kell ezzel igyekezni. Ha elkezd aszályossá válni az időszak, akkor már nincs mit csinálni.

Tápanyag nélkül teljesen felesleges kitenni bármilyen biostimulátort. Arra kell vigyázni, ami már megvan. Nem vagyunk messze egy jó kalászos terméstől, de ehhez nekünk azzal kell foglalkozni, amihez értünk. Termeljünk jó minőséget, nagy termésátlaggal alap- és alacsony önköltséggel.

(x)

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás