Ha azt mondjuk, hogy a foszfor és a kálium felhasználási szintje a hazai növénytermesztésben a 60-as évek szintjén van, nem tévedünk sokat. Ez azonban nem bók az ágazat számára. A műtrágyázás helyett a szerves- és a műtrágya együttes felhasználásával kellene megújítani termőföldjeinket a hosszan tartó sikerek érdekében.

A mezőgazdasági hasznosítású talajok, termőföldek hazánk egyik legnagyobb természeti erőforrásainak számítanak. Épp ezért ezek védelme és jó kondícióban tartása kiemelt figyelmet kell, hogy kapjon.

Ezt csak tudatos mezőgazdasági tevékenységgel, tervszerű tápanyag-visszapótlással lehet megoldani. Azonban a helyzet koránt sem ilyen egyszerű, ugyanis – ha jogosultak akarunk lenni az Európai Uniós támogatásokra – sok előírást kell betartani. Az egyik legjelentősebb ilyen szabályozás a nitrát-direktíva. Ez kimondja, hogy adott területre mennyi nitrogén hatóanyagot lehet kijuttatni, ezt pedig akkor is be kell tartani, ha az a növényeinknek éppen kevésnek bizonyul.

A szerves trágya hosszú távon hat kedvezően a talajra és az abban fejlődő növényekre
 

A nitrát-direktíva egyébként egy érdekes szabályozás, amely a magyar gazdákat csak még nehezebb helyzetbe sodorja. Ez annak köszönhető, hogy míg a nyugaton jellemző (az összes nitrátterhelésért 90-95 százalékban felelős), extrém nagy állatsűrűségből adódó diffúz nitrogén és foszfor terhelést tolerálja, addig a keleti országokra jellemző, pontszerű nitrogén és foszfor terhelés ellen túlságosan szigorúan lép fel. A megoldás persze az lenne, ha minden EU-s országban az optimális szinten tartanák az állattartást (75 számosállat/100 hektár), valamint költség- és környezetkímélő trágyázási rendszereket alkalmaznának a gazdák.

Szerves- vagy műtrágya? Melyiket alkalmazzuk?

Köztudott, hogy a talajok tápanyagtartalmának megfelelő szintjét a szerves és műtrágya együttesen kijuttatott mennyiségével kellene elérni. Ez sem megoldott még Európában, mivel nyugaton és keleten más-más hibát követnek el a gazdák. Míg a nyugati országokban az optimális állatsűrűség 2-3-szorosa van jelen, plusz intenzíven műtrágyázzák a földeket, komoly agrár-környezetvédelmi problémákat okoznak a környezetnek a túlzott tápanyag-kijuttatással. Keleten pedig az a probléma, hogy az optimális állatsűrűségnek csak az egyharmadát érik el és emellett kevés műtrágyát juttatnak ki a gazdák, ezzel komoly terméskiesést okozva az érintett területeken.

Itthon is folynak kísérletek arra vonatkozóan, hogy hogyan lehetne megfelelően visszapótolni a tápanyagot a talajba. A vizsgálatokból tisztán látszik, hogy a többlet hatóanyag többlet termést eredményez, viszont az adott talajnak és növénykultúrának megfelelően kell kiválasztani a hatóanyagokat és azok kihelyezésének módját. Az okszerű tápanyag-utánpótlásnak a termésmennyiség növekedése mellett pozitív hatása van a talajsavanyodásra (lassítja), valamint segíti megőrizni a talaj humusztartalmát.

Bárhonnan közelítjük meg a témát, egy biztos: mind a szerves, mind a műtrágyának, komoly befolyása van a talaj állapotára és a termésmennyiségre. A műtrágya rövidtávon hat az említettekre, míg a szerves trágya hosszútávon biztosítja a termőföldek megfelelő minőségét.

Forrás: agrarszektor.hu

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás