Ha azt mondjuk, hogy a foszfor és a kálium felhasználási szintje a hazai növénytermesztésben a 60-as évek szintjén van, nem tévedünk sokat. Ez azonban nem bók az ágazat számára. A műtrágyázás helyett a szerves- és a műtrágya együttes felhasználásával kellene megújítani termőföldjeinket a hosszan tartó sikerek érdekében.

A mezőgazdasági hasznosítású talajok, termőföldek hazánk egyik legnagyobb természeti erőforrásainak számítanak. Épp ezért ezek védelme és jó kondícióban tartása kiemelt figyelmet kell, hogy kapjon.

Ezt csak tudatos mezőgazdasági tevékenységgel, tervszerű tápanyag-visszapótlással lehet megoldani. Azonban a helyzet koránt sem ilyen egyszerű, ugyanis – ha jogosultak akarunk lenni az Európai Uniós támogatásokra – sok előírást kell betartani. Az egyik legjelentősebb ilyen szabályozás a nitrát-direktíva. Ez kimondja, hogy adott területre mennyi nitrogén hatóanyagot lehet kijuttatni, ezt pedig akkor is be kell tartani, ha az a növényeinknek éppen kevésnek bizonyul.

A szerves trágya hosszú távon hat kedvezően a talajra és az abban fejlődő növényekre
 

A nitrát-direktíva egyébként egy érdekes szabályozás, amely a magyar gazdákat csak még nehezebb helyzetbe sodorja. Ez annak köszönhető, hogy míg a nyugaton jellemző (az összes nitrátterhelésért 90-95 százalékban felelős), extrém nagy állatsűrűségből adódó diffúz nitrogén és foszfor terhelést tolerálja, addig a keleti országokra jellemző, pontszerű nitrogén és foszfor terhelés ellen túlságosan szigorúan lép fel. A megoldás persze az lenne, ha minden EU-s országban az optimális szinten tartanák az állattartást (75 számosállat/100 hektár), valamint költség- és környezetkímélő trágyázási rendszereket alkalmaznának a gazdák.

Szerves- vagy műtrágya? Melyiket alkalmazzuk?

Köztudott, hogy a talajok tápanyagtartalmának megfelelő szintjét a szerves és műtrágya együttesen kijuttatott mennyiségével kellene elérni. Ez sem megoldott még Európában, mivel nyugaton és keleten más-más hibát követnek el a gazdák. Míg a nyugati országokban az optimális állatsűrűség 2-3-szorosa van jelen, plusz intenzíven műtrágyázzák a földeket, komoly agrár-környezetvédelmi problémákat okoznak a környezetnek a túlzott tápanyag-kijuttatással. Keleten pedig az a probléma, hogy az optimális állatsűrűségnek csak az egyharmadát érik el és emellett kevés műtrágyát juttatnak ki a gazdák, ezzel komoly terméskiesést okozva az érintett területeken.

Itthon is folynak kísérletek arra vonatkozóan, hogy hogyan lehetne megfelelően visszapótolni a tápanyagot a talajba. A vizsgálatokból tisztán látszik, hogy a többlet hatóanyag többlet termést eredményez, viszont az adott talajnak és növénykultúrának megfelelően kell kiválasztani a hatóanyagokat és azok kihelyezésének módját. Az okszerű tápanyag-utánpótlásnak a termésmennyiség növekedése mellett pozitív hatása van a talajsavanyodásra (lassítja), valamint segíti megőrizni a talaj humusztartalmát.

Bárhonnan közelítjük meg a témát, egy biztos: mind a szerves, mind a műtrágyának, komoly befolyása van a talaj állapotára és a termésmennyiségre. A műtrágya rövidtávon hat az említettekre, míg a szerves trágya hosszútávon biztosítja a termőföldek megfelelő minőségét.

Forrás: agrarszektor.hu

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás