Még négy harcostárs a GMO-szója ellen
Koszovó, Moldova, Macedónia és Montenegró is csatlakozott az Európai Szója Nyilatkozathoz a berlini Nemzetközi Zöld Hét rendezvényen. A kezdeményezés célja a GMO-szója arányának csökkentése.
Az európai GMO-szója ellen küzdenek a Balkánon is
A fenntartható és GMO-mentes takarmánynövények termesztése világszerte egyre nagyobb hangsúlyt kap. A magyar-osztrák-német kezdeményezésre létrehozott Szója Nyilatkozatot Berlinben újabb négy ország - Koszovó, Moldova, Macedónia, Montenegró – minisztere írta alá.
A magyar kormány álláspontja szerint a GMO-mentes mezőgazdaság fenntartása rendkívüli lehetőséget jelent az európai mezőgazdaság és a következő generációk számára is. Fontos jel, hogy a kezdeményezés már túlmutat az Európai Unió határain, és egyre inkább egy összeurópai mozgalommá alakul át. Az európai fogyasztók döntő többsége ugyanis elutasítja a genetikailag módosított élelmiszereket. A tudatos és az egészséges táplálkozás iránti igény folyamatosan növekszik. Egyre több állam ismeri fel, hogy polgárainak fenntartható élelmezése más területeken is komolyan megtérül. Az eseményről a Földművelésügyi Minisztérium weboldala számolt be.
Hirdetés
Az Európai Szója Nyilatkozatról korábban ebben a cikkünkben írtunk.
A 2012-ben indult Duna Szója Szövetségnek is köszönhetően a Duna-régióban az elmúlt négy évben a GMO-mentes szója termesztése 700 ezer hektárra növekedett.
Hazánk akadályozná a GMO-szója térnyerését
Magyarország a legmagasabb szinten, az Alaptörvényében rendelkezik a GMO mentességről, emellett 2015-ben Magyarország hirdette meg a „Szövetség a GMO-mentes Európáért” kezdeményezést. Ezen összefogás fontos mérföldköve a ma aláírt Nyilatkozat, amelyhez a kezdeményező Magyarország mellett immár 18 európai állam csatlakozott
A kezdeményezés eredményeként még 2017. július 17-én, Ausztria, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Lengyelország, Luxemburg, Magyarország, Olaszország, Németország, Románia, Szlovákia és Szlovénia mezőgazdasági minisztere írta alá az Európai Szója Nyilatkozatot.
Miért fontos a szója az agráriumnak?
A szója Európában is az egyik legfontosabb fehérjenövény, ugyanis a takarmányok és így az állattenyésztés alapjául szolgál. Az unió területén nem terem annyi szója, amennyi kielégítené a szójaszükségletet, ezért importra szorulunk. Világszerte ugyan egyre több helyen foglalkoznak GMO szója termesztésével, ezt azonban az európai állattenyésztők nem szívesen etetik állataikkal.
A nyilatkozat szerint a pillangós növények létfontosságúak a világ mezőgazdasága számára, ugyanakkor termesztésük Európában a szántóterület mindössze 3-4%-án történik. A pillangós növények jellegzetességeinek köszönhetően európai termesztésük növelése hozzájárul a növénykultúrák sokféleségéhez is.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés