Mivel a márciusi tél sikeresen megállította a gyümölcsfákat a rügyek kipattanásában, még az almafák metszését sem késő elkezdeni. Az őszi és a kajszibarackot pedig csak a nedvkeringés beindulása után illik visszavágni, aminek növényegészségügyi oka van. A tavaszi metszés ideje az szokatlan időjárás miatt kitolódott. Ha nem jött volna el a márciusi tél, már növény-egészségügyi kockázatot jelentene az almafa metszése, hiszen a tűzelhalást okozó Erwinia amylovora baktérium ilyenkor már veszélyeztetni szokott. A kórokozó azonban virágzáskor a leginkább fertőző, tehát egy március közepén végrehajtott metszéssel még átlagos időjárás esetén sem vállalunk komoly kockázatot. Anyagunkat a Kiskertblogger oldal cikke alapján közöljük.
A márciusi tél miatt csúszik a tavaszi metszés ideje is
A barackfák és a cseresznye metszése pedig egyébként is később, a virágzás előtti időszakban a legjobb. Télen ezek a fajok érzékenyebbek a sebeken át fertőző gutaütést, illetve ágrákosodást kiváltó kórokozókra, mint az almatermésűek. Utóbbiak a fagymentes napokon már január óta metszhetők. A koronaalakításra alkalmas időpont a szüret utáni zöldmetszés is. Az almafa alakítására a legmegfelelőbb időszak az, amikor az éjszakai fagy napközben felenged. Ilyenkor a kiskertekben még jól megtartja a létrát a fagyos földfelszín, miközben már átmelegednek a napsütötte faágak. A lehulló venyige sem keveredik össze a sárral, miközben összegereblyézzük.
Mikor nő jó irányba?
A korona alakításával kettős célunk van: egyrészt hozzá akarunk férni a majdani gyümölcsökhöz, másrészt szellőssé akarjuk tenni, hogy a gombás kórokozók terjedését megelőzzük, viszont a nap érlelhesse a termést. Ez a két cél jól kiegészíti egymást, mert az a fa, amelyiknek a koronája minden szögből jól elérhető és megmászható, az kellően szellős is. Az elmetszett gallyakon a rügyek lehetőleg 45 fokos szögben kifelé, oldalra, illetve felfelé mutassanak, ne pedig a talaj vagy a korona belseje felé. Érdemes kordában tartani a fa növekedését. Ha létrával sem érjük el a tetejét, akkor nemcsak elérhetetlen termést hoz, de mumifikálódott gyümölcsei a következő évben a gombás betegségek kiindulópontját is képezik. Ha a metszést követő évben visszaesik az almatermés mennyisége, ne essen pánikba. Egyrészt az almatermésűek eleve kétéves hullámokban teremnek többet, illetve kevesebbet, másrészt a következő évi szelídebb metszéssel a termőrügyek fejlesztését is lehet támogatni. Ha kíváncsi rá, tavaly ilyenkor mit írtunk a metszésről, kattintson ide!
A tavaszi metszés lépései:
  1. Először is válasszunk egy éles, könnyen kezelhető metszőollót, amelyik nem tépi a fa bőrszövetét és nem hagy roncsolt vágási felületet.
  2. Elsőként a vízhajtásokat távolítsuk el.
  3. Távolítsuk el a sérült, beteg és száraz hajtásokat. Ugyanekkor vágjuk le a mumifikálódott gyümölcsöket is.
  4. Ritkítsuk meg a fát. Egyáltalán nem baj, ha a három, szinte egy irányba induló ág közül a középsőt vagy akár még egyet kicsípünk.
  5. Kurtítsuk meg a vesszőket. A középhosszú és hosszú termővesszők csúcsát a metszés erősségének megfelelő mértékben csípjük vissza. Gyenge metszésnél a felső 1/3-át, erős metszésnél a 2/3-át, közepes metszésnél 50 százalékát érdemes eltávolítani.
  6. Ritkítsuk meg a termőbogokat. A túl sűrű termőbog nem csupán kisebb gyümölcsöket eredményez, de zugaikban könnyebben megtelepednek a molyok és más károkozók is.
  7. Fertőtlenítsük le a nagy metszési sebeket a betegségek megfékezése érdekében.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás