Változatlan formában megy tovább a díjtámogatott növénybiztosítások rendszere 2020-ban is, melyben továbbra is 5 milliárd forint állami támogatás áll az arra jogosult gazdák rendelkezésére. A jogosultság megszerzése nem állít túl nagy adminisztrációs kihívást az igénylők elé, ugyanis változatlanul az Egységes Kérelemben gyakorlatilag egy „igen” bejelölésével kell igényelni a visszatérítést. Természetesen a megfelelő díjtámogatott biztosítás megkötése feltétel, ami május 31-ig megtehető, ezt követően zárnak a biztosítók.

Arra viszont figyelni kell, hogy a május 15-e után beadott kérelmek vagy megtett módosítások esetén napi 1% büntető szankciót alkalmaz a hivatal június 9-ig, ez időpont után már nem igényelhető támogatás.

Kisebb változások fellelhetők a feltételekben, mint például a tavaszi fagy és aszály fogalma. Az új szabályok szerint már nemcsak a virág, termés és terméskezdemény károsodása minősül tavaszi fagynak, így értelmezhetőbbé vált olyan szántóföldi növényeknél is, mint a repce. Korábban a 30 nap alatt kevesebb, mint 10 mm csapadék merítette ki az aszály kritériumot, azonban az aszály fogalma bővült. A továbbiakban aszálynak minősül a 30 egymást követő nap alatt hullott maximum 25 mm csapadék is, feltéve, ha volt 15 olyan nap az időszakon belül, amikor az átlaghőmérséklet meghaladta a 31 Celsius fokot.

Az önrészekre mindenki figyeljen a biztosítás megkötése előtt, mivel meglepetéseket okozhat a kárrendezésnél, illetve eldöntheti a kérdést, hogy érdemes-e egyáltalán a termelőnek bizonyos káreseményekre biztosítást kötni. Erre a legjobb tesztelő felület az agrisk.hu kalkulátora. A portálon online meg is köthetők a biztosítások és szakemberek segítenek a gazdáknak a néhány perces folyamatot végig vinni, az apróbetűs részekre pedig felhívják a figyelmet.

Módosult az aszály fogalma (Fotó: Pixabay)

Érdemes készíteni egy kalkulációt néhány kattintással, ahol a mutatott díj a telefonszámra kapott kedvezménykóddal azonnal csökkenthető, sőt személyre szabott ügyintézés keretén belül további egyedi ajánlatok is felmutatásra kerülnek.

Érdemes kipróbálni és még nem késő.

Szerző: Surmann Árpád, agrárbiztosítási szakértő, Agrisk.hu

(x)

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás