Változatlan formában megy tovább a díjtámogatott növénybiztosítások rendszere 2020-ban is, melyben továbbra is 5 milliárd forint állami támogatás áll az arra jogosult gazdák rendelkezésére. A jogosultság megszerzése nem állít túl nagy adminisztrációs kihívást az igénylők elé, ugyanis változatlanul az Egységes Kérelemben gyakorlatilag egy „igen” bejelölésével kell igényelni a visszatérítést. Természetesen a megfelelő díjtámogatott biztosítás megkötése feltétel, ami május 31-ig megtehető, ezt követően zárnak a biztosítók.

Arra viszont figyelni kell, hogy a május 15-e után beadott kérelmek vagy megtett módosítások esetén napi 1% büntető szankciót alkalmaz a hivatal június 9-ig, ez időpont után már nem igényelhető támogatás.

Kisebb változások fellelhetők a feltételekben, mint például a tavaszi fagy és aszály fogalma. Az új szabályok szerint már nemcsak a virág, termés és terméskezdemény károsodása minősül tavaszi fagynak, így értelmezhetőbbé vált olyan szántóföldi növényeknél is, mint a repce. Korábban a 30 nap alatt kevesebb, mint 10 mm csapadék merítette ki az aszály kritériumot, azonban az aszály fogalma bővült. A továbbiakban aszálynak minősül a 30 egymást követő nap alatt hullott maximum 25 mm csapadék is, feltéve, ha volt 15 olyan nap az időszakon belül, amikor az átlaghőmérséklet meghaladta a 31 Celsius fokot.

Az önrészekre mindenki figyeljen a biztosítás megkötése előtt, mivel meglepetéseket okozhat a kárrendezésnél, illetve eldöntheti a kérdést, hogy érdemes-e egyáltalán a termelőnek bizonyos káreseményekre biztosítást kötni. Erre a legjobb tesztelő felület az agrisk.hu kalkulátora. A portálon online meg is köthetők a biztosítások és szakemberek segítenek a gazdáknak a néhány perces folyamatot végig vinni, az apróbetűs részekre pedig felhívják a figyelmet.

Módosult az aszály fogalma (Fotó: Pixabay)

Érdemes készíteni egy kalkulációt néhány kattintással, ahol a mutatott díj a telefonszámra kapott kedvezménykóddal azonnal csökkenthető, sőt személyre szabott ügyintézés keretén belül további egyedi ajánlatok is felmutatásra kerülnek.

Érdemes kipróbálni és még nem késő.

Szerző: Surmann Árpád, agrárbiztosítási szakértő, Agrisk.hu

(x)

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás