Eddig elmaradt az árháború, ha pedig felpörög az export, jó éve lehet a hazai dinnyetermesztőknek. Az elmúlt évekhez képest kisebb lendülettel indult a hazai görögdinnyeszezon és a kivitel is. A gazdák abban bíznak, hogy az el­ma­radó utazások miatt a németek több dinnyét esznek majd otthon, így nőhet a kivitel, egyúttal pedig itthon sem esnek a mélybe az árak. A becsült össztermés elegendő a hazai piac ellátására, és a várható 160 ezer tonnából exportra is jut.

Ledó Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke értékelte a dinnyeszezon ed­digi tapasztalatait a Világgazdaság anyagában. Egyelőre vegyes a kép, ez elsősorban a termés mennyiségére igaz. Idén ugyanis valamivel kevesebb görögdinnyét szedtek, mint általában ilyenkor szoktak. Ennek az az oka, hogy a termés kötődésekor az időjárás hűvösebb volt. Ettől függetlenül a termés elegendő lesz a hazai piac ellátására, és a várható 160 ezer tonnából exportra is jut. Ám Ledó Ferenc szerint ez utóbbi is döcögősebben indult az idén. A minőség sem teljesen kiegyensúlyozott, de összességében jónak mondható - foglalta össze a dinnyepiac idei várakozásait a szakember.

Az idei magyar dinnye jó szezonjára számít a FruitVeB elnöke - képünk illusztráció

Az elmúlt hetek forró napjai kedveztek a fogyasztásnak

A dinnyetermelők abban bíznak, hogy egészen szeptember köze­péig jó marad az idő, így a reményeik szerint addig tarthat majd a dinnyeszezon. Augusztus elején főként Békés megyéből, valamint baranyai és tolnai területekről érkezett a dinnye legnagyobb része, amit a Heves alatti termőtájon szedett gyümölcsök követnek. Augusztus második hetében szedik és szállítják a szabolcsi termést, ami Ledó Ferenc szerint azért is szerencsés, mert így a legnagyobb mennyiségek nem egy időben érkeznek a különböző termőterületekről. Az állományok egyébként kifejezetten jók. Megfelelőek a má­sod- és harmadkötések, ami azt jelenti, hogy augusztus 20. körül ismét lesz egy nagyobb mennyiség a piacon - mondta.

Az árak nagy változatosságot mutatnak, augusztus elején legolcsóbban kilónként 129 forintért kínáltak magyar dinnyét egy hétvégi akcióban, de a helyi piacokon 250 forintot is elkértek kilójáért. A 129 forintos ár valószínűleg annak tudható be, hogy a kereskedő nem tett árrést a terményre. Ilyenkor a forgalmazási költségeket nem számítják bele az árba, a dinnyét vevőcsalogató árunak használják – vélekedett a FruitVeB elnöke.

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás