Még több pénz áramlik a fellendülő mezőgazdaságba
2017 a mezőgazdaság éve lehet szakértők szerint. Optimista becslések alapján ugyanis tovább növekedhet hazánkban a mezőgazdaság kibocsátása – ha az időjárás is úgy akarja. Az élelmiszeriparban azonban további fejlesztésekre van szükség, hiányukban a mezőgazdaság fejlődése is lelassulhat.
2016 egy kiváló év volt a magyar mezőgazdaság számára. Az ágazat kibocsátása meghaladta a 2600 milliárd forintot, ami részben a hozzáadott érték emelkedésének volt köszönhető. Emellett a szántóföldi növények rekord közeli termésmennyiségeket produkáltak, ami a kedvező időjárás mellett, a fejlődő technológiákat és a hatékonyság javulását is igazolja. Ezek együttesen segítették a mezőgazdaságunk előre menetelét – állapítja meg a Takarék Agrár Központ elemzése.
Idén azonban nem áll le a mezőgazdaság erősödése, szakemberek szerint a 2017-es pályázati és támogatási rendszer még inkább segíteni fog a beruházásokban. A közvetlen (első pilléres) és a nemzeti támogatások mellett ugyanis több száz milliárd forint áramlik az agráriumba a Vidékfejlesztési Program pályázataiból is. Ezek hatásait azonban majd 2018-ban érezhetjük a bőrünkön. Viszont ha a szélsőséges időjárási tényezők nem befolyásolják jobban a növénytermesztést, mint tavaly, esetleg kevésbé károsulnak idén a növények, tovább erősödhet a kibocsátás már 2017-ben is.
Hirdetés
A jóslatok szerint az idei kibocsátás emelkedése mögött a megtermelt javak mennyisége áll majd és nem az áremelkedés. Gabonafronton nem számítanak az elemzők drágulásra, a tej és a sertés piacán is inkább árcsökkenés várható az év második felétől kezdve. Egyedül az olajos magvak ára emelkedhet idén.
Van azonban rossz hír is. Miközben a mezőgazdaság évek óta felfelé ível, az élelmiszeriparról ez nem mondható el. Nagy szükség van tehát az élelmiszeripari fejlesztések felgyorsítására hazánkban, ezek hiánya ugyanis a mezőgazdaság fejlődését is visszafoghatják. Ezt csak pályázati programok révén nem lehet megoldani, és további külső pénzforrások bevonása is szükséges a beruházások élénkítésére.
A mezőgazdaságban tapasztalható munkaerőhiány már most komoly problémát jelent az ágazatban gazdálkodók számára, a jövőben ez a probléma csak erősödni fog. Ennek mellékhatása lehet majd a gépesítettség növekedése egyes ágazatokban, például a kertészeti- és a gyümölcstermesztési ágazatban.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés