Egyre kevesebben termesztenek otthon gyümölcsöt, aminek több oka is van. Egyrészt az idős fák elöregednek, nem teremnek már annyit, ezért kivágják őket, másrészt pedig nem mernek fát ültetni az emberek, mert félnek attól, hogy nehéz és bonyolult feladat. Pedig ez nem így van!

Egy dolog biztos: aki saját gyümölcsfa nevelésére adja a fejét, sok időt, energiát kell majd fordítania az új családtagra. Cserébe viszont finom és egészséges gyümölcsökkel látja el a családot a gyümölcsfa, valamint virágzáskor még nagyon szépen is mutat a kertben.

A modern technológiának köszönhetően már szinte egész évben ültethetünk fákat, azonban az egyik legjobb faültetési időszak március elejétől április végéig tart. Aki tehát gyümölcsfát szeretne ültetni, most pont időben van. Célszerű ebben az időszakban – és az őszi ültetéskor is – szabadgyökerű fákat vásárolni.

Ha több fát is ültetni szeretnénk, oda kell figyelni a megfelelő tőtávolságra is. A méretes koronával rendelkező fákat (cseresznye, szilva) legalább 4-5 méterre kell ültetni egymástól, míg a kisebb lombozatúak között elég 3-4 méter helyet hagyni.

Néhány év alatt termőre fordul a gyümölcsfa és ízletes gyümölcsökkel kínálják az egész családot (Fotó: survivalistboards.com)
 

Miután kiválasztottuk a fát, el kell készítenünk az ültetőgödröt, amit célszerű minél nagyobbra ásni. Ezt követően néhány kiló érett komposztot vagy trágyát tegyünk az ültetőgödörbe, majd talajfertőtlenítő szert is szórjunk a gödörbe. Erre azért van szükség, hogy a fiatal fát ne támadják meg különböző férgek.

Ezt követően a fiatal fa vastagabb gyökereit vágjuk vissza néhány centiméterrel. Ezzel a lépéssel serkentjük a hajszálgyökerek fejlődését. Ez után helyezzük a fát az ültetőgödörbe, majd alaposan takarjuk be földdel. A földet tömörítsük taposással, majd alaposan öntözzük (iszapoljuk) be a fát.

Látható, hogy nem embert próbáló feladat a gyümölcsfa ültetése, így aki szeretne saját gyümölcsöt enni az év folyamán, bátran vágjon bele a faültetésbe.

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás