Kedvezett a kórokozók fertőzésének a sok csapadék idén, igaz ez az ipari paradicsom állományokra is. Viszont a termesztőknek arra különösen vigyázniuk kell, hogy a védekezéskor betartsák az élelmezés-egészségügyi várakozási időket, és a termésben kimutatható szermaradék ne haladja meg a megengedett értéket. Az alternáriás betegség elleni megelőző védekezés ezen felül más szempontból is fontos lett. Németországban ugyanis egy áruházlánc által kért ellenőrzéskor paradicsomsűrítményből és ketchupból mutatták ki az alternáriás betegséget okozó gombák toxinjait.

A Magyar Mezőgazdaság írta meg, hogy a termelők figyelmét Palotás Gábor, az Univer Product Zrt. kutatás-fejlesztési és minőségügyi vezérigazgató-helyettese hívta fel az alternáriás betegség okozta problémákra. Az Alternária-fajok legalább 70-féle toxint termelnek, ezeknek nálunk a töredéke van jelen, ám köztük ártalmatlanok és betegséget okozók ugyanúgy megtalálhatóak. Az analitikai módszerek pedig már annyira modernek, hogy már 2 mikrogramm toxin jelenléte is kimutatható egy kilogramm sűrítményből - írják.

Az alternáriás betegség kialakulását okozó gombák toxinjait mutatták ki német paradicsomtermékekből - képünk illusztráció

Ugyan az Univer kecskeméti feldolgozójába beérkező paradicsom szigorú minőségvizsgálaton megy keresztül, nincs idő a toxinmennyiség meghatározására. A toxinnal terhelt alapanyag kiszűréséhez csak az állomány fertőzöttsége adhat segítséget. Ha már szemmel láthatóak a betegség tünetei, a paradicsom toxintartalma nagy valószínűséggel megemelkedik. Az Univer szakemberei ezért szigorúbban ellenőrzik a betakarításra kész állományokat, és a betegség megelőzésére, a tüneteinek a felismerésére képes útmutatót is adnak a termelőknek.

Kapcsolódó: Mitől száradt le a paradicsom bokor levele?

A tartósan csapadékos időszak következménye volt a szokásosnál is erősebb gombafertőzés fellépésének. A paradicsom leveleit több gombafaj is fertőzi, azok tünetei is eltérőek és az okozott betegség súlyossága, a kár is különböző. Ebben a cikkünkben írtunk ezekről bővebben.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás