Az almafélék legnagyobb károkat okozó betegsége a tűzelhalás, amivel igen nehéz felvenni a kesztyűt. A betegség kialakulása után szinte semmit nem lehet tenni, a hangsúlyt a megelőzésre kell fektetni.

Nem új keletű kórokozó a magyar gyümölcsösökben az Erwinia amylovora, ami a tűzelhalásért felelős. A 90-es évek közepén mutatták ki először Magyarországon, majd szinte azonnal intézkedéseket hoztak ellene és az általa terjesztett betegség megállítása érdekében.

A gyümölcsmúmiák, aszott levelek és rákos foltok jelezte betegség kórokozója ellen hamar karantén-intézkedéseket vezettek be, ezek azonban nem tudták megállítani a terjedést. Mára szinte minden gyümölcsösben fellelhető egy-egy tűzelhalással fertőzött fa.

A fotón a tűzelhalás jellemző tünete látható (Fotó forrása: kolibrikerteszet.hu)
 

A betegség főleg az almára veszélyes, de a körte és a birs is veszélynek van kitéve. Fiatal fákból álló ültetvények esetében, kellő odafigyelés nélkül, akár az egész ültetvényt ki is kellhet vágni a betegség terjedésének megakadályozása érdekében. Miután a betegség tünetei megjelennek a fákon vegyszeres védekezésre nincsen mód, kizárólag mechanikai úton lehet gátat szabni a betegség terjedésének, le kell vágni a fertőzött növényi részeket. Ezzel azonban már sérülnek a fák, gyengülnek, csökken a termőképesség, tehát biztosan valamilyen mértékű terméskieséssel kell számolni.

A legfontosabb tehát a megelőzés, amelyre elsősorban az antibiotikumot tartalmazó szerek ideálisak. Ezek használata azonban kockázatos lehet az emberi szervezetre. A lemosó permetezés is segítség lehet még rézzel és kénnel ősszel és tavasszal, ezzel is csökkenteni lehet a fertőzés bekövetkezésének valószínűségét.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás