A mezőgazdasági technológia egyik legdinamikusabb területe a növényvédelem. Ez egyrészt a társadalmi és politikai követelményekkel, másrészt a szenzortechnológia és hamarosan a mesterséges intelligencia adta lehetőségekkel is összefügg. A mezőgazdasági technológia kevés területe szembesül olyan nagy innovációs nyomással, mint a növényvédelmi technológia. Ennek több oka is van. 

Társadalmi és politikai célok

Vannak olyan társadalmi és politikai célok, amelyeknél a „minimalizálás” a napirend. Az EU-ban a „farmtól asztalig stratégiáról”, de az egyes szövetségi államok szántóföldi gazdálkodási és méhvédelmi stratégiáiban is „csak” 50%-kal kevesebbről beszélnek. 

Növényvédelem a középpontban. Az egyes fúvókák drónokkal, műholdakkal vagy kamerákkal történő vezérlése lehetőséget kínál a hatóanyag felének vagy több részének megtakarítására (Forrás: Amazone)

Még akkor is, ha nem világos, hogy a szám milyen kezdeti mennyiségre vagy kezdeti időszakra vonatkozik, és hogy a hatóanyagra vagy a kezelés gyakoriságára gondolnak: az üzenet az, hogy kevesebbet kell beadni. A gazdálkodó számára ez nagyobb megelőzést jelent a vetésforgó és fajtaválasztás révén, de egyben nagyobb precizitást is. Egyrészt a kultúrnövényeket szükség esetén egészségben kell tartani, másrészt a szomszédos vízfolyásokat, biotópokat kissodródású technológiával védeni kell.

Három kategória

Ha ezt a széles területet próbáljuk meg „átutazni”, akkor a műszaki megoldásokat klasszikusan három kategóriába sorolhatjuk. Itt a 2. és 3. kategória lesz az előtérben.

Megoldások, amelyek gyakorlatilag minden új szántóföldi permetezőgéphez alapfelszereltségként tartoznak. Ez magában foglalja az automatikus szórókeret-vezetőket és a részszélesség-kapcsolást, beleértve az egyedi fúvókaváltást, valamint a fejlett öblítő- és tisztítórendszereket.

Technikailag bizonyos ráfordítással megvalósítható, de (még?) nem szabványos megoldások. Ide tartozik például az impulzusszélesség-moduláció (PWM), de a szecskázó és szalagos permetezés vagy zárt töltőrendszerek kombinációinak teljes skálája is.

A növényvédelem átfogó kontextusa

Megoldások, amelyek egy következetesen helyspecifikus alkalmazáshoz kapcsolódnak. Általában az első két kategórián alapulnak, de elsősorban abban különböznek tőlük, hogy a növényvédelem átfogó kontextusát hangsúlyozzák. Ez azt jelentheti, hogy a védekezés szükségességét közvetlenül beépítik a kezelési folyamatba, de azt is, hogy az adott növényre kell összpontosítani, nem például az állományra vagy a gyomok „populációjára”. 

Impulzusszélesség-moduláció

Nemcsak a löket formája (pl. kanyarodás), hanem a menetsebesség sem teszi lehetővé, hogy mindig azonos mennyiségű vizet és így a hatóanyagot állandóan adagoljunk. Ez azért fontos, mert a tartós aluladagolás könnyen rezisztencia jeleihez vezethet, legalábbis a terület egy részén. 

Ha nagyobb sebességgel dolgozik, hely kell a sáv elején és végén, hogy felgyorsítsa vagy lelassítsa. Ellenkező esetben egy fúvókakaliberrel nem lehet nagyon eltérő haladási sebességet elérni. A nyomás beállításával a kijuttatási mennyiséget korlátok között állandóan tartható, de ekkor változik a cseppméret és az elsodródás. A PWM kiutat kínál. A fúvóka be- és kikapcsolása mágnesszelepeken keresztül történik másodpercenként 10-20-szor (frekvencia). 

A PWM nagy fúvókakalibereket igényel

A PWM második paramétere az impulzusszélesség. Beállítja a térfogatáramot. 100%-os impulzusszélességnél a fúvóka nyitva van, 50%-nál (elméletileg) a kijuttatási mennyiség fele kerül alkalmazásra. A PWM nagy fúvókakalibereket igényel; A kis befecskendező fúvókák túl könnyen eltömődnek. A PWM kezdetben csak egy fúvókát jelent, és ezáltal kényelmet, de aztán az egyedi fúvókavezérlésen keresztül a precizitást és ezáltal a fecskendő kezelési kártyákkal való összekapcsolásának lehetőségét is jelenti.

Kapa plusz szalagos permetezés

Ez a nagy reménye mindenkinek, aki kevesebb vegyszeres növényvédelmet szeretne elérni a termésszint veszélyeztetése nélkül. Nagyon aktuális alkalmazási terület a (esetleg kamerával vezérelt) kapa és a szalagos permetezés kombinációja. 

A rendszer „ősi”, de a jelenlegi megoldások nem hasonlíthatók az 50 évvel ezelőttiekhez. Ma a munkafolyamatok különállóak. Mert a kapálást a legjobb délben végezni, amikor napos és szeles idő van. A permetezésnek a nap végén van értelme, amikor nincs szél és nincs túl nagy meleg. 

A „trükk” az, hogy a meglévő szántóföldi permetezőgépet csak úgy kell átalakítani, hogy szükség esetén a teljes területet kezelni tudja. Ehhez több fúvókakészletre vagy külön csíkos permetezővezetékre van szükség. A szalagos szórófej lényegesen kisebb, 30-40°-os szögben működik. A sodródás különösen nagy kihívást jelent a gémvezérlés számára. 25 cm-es fúvókatávolsággal az 50 és 75 cm-es sortávolság is könnyen letakarható. A dolgok egy kicsit bonyolultabbak a szokásos 45-ös céklákkal. A végső pontosság RTK-val vagy kameravezérléssel, a szórókereten lévő csúszó kerettel vagy a permetező kormányával történő korrekcióval érhető el.

Szelektív kezelés

Évtizedek óta próbálkoznak a gyomok „elöl” észlelésére, majd szükség esetén „hátul” elleni küzdelemre. Az ötlet csak az utóbbi években vált gyakorlati alkalmazássá. Először is (és különösen nagy területeken Kelet-Európában vagy Ausztráliában) ellenőrizni kell a glifozát kijuttatását a vetés előtt. Egy érzékelő közvetlenül érzékeli a gyomnövényeket, és kapcsolja a fúvókákat. 

A fejlődés további szakasza (bár még mindig kissé távol áll a „technika állapotától”) a gyomok és a haszonnövények közötti különbségtétel kamerák segítségével. Ez a drónok segítségével offline is lehetséges, akár 50%-os hatóanyag-megtakarítást is ígér, és megvan az az előnye is, hogy a szükséges mennyiség előre tervezhető. A kultúrnövények, a gyomfajok és az időjárás kapcsolatát online is rögzíteni kell öntanuló rendszerekkel, és még kevesebb hatóanyagot kell alkalmazni – akár tankkeverékként, akár több tartályból. Ehhez sok szenzorra van szükség a permetezőn, de pontosabb eredményekhez vezethet a drónokhoz és műholdakhoz képest.

Helyszíni gazdálkodás

Ezek a belátható időn belül megvalósítható műszaki megoldások azt eredményezik, hogy már nem a területet tekintjük referenciaegységnek, hanem az egyes üzem követelményeit. Ekkor már nem a minél nagyobb területek hatékony kezelése lenne a mérce, hanem a területeket megvizsgálnák, feltérképeznék és nem csak eltérően kezelnék, hanem strukturálnák is a növénykultúra és a biodiverzitás szempontjából. Ez a különböző kultúrák változatos mozaikját eredményezné (legalábbis ott, ahol a talaj nem homogén nagy területen). Kis, automata robotokkal kellene kezelni őket.

Következtetés. Technikailag sok minden lehetséges, és még sok minden elképzelhető. Előre láthatóan lehetséges a peszticidek felhasználásának 50%-os vagy nagyobb csökkentése. Ez azonban lényegesen nagyobb befektetést igényel. Különösen a növényvédelemben kell a gyakorlatnak ezeket a drága gépeket nagyon „vékonyan” elosztania a lehető legnagyobb területen. Mindenképpen fennáll a „kétosztályos társadalom” veszélye. Sok cég a jövőben már nem tudja teljesíteni az előírt szabványokat, és a növényvédelmet a szakemberekre bízza. A technikai fejlődés és a digitalizáció számos környezetvédelmi problémát megold, de sajnos nem ingyen! 

(Forrás: agritechnica.com

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás