Megéri-e Önnek a fagybiztosítás? Van még 2 hete kiszámolni!
Általános vélekedés, hogy fagybiztosítást nem éri meg kötni. Nem véletlen, hogy a gyümölcstermő területek talán 5%-a védett biztosítással. De mi van azokkal, akik évről-évre mégis élnek ezzel a lehetőséggel? Ők nem képesek racionálisan gondolkodni? Soha nem számoltak utána? Vagy esetleg többet tudnak ezekről a konstrukciókról, mint gazdatársaik. Járjunk utána!
Ha Ön például 10 hektár szőlő gazdája, akkor ültetvénye potenciálisan ki van téve a fagy illetve más veszélyek károsító hatásának. Tavaszi fagy bekövetkezése esetén 50% üzemi szintű önrészt alkalmaz a biztosító, de ez még önmagában nem szolgál kellő mélységű információval.
A számítás részét kell képeznie az állami kárenyhítési rendszer juttatásának is, mert a kettő ugyan függetlenül működik egymástól, azonban a biztosítás megléte hatást gyakorol a kárenyhítési hozzájárulás számítási eredményére. Ugyanis megduplázza azt.
Hirdetés
Nézzük először a feltételeket. A kárenyhítés előírja, hogy az üzem előző 5 éves referencia hozamához képest mennyi lett a termése a káresemény után. Ennek legalább 30% kiesést el kell érnie hozamban és 15%-ot hozamértékben üzemi szinten. Amennyiben ez teljesül, Ön jogosult a kárenyhítésre. A hozamot az Ön veszteségével csökkentett értéken kell figyelembe venni és a hivatalosan közzétett elszámoló ár szorzatával kell kiszámolni. Ez a kárenyhítési összeg alapja, melynek 80%-ára jogosult a termelő jogszabály szerint. Ez csökkenhet annyival, amennyi túligénylés keletkezik a keretben. Ez évente 8 milliárd forint, ám tavaly a tavaszi fagyok miatt 24 milliárd forintra duzzasztották. Amennyiben kimerül a keret, akkor arányosan csökkentik a kárenyhítési összeget.
Ha végig vesszük egy skálán a károsodás mértékét 0-tól 100%-ig, akkor a biztosításnak már 30% terméskiesést meghaladó károknál hatása van a kárenyhítési összegre, ugyanis megduplázza azt. Ez alatt nem térít sem a biztosítás, sem a kárenyhítés, azonban ekkora rügypusztulást még könnyen korrigál a növény maga is. Ha már fél termésről beszélünk, akkor a biztosítás puszta meglétével a termése 20%-át kompenzáltatta a kárenyhítésből pluszban, bár ennek felét még elviszi a biztosítási díj. 50% felett és a kár mértékének kb. 60%-ra emelkedésével beszélhetünk arról, hogy a biztosítás éves díja is megtérült és még hozott 20% termésnek megfelelő kárenyhítést. Ahogy haladunk felfelé a képzeletbeli skálán, úgy veszi át a biztosítás a szerepet, míg totálkár esetén a kettő együtt 80%-os térítési szinten megáll.
Ennek megfelelően mindenki kiszámolhatja hozzávetőlegesen, hogy mekkora összegekre számíthat kár esetén. Az Agrisk.hu kárszimulátora nagy segítség lesz a számításban, így senki ne mulassza el tesztelni a saját gazdaságán!
Szerző: Surmann Árpád Agrisk.hu portálvezető, agrárbiztosítási szakértő
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés