A megtermelhető friss zöldség mennyisége megduplázható, mert mostanra a konyhakertek ágyásai részben megüresedtek. Elérkezett a másodvetés ideje. Mit és hogyan vessünk?

A nyár közepére az ágyások egy részéből elfogyott a zöldborsó, a spenót, a hónapos retek, a fejes saláta, a korai karalábé és a föld részben kihasználatlan. Ez megelőzhető azzal, hogy kettős termesztési rendszert alkalmazunk, vagyis másodvetést végzünk. Számos zöldségfélét vethetünk július közepéig, mert Magyarországon ezek még kifejlődnek és fogyasztásra alkalmas terményt érlelnek.

Nyári másodvetés keretében sárgarépát is termeszthetünk (Fotó: Pixabay, jackmac34)

Annak azonban, hogy az elvetett magok gyorsan kikeljenek és még a kora őszi fagyok előtt betakaríthatóak legyenek, van néhány előfeltétele.

Először is minden növényi maradványt ki kell szedni a földből és ki kell kapálni a gyomokat is, vagyis az ágyásokat ki kell tisztítani. Ezután a talajt tőzeggel, komposzttal, esetleg istállótrágyával fel kell frissíteni. Ezek felvehetőségét nitrogéntartalmú műtrágya kiszórásával elő is segíthetjük. Ezután következik a talaj lazítása és összekeverése a talajjavító anyaggal és a műtrágyával. Tartós szárazság idején már öntözhetünk is.

A vetni tervezett növényfajták közül a rövid tenyészidejűeket válasszuk, amelyek jól tűrik az augusztusi kánikulát és az októberi hideget egyaránt.

Nyári másodvetés keretében többféle zöldséget termeszthetünk. Ezek közé tartozik az uborka, a zöldbab, a burgonya, a cékla, a téli retek, a csemegekukorica, a sárgarépa, a kapor, a sóska, a spenót, a póréhagyma, a salátafélék (téli fejes saláta, rukkola, mezei saláta), a káposztafélék (fejes, kel, vöröskáposzta, karalábé) és a gumós kömény.

Ideje munkához látni!

További híreink

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás