Mennyiségben és minőségben is jó termést takaríthatnak be kukoricából, napraforgóból és szójából a gazdák a Tiszántúlon. Ugyanakkor bőven lenne javítanivaló ezek hazai termesztési technológiáján. Többek között ez is elhangzott a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara által szervezett XXVI. Kukorica-, Napraforgó- és Szójatanácskozáson. A termésátlag kukoricából országos átlagban eléri a hét tonnát, napraforgóból három tonna várható.

A kukorica, napraforgó és szója termesztésével foglalkozó csaknem 150 gazdálkodó előtt Pepó Péter, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar (DE MÉK) professzora beszélt a részletekről. A Debreceni Egyetem cikkét szemléztük. A tavalyi történelmi aszály és forróság után idén kedvezőbb volt a kukorica, a napraforgó és a szója termesztéséhez az időjárás, a 30 éves átlagnál kicsivel több csapadék egyenletesebb eloszlásban érkezett. Augusztus elején még úgy nézett ki, hogy kukoricából és napraforgóból rekordtermés lesz. Ám az akkor jött hőhullám miatt ez meghiúsult. A termésátlag kukoricából országos átlagban így is eléri a hét tonnát, napraforgóból három tonna várható.

a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara által szervezett XXVI. Kukorica-, Napraforgó- és Szójatanácskozás egyik előadásán elhangzott, hogy a termésátlag kukoricából országos átlagban eléri a hét tonnát, napraforgóból három tonna várható - Fotó: Magro.hu, CSZS, Bábolna, 2023

Javítani és változtatni kell

Bőven lenne javítanivaló a magyar kukorica, napraforgó és szója termesztési technológiáján, mert a termelékenységünk mindössze egyharmada ezekből a németnek, a franciának vagy a hollandnak. Ehhez a Debreceni Egyetem agrárkara sok segítséget tud adni, a konferencián ezeket igyekszünk a gazdáknak bemutatni. Arra kell törekedni, hogy az összes érdekelt hazai fél minden évben megtalálja a számítását – jelentette ki a MÉK egyetemi tanára.

Pepó Péter a Kukorica-, Napraforgó- és Szójatanácskozás során hozzátette: az orosz-ukrán háború miatt a korábbinál jóval nagyobb mennyiségben érkezik Európába ukrán kukorica és napraforgó. Ez hozzájárul a világpiaci árak csökkenéséhez. A helyzet véleménye szerint valószínűleg a háború után is megmarad, ami a magyar gazdákat alkalmazkodásra kényszeríti.

Vetésszerkezet, ukrán gabona és behozatali tilalom

Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke a kukoricáról szóló előadásában beszélt arról, hogy az új piaci helyzetben a magyar gazdáknak megfelelő vetésszerkezetet kell kialakítaniuk és javítaniuk szükséges a tőkeellátottságukat.

Az elmúlt 4-5 évben keresték a magyar gabonát, ez mostanra sajnos megváltozott, annak ellenére, hogy tavaly rekord alacsony termést takarítottak be. Most kínálati piac van, melyre igyekszünk felkészíteni a termelőket – mondta Petőházi Tamás.

Kifejtette, hogy az ukrán gabona Magyarországra érkezését tiltó rendelkezés szeptember 15-ig van érvényben, amelyet lehetséges, hogy december végéig meghosszabbítanak.

Az Európai Uniónak hosszú távon kell megoldania az ukrán áruk európai elhelyezésének a kérdését – fűzte hozzá.

Petőházi Tamás az Egyetem kérdésére kifejtette, hogy nemesítettek már az egyre forróbb, száraz nyarakat jól tűrő kukoricafajtákat, de azok terméshozama sajnos elmarad a hagyományosoktól.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nagy az érdeklődés a vállalkozások részéről az 1+1 Beruházás-élénkítő Támogatási Program iránt

2025.02.05.

Hatalmas az érdeklődés a 21 intézkedésből álló új gazdaságpolitikai akcióterv részeként megvalósuló Demján Sándor 1+1 Beruházás-élénkítő Támogatási Program iránt.

Plusz pontot jelent a felvételizőknek a MATE új drónos felnőttképzése

2025.02.04.

A felsőoktatási felvételi eljárás során plusz pontként is beszámítható dróntechnológiai képzést indít a MATE és az ABZ Drone Kft.

A Fenntartható Termelési Rendszer (FTR) a KITE Zrt.-től

2025.02.04.

A Fenntartható Termelési Rendszer (FTR) egyik alappillére a talajvédelmi megoldások bevezetése: talajjavítás, sávos művelés, kontrollált művelőnyomok (CTF), valamint a szármaradványok okozta növényvédelmi kockázatok csökkentése precíziós technológiák alkalmazásával.

Partner

Lenmag, toxinkezelés és fenntarthatóság – merre tart a magyar állattenyésztés?

2025.02.04.

A Noack új tulajdonoshoz, a holland Barentz csoporthoz került. Ez a lépés stabilabb pénzügyi hátteret biztosít, miközben a Noack továbbra is önállóan működik a bécsi központ irányítása alatt.

Hatékony földalatti öntözési rendszerek – műtrágyaadagolás a gyökérzónában

2025.02.04.

A jól megtervezett, sajátos igényekre szabott SDI rendszerekbe való befektetéssel a gazdálkodók olyan fenntartható mezőgazdasági gyakorlatot érhetnek el, mely hosszútávon fogja őket segíteni céljaik elérésében.

Új szabályozás támogatja az önkéntes integrációkat, hogy jobb legyen a termeltetési rendszer

2025.02.04.

A termeltetői szerződéseknek a mezőgazdasági termelő részére a szerződésben meghatározott ár megfizetésén felül további szolgáltatásokat kell tartalmazniuk.

Partnerhírek
Partner

Lenmag, toxinkezelés és fenntarthatóság – merre tart a magyar állattenyésztés?

2025.02.04.

A Noack új tulajdonoshoz, a holland Barentz csoporthoz került. Ez a lépés stabilabb pénzügyi hátteret biztosít, miközben a Noack továbbra is önállóan működik a bécsi központ irányítása alatt.

Partner

A jövő mezőgazdasági technológiái és növényei egy helyen, a HATÉKONYSÁG 2025 Konferencia & Kiállításon

2025.02.03.

2025. február 13-án a Debreceni Egyetemen kerül megrendezésre a HATÉKONYSÁG 2025 Konferencia & Kiállítás, ahol - többek között - a növénytermesztés jövője és hatékonysága kerül a középpontba. Mindkét téma kitárgyalása igen aktuális, hiszen az elmúlt évek bebizonyították, hogy a változó magyarországi klíma már nem teszi lehetővé, hogy az eddig megszokott növényeket bárhol az országban a korábbi technológiával termeszteni lehessen.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 165 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás