Megfelelő növényekkel is védekezhetünk a kártevők ellen
Persze csak közvetetten. Szántóföldön és konyhakertben is tudunk termeszteni olyan növényeket, amelyek valamilyen módon segítik a termőföldünk és a termesztett növényeink növényvédelmét.
Nem csak finom, hasznos is
Egyre többen alkalmazzák a talajtakaró növények termesztését akkor, amikor a szántóföldön éppen nincsen semmilyen kultúrnövény. Ennek oka, hogy megfelelő talajtakaró növény választása esetén jelentősen csökkenthető a későbbi növényvédelemre fordítandó költség.
Itt van például a mustár, ami köztudottan kiváló zöldtrágya növény, de emellett más pozitív tulajdonsággal is rendelkezik. A mustár ugyanis egy benne lévő anyag segítségével magához vonzza a fonálférgeket, ezzel lehetővé téve a koncentrált, célzott kiirtásukat. Ugyanilyen tulajdonsággal rendelkezik még a rukkola is.
Hirdetés
Nem csak a kártevők, de gyomnövények elleni védekezésben is jó szolgálatot tesznek a káposztafélék. Ezen növények őszi vetésével az őszi gyomok sikeresen kiszoríthatóak a termőterületről, sőt, a tavaszi, egynyári gyomok sem tudnak elterjedni a szántón. Ennek oka, hogy a káposztafélék sokkal gyorsabban növekednek, mint a gyomok, így a gyomoknak nincsen idejük kifejlődni, mert a káposztafélék elnyomják őket. Később ezeket a növényeket a talajba lehet dolgozni, így zöldtrágyaként is funkcionálnak.
Kertészeti kultúrák között is múködhet
Nem csak szántóföldi növényeket termesztünk, hanem kertészeti kultúrákat is. Ezek esetében is van lehetőség a nem vegyszeres növényvédelemre. Leghatásosabban akkor vádekezhetünk a kártevők ellen, ha azok természetes ellenségeit hívjuk segítségül. Ehhez a kert egyik sarkában egy úgynevezett vadsarok létrehozása lehet a legideálisabb lépés. Itt hagyhatjuk, hogy fűfélék, esetleg néhány szál csalán kedvére fejlődhessen. Itt ugyanis el tudnak rejtőzni egyes hasznos élőlények, mint például a katicabogarak, vagy éppen a fürkészdarazsak.
A katicabogarak igen hasznos részét képezik kertünk élővilágának, ugyanis a levéltetveket nagy számban fogyasztják. Egy katica naponta akár 50 darab levéltetvet is képes elfogyasztani, így ha a katicabogaraknak vonzó a kertünk, garantáltan nem lesznek levéltetvek a növényeinken.
A fürkészdarazsak a lepkehernyók elleni védekezésben töltenek be fontos szerepet. Nem a hernyókat támadják, hanem a lapkék által lerakott petéket keresik meg és eszik meg, ezzel megtizedelve a kikelő hernyók számát és csökkentve azok növényeinken történő kártételét.
Tormával a monília ellen |
Gyakori látvány a betakarított almáinkon a sok apró, körkörös folt, amely a monília tünete. Ez ellen a makacs betegség ellen sem csak vegyszerrel tudunk védekezni, ugyanis ha tormát ültetünk a gyümölcsfáink köré a monília távol marad a gyümölcsöktől. Továbbá még tormát is takaríthatunk be ősszel. |
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 87 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés