Persze csak közvetetten. Szántóföldön és konyhakertben is tudunk termeszteni olyan növényeket, amelyek valamilyen módon segítik a termőföldünk és a termesztett növényeink növényvédelmét.

Nem csak finom, hasznos is

Egyre többen alkalmazzák a talajtakaró növények termesztését akkor, amikor a szántóföldön éppen nincsen semmilyen kultúrnövény. Ennek oka, hogy megfelelő talajtakaró növény választása esetén jelentősen csökkenthető a későbbi növényvédelemre fordítandó költség.

Itt van például a mustár, ami köztudottan kiváló zöldtrágya növény, de emellett más pozitív tulajdonsággal is rendelkezik. A mustár ugyanis egy benne lévő anyag segítségével magához vonzza a fonálférgeket, ezzel lehetővé téve a koncentrált, célzott kiirtásukat. Ugyanilyen tulajdonsággal rendelkezik még a rukkola is.

A mustár segítségével jelentősen csökkenthetjük a növényvédelemre szánt kiadásainkat
 

Nem csak a kártevők, de  gyomnövények elleni védekezésben is jó szolgálatot tesznek a káposztafélék. Ezen növények őszi vetésével az őszi gyomok sikeresen kiszoríthatóak a termőterületről, sőt, a tavaszi, egynyári gyomok sem tudnak elterjedni a szántón. Ennek oka, hogy a káposztafélék sokkal gyorsabban növekednek, mint a gyomok, így a gyomoknak nincsen idejük kifejlődni, mert a káposztafélék elnyomják őket. Később ezeket a növényeket a talajba lehet dolgozni, így zöldtrágyaként is funkcionálnak.

Kertészeti kultúrák között is múködhet

Nem csak szántóföldi növényeket termesztünk, hanem kertészeti kultúrákat is. Ezek esetében is van lehetőség a nem vegyszeres növényvédelemre. Leghatásosabban akkor vádekezhetünk a kártevők ellen, ha azok természetes ellenségeit hívjuk segítségül. Ehhez a kert egyik sarkában egy úgynevezett vadsarok létrehozása lehet a legideálisabb lépés. Itt hagyhatjuk, hogy fűfélék, esetleg néhány szál csalán kedvére fejlődhessen. Itt ugyanis el tudnak rejtőzni egyes hasznos élőlények, mint például a katicabogarak, vagy éppen a fürkészdarazsak.

A katicabogarak igen hasznos részét képezik kertünk élővilágának, ugyanis a levéltetveket nagy számban fogyasztják. Egy katica naponta akár 50 darab levéltetvet is képes elfogyasztani, így ha a katicabogaraknak vonzó a kertünk, garantáltan nem lesznek levéltetvek a növényeinken.

A monília elkerüli a tormával beültetett területeket. Fotó: artoner.hu
 

A fürkészdarazsak a lepkehernyók elleni védekezésben töltenek be fontos szerepet. Nem a hernyókat támadják, hanem a lapkék által lerakott petéket keresik meg és eszik meg, ezzel megtizedelve a kikelő hernyók számát és csökkentve azok növényeinken történő kártételét.

Tormával a monília ellen
Gyakori látvány a betakarított almáinkon a sok apró, körkörös folt, amely a monília tünete. Ez ellen a makacs betegség ellen sem csak vegyszerrel tudunk védekezni, ugyanis ha tormát ültetünk a gyümölcsfáink köré a monília távol marad a gyümölcsöktől. Továbbá még tormát is takaríthatunk be ősszel.
 

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás