A Sorapharm Kft. és a Debreceni Egyetem együttműködésének eredménye az a vegyszermentes extrakciós technológia, amely alkalmazásával a hazai meggyfajták antocianintartalomra ható komponensei, stabilizátor és egyéb tartósítási eljárás nélkül megőrzik pozitív élettani hatásukat.

Fotó: Pixabay meggy

De mit is nevezünk  antocianinnak?

A növényekben található vörös-lila-kék flavonoidpigmentet, amely vízben oldódó molekula és megtalálható a növények szerkezetének külső rétegében. A szőlő, a meggy,  az acai, az áfonya, a feketeribizli, a cseresznye azok a gyümölcsök, amelyek gazdag tárházai az  antocianinnak. A pigment színét és stabilitását befolyásolja , többek között, a hőmérséklet és a fény. Az antocianinnal az utóbbi évtizedekben számos kutatás foglalkozott, ennek az oka pedig az, hogy egy  erős antioxidánsról van szó, amely védi a növényeket az UV-sugárzástól. Az antioxidáns hatás miatt a gyógyszeriparban is használják, szív-érrendszeri betegségek kezelésére vagy pl. gyulladás gátlására, csökkentésre is

Kicsit savanyú, de igen jótékony hatású

Mármint a meggy. A kutatások szerint kiemelkedően magas benne a B1 és B2, illetve a C-vitamin. Ezek mellett bőségesen tartalmaz még káliumot, kalciumot, magnéziumot, vasat, foszfort és cinket.  A magas káliumtartalma segít a szív működésének szabályozásában, vércukorszint és a vérnyomás normalizálásában.   

M, mint magyar meggy

Az, hogy ez egy igen-igen hosszú múltra visszatekinthető kapcsolat, mi sem bizonyít jobban, mint az, hogy a meggy volt a magyarság első gyümölcse, melynek termesztését már a XVI. században rögzítették. Lippay János 1604-ben megjelent, Posoni kert című könyve pedig már  több meggyfajta leírását  is tartalmazza. A 20. században a hazai meggynemesítők igen gazdag  fajtaválasztékot hoztak létre, hogy csak a legismertebbeket soroljam, Újfehértói fürtös meggyfajta, Csengődi. Keresztezéssel előállított, államilag minősített, és termesztésbe vont fajták pl. a Fortuna, a Meteor korai, az Érdi nagygyümölcsű, a Favorit vagy az Érdi bőtermő. Ami pedig különösen jó hír nekünk magyaroknak az, hogy bár az utóbbi évek nem kedveztek a meggytermésnek, de a FruitVeB adatai szerint, jelenleg a  belföldi termés maximuma 80 ezer tonna, míg az előző évtized második felében átlagosan évi 70 ezer tonna termett. Ennek a jelentős részét, mintegy 45 ezer tonnát, a belföldi konzervipar vásárolja föl.  Magyarország a meggytermelők világrangsorában a 8. helyen áll, Európában pedig a harmadik helyen, Lengyelország és Szerbia előz meg bennünket.

Visszatérve a kisérletre...

A Debreceni Egyetem munkacsoportjai a kísérleti munkák során bebizonyították, hogy a meggymátrix igazolt molekuláris célpontokon ható szuperélelmiszer, szabályozza a szénhidrát anyagcserét, csökkenti az éhségérzetet, gátolja az elhízást. Ezentúl, köszönhetően a meggy jelentős antibakteriális hatásának, kiemelt szerepet kaphat a szájhigiénében is. Ennek oka, hogy  biológiailag aktív hatóanyagai számos más baktériummal szemben hatásosnak bizonyultak,  mindeközben a jótékony Lactobacillus fajokat nem károsítják. Sportolók étrendjében is javasolt beilleszteni, hiszen csökkenti a csont-ízületi gyulladás okozta fájdalmat, illetve izomfájdalmakat is. A K+F projekt keretei között a Sorapharm Kft. a gyártástechnológiák és gyártási folyamatok komplex vizsgálatát végezte, melyhez kapcsolódóan több egyedi gyártású eszköz beszerzése is megtörtént. Ezek a különböző formulációkhoz szükséges eszközök, mint folyadék-, és géltöltőgépsor; lágyzselatin kapszulázó gépsor és gumicukor formuláló gépsor. A kísérleti munka során a kutatók antocianin tartalmú kapszulát, rágótablettát és gumicukrot fejlesztettek ki. A termékfejlesztések eredményeként a projekt zárásakor az OGYÉI a „CHENERGY GEL” étrendkiegészítő gélt nyilvántartásba vette.A Sorapharm Kft. és a Debreceni Egyetem a Széchenyi 2020  „K+F versenyképességi és kiválósági együttműködések” (GINOP 2.2.1) című felhívásra benyújtott pályázatával 1,537 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós támogatásban részesült.

Forrás: Debreceni Egyetem

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás