Lilach Hadany, az izraeli Tel-Avivi Egyetem kutatója szerint a parlagi ligetszépe virág képes észlelni a méhek közeledtét a zümmögésük alapján, és édesebbé teszi a nektárját, mikor a rovarok közelednek hozzá. A vizsgálatok során különböző hangokat – többek között méhek zúgásáról készült felvételeket – játszottak le az említett növényeknek, melyektől az akusztikai kísérlet előtt és után is nektármintát vettek. Kiderült, hogy a méhek hangja édesíti a nektárt. A Dívány.hu portál akadt rá a New Scientist cikkére, ezt az anyagot szemléztük. A minták vizsgálata azt mutatta, hogy a méhzümmögésnek vagy az ahhoz hasonló mesterséges hangoknak kitett virágok nektárjában átlagosan mintegy 20 százalékkal emelkedett a cukor szintje. Míg azon virágoknál, melyek nem kaptak a hangélményből, nem volt észlelhető változás. A méhek szeretik a cukrot, és előnyben részesítik az édesebb nektárú virágokat a kevésbé édesekkel szemben. Ezért csalják magukhoz a virágok a beporzó rovarokat a több cukrot tartalmazó nektár segítségével.
A méhek hangja édesebb nektár képzésére sarkallja a virágokat
Ez számos előnnyel járhat az adott virág számára. Például képes megakadályozni, hogy a nektár kárba vesszen, elfogyasszák a mikrobák, vagy a hangyák martaléka legyen.
A nektár termelése és a magas cukorszint fenntartása sok energiát emészt fel, ezért hasznosabb a virág számára, ha az adott méh kevesebbszer, de egyszerre minél intenzívebben és hosszabb ideig foglalkozik a beporzással.
De vajon hogy lehet ez?
Egyelőre talány, hogy miként képesek a növények észlelni és feldolgozni a környezetükből kiszűrődő hangokat, de Hadany-nak és csapatának van egy feltételezése. A ligetszépe lézeres vizsgálata azt mutatta, hogy a virágok felülete vibrálni kezdett, mikor méhzöngést vagy lepkék hangjait játszották le számukra a kísérletben. A kutatók azt gondolják, hogy a virágok az emberi fülöz hasonlóan érzékelik a különböző, levegőben terjedő hanghullámokat. Mikor a tudósok több szirmot is leválasztottak a növényekről, úgy találták, hogy azok kevésbé vibrálnak, vagyis kevésbé érzékelik a hangokat. Ebből kiindulva úgy gondolják, hogy talán a szirmok segíthetnek a hanghullámok felfogásában vagy felerősítésében.
Így gyűjtenek nektárt a méhek:
[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=hJPg_6s_tvo[/embedyt]

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás