Megjelent az EU-rendelet: kulcsszerepben az öntözési célú vízfelhasználás
Megjelent a víz újrahasznosításával kapcsolatos EU-rendelet, amelyben jelentős szerepet kap az öntözési célú vízfelhasználás. Az egyik legfontosabb törekvés, hogy a vizet mezőgazdasági öntözés céljára újra felhasználják, és ezáltal biztosítható legyen a környezet, illetve az emberi és állati egészség magas szintű védelme. Továbbá elő lehessen mozdítani a körforgásos gazdaságot, és könnyebben támogatható legyen az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás is.
Egyre nagyobb nyomás nehezedik a vízkészletekre, ami vízhiányhoz és a vízminőség romlásához vezet. Különösen az éghajlatváltozás, a nem előrejelezhető időjárási viszonyok és az aszályok járulnak hozzá jelentősen az édesvíz elérhetőségével kapcsolatos, a városfejlesztés és a mezőgazdaság okozta problémákhoz. Az Európai Bizottság június elején megjelent, a víz újrahasznosításával kapcsolatos rendelete ezen problémák mérsékléséhez járul hozzá. A rendelet célja elősegíteni a víz újrafelhasználását minden olyan esetben, amikor ez megfelelő és költséghatékony. Illetve fontos még, hogy támogató keretet hozzon létre azon tagállamok számára, amelyek élni kívánnak vagy élni kénytelenek a víz-újrafelhasználás gyakorlatával - írta a NAK.
A mezőgazdasági öntözésre szánt visszanyert vízre vonatkozó minimumkövetelmények:
- a visszanyert víz minőségi osztályait, valamint az egyes osztályok esetében engedélyezett felhasználási és öntözési módokat,
- a vízminőségre vonatkozó minimumkövetelményeket,
- a visszanyert víz minimális ellenőrzési gyakoriságát és
- a teljesítménycélokat foglalja magába.
Ezek követelményrendszereit a 2. szakasz 1. táblázata tartalmazza.
Hirdetés
Vízvisszanyerés, tápanyagfelhasználás
A víz mezőgazdasági öntözési célú újrafelhasználása a körforgásos gazdaság előmozdításához is hozzájárulhat. Ez a visszanyert vízből való tápanyag kinyerésével, valamint a tápanyagnak öntözéses tápanyagpótlási technológiák alkalmazásával a terményekhez történő felhasználásával valósulhat meg. Így a víz újrafelhasználásával adott esetben csökkenthető az ásványi trágyák kiegészítő alkalmazása iránti igény. A végfelhasználókat tájékoztatni kell a visszanyert víz tápanyagtartalmáról. A víz újrafelhasználása hozzájárulhat a kezelt települési szennyvízben lévő tápanyagok visszanyeréséhez. A visszanyert víznek a mezőgazdaság vagy az erdészet területén való öntözési célú felhasználása pedig lehetőséget kínál a tápanyagok, például a nitrogén, a foszfor és a kálium természetes biogeokémiai ciklusokba való visszavezetésére.
Az egyik legfontosabb törekvés, hogy a vizet újra felhasználják mezőgazdasági öntözés céljára, és ezáltal biztosítani lehessen a környezet, illetve az emberi és állati egészség magas szintű védelmét, elő lehessen mozdítani a körforgásos gazdaságot, támogatni lehessen az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást. A további részletek a rendeletben, ide kattintva találhatóak.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés