Meglepetés, vagy sem: érzelmeket közvetítenek a kecskék
A londoni Queen Mary Egyetem által vezetett kutatás bebizonyította, hogy a kecskék a legapróbb érzelmi változásokat is képesek felismerni társaik hangjelzéseiben. Ennek alátámasztására a kutatók úgy rögzítették a kecskék hívóhangját, hogy az vagy pozitív, vagy negatív töltetet hordozott. Ezt később egy hangszórón keresztül lejátszották egy másik egyednek. A kísérlet során 3 különböző hívóhangot játszottak minden kecskének: az első kettő egymással ellentétes hangulatú hívójel volt, harmadjára pedig egy véletlenszerű érzelmi töltetettel rendelkezőt játszottak le. A kísérletben vizsgálták az állatok viselkedésében és fiziológiájában bekövetkezett változásokat is.
A kutatók a hangot kiadó, és az azt vevő kecske érzelmi állapotát is megfigyelték. Arra is ügyeltek, hogy a felhasznált mekegések minden esetben hívóhangok legyenek. Ezáltal a kiértékelés során a fogadó fél reakcióját mindig az abban foglalt érzelem határozta meg, nem pedig maga a hang funkciója. Az eredmények alapján megállapították, hogy amennyiben a hang érzelmi töltete változott, az hatással volt a kecskék viselkedésére is. Ez alapján tehát úgy tűnik, hogy a kiadott hang alapján képesek felismerni társaik érzelmeit - írta a Science Daily portálra hivatkozva a Magyar Mezőgazdaság.
Az üzenet fajtájától függően gyorsabb és lassabb szívverés
A kutatás azt is kimutatta, hogy a pozitív érzelmekre adott válaszként a kiskérődzők szívritmusa gyorsult, míg a negatív hangulatú mekegés lejátszására a szívverés üteme lassult. Ez alapján kijelenthető, hogy nem csak képesek felismerni fajtársaik hangulatváltozását, de az a saját érzelmeikre is hatással van. Luigi Baciadonna, a tanulmány vezetője szerint az érzelmek szociális kommunikációját a nem emberszabású állatoknál annak ellenére meglehetősen kevéssé értjük, hogy fontos témáról van szó. Az eredményeink alapján viszont úgy tűnik, hogy ezek az állatok nem csak figyelmesek, hanem érzékenyek is a többi egyed hangulatának változására - mondta.
Hirdetés
Előnyt biztosít az érzelem a csoportnak
Sok, erős szociális kötődéssel rendelkező faj él olyan környezetben, ahol a vizuális kontaktus nem minden esetben lehetséges. Ebből adódóan egy olyan képesség, amelynek segítségével a fajtársak hangjából képesek megállapítani azok érzelmi állapotát, evolúciós előnyt jelent. A tanulmányt vezető másik szerző, Elodie Briefer szerint az érzelmek vokális kifejezése és megosztása a fajtársakkal, azaz a képesség, hogy ezt a másik fél felismerje, előre vetíti azt, hogy az egyedek képesek együttműködni egymással és erősíteni a csoporton belüli szociális kapcsolatokat.
Cikkajánló: Az EU 350 magyar juh- és kecsketartót 680 millió forinttal támogat
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés