Miért gondoljuk, hogy mivel a paprikának nincs füle, akkor nem is hall? Különösen hangzik a növények hallásáról beszélni, pláne idézőjel nélkül. De jó okkal történik. Igaz ugyan, hogy óriási a különbség a felépítésünkben, az érzékszerveinkben, de attól még nem zárhatjuk ki, hogy a növények meghallják, ha veszély leselkedik rájuk. Furcsán hangzik, de a hallás a növények védekező eszköztárának fontos eleme.

Ha nem ismernénk el a növények érzékszerveit, és érzékelő képességeit, az nagyjából azzal lenne egyenlő, mintha a növények azt állítanák rólunk, hogy képtelenek vagyunk beszélni, csak rémesen halandzsázunk, és biztosan nem hallunk, mert állandóan túl akarunk harsogni mindent.

A dohánynövény esetében az antocianinszint koncentrációjának fokozódását többféle rovar rágásának hangja is kiváltotta (Fotó: Pixabay)

Azért, mert valamit nem látunk, attól az még létezik

Veszélyes az a fajta összehasonlítás, amit az ember végez, és felettébb értelmetlen is. Mégis, kinek jutna eszébe egy paprikát, egy kígyót és egy orrszarvút egy kalap alá venni az emberrel? Szemmel láthatók ugyanis a köztünk levő különbségek, de akkor miért akarunk minden élőlényt egyformán vizsgálni? Miért az ember az etalon?

Miért gondoljuk azt, hogy mivel a paprikának nincs füle, akkor nem is hall? Igazság szerint a legtöbb növény sokkal több információ megszerzésére képes a környezetéből, mint mi. szóval akár hallhatnak is.

Zene füleiknek

Ahhoz, hogy próbára tegyük ezt a feltételezést, irány a labor, és kísérletezzünk. A kutatók arra nem találtak egyértelmű bizonyítékot, hogy a növényeket érdekelné az emberek által készített zene, illetve hogy bármely zenei stílust kedvelnék-e, vagy viszolyognának tőle. És arra sem, hogy a zenehallgatás pozitív hatást gyakorolna az állapotukra. Zenénk – legyen az klasszikus, vagy modern – számukra valószínűleg semmilyen jelentéstartammal sem bíró zaj. Ők inkább a természet hangjai iránt érdeklődnek, mint például a méhek zümmögése, kártevőik rágcsálása.

Akusztikus kísérletek

A hallás egyértelmű bizonyítéka, ha az élőlény valamiképpen reagál egy hozzá intézett hangingerre. Márpedig a növények képesek erre. Egy közelmúltban készült kutatás bebizonyította, hogy csupán a kártevőjének táplálkozás közben kiadott hangjának való kitettség képes volt védekezési reakciót (fiziomorfológiai változásokat) kiváltani a vizsgált Arabidopsis thalianából.

Tényleges támadás nélkül mivel magyarázhatjuk mindezt? A növény valamilyen módon mégiscsak felfogta a hangingert, és annak érdekében, hogy elháríthassa a veszélyt, megkezdte a fegyverkezést. Érdekes módon a megfigyelések szerint antocianin- és alifás glükozinolát halmozódott fel azokban a levelekben, amelyek tényleges támadást is kaptak a hangjelzést követően. A szél zúgására, illetve más, fenyegetést nem jelentő hangra nem történt ilyen változás. Tehát ez arra enged következtetni, hogy még különbséget is képes tenni a különféle hangok között.

Hasonló jelenséget tapasztaltak a dohánynövény esetében is – amelyik köztudottan nikotint termel a kártevők elrettentésére –, mivel kizárólag az ijesztgetés hatására fokozta a nikotintermelését.  Éppen úgy, mintha valós támadást érzékelt volna. A dohánynövény esetében az antocianinszint koncentrációjának fokozódását többféle rovar rágásának hangja is kiváltotta.

Új ösvény a mezőgazdaságban

A fenti eredmények kitűnő lehetőséget biztosítanak a vegyszerek csökkentésére a termesztésben. Hiszen ha hangokkal ki lehet váltani, illetve lehet fokozni egy növény védekezőképességét, még a károkozók megjelenése előtt, akkor a növények felkészültebbek lennének, hatékonyabban tudnának védekezni, és szükségtelenné válna a növényvédőszeres beavatkozás.

Különösen hasznos lenne ennek a módszernek mielőbbi bevezetése az üvegházban termesztett fajok (paradicsom, uborka, saláta stb.) esetében. És nagyon izgalmas lenne kipróbálni a szántóföldi növénytermesztésben is…

(Forrás: magyarmezogazdasag.hu)

Megosztás

További híreink

Egyszerűsített pályázat indul a mezőgazdasági kisüzemek beruházási támogatására

2024.10.18.

Hamarosan megjelenik a „Mezőgazdasági kisüzemek beruházási támogatása” című felhívás.

Partner

A Corteva a Bábolnai Gazdanapokon bemutatta a tavaszi hibridkukorica-kínálatát

2024.10.17.

A Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat bemutatta tavaszi Pioneer® kukoricahibridek kínálatát az idén 37. alkalommal megrendezett Bábolnai Gazdanapokon. A mezőgazdasági szakkiállításon a vállalat szakértői készséggel álltak a termelők rendelkezésére és segítettek a hibridválasztással kapcsolatos kérdéseik megválaszolásában.

Miért jó és mennyire egészséges a tojásfogyasztás?

2024.10.17.

A tojás önmagában is tökéletes élelmiszernek tekinthető, fehérjében és vitaminokban is gazdag.

Egy héten belül százezer főnek pénz érkezik a számlájára - és ez nem vicc

2024.10.17.

Október 16-án indul a gazdálkodók számára a közvetlen és vidékfejlesztési támogatások előlegeinek kifizetése, amelyekkel év végéig több mint 321 milliárd forinthoz juthatnak hozzá.

Köd, fagy és és eső is lesz a következő napokban

2024.10.17.

A következő hét időjárása változatosan alakul Magyarországon. A hét első felében főként fátyolfelhős, napos idő várható a ködfoltok feloszlása után, helyenként élénk keleti széllel, és a nappali csúcsok 12-19 fok között alakulnak. A hajnalok hűvösek lesznek, a szélvédett vidékeken fagypont közeli vagy alatti hőmérsékletekkel, kisebb esőre csak elszórtan a Dunántúlon lehet számítani.

Segítséget kapnak a hazai kis- és középvállalkozások: 400 milliárdos programmal erősödhetnek meg a cégek

2024.10.17.

Mintegy 17 ezer hazai kis- és középvállalkozás kaphat összesen 600 milliárd forintnyi hitelt 2028-ig a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. által most, az InvestEU program keretében elindított közel 400 milliárd forint keretösszegű garanciavállalás segítségével

Partnerhírek
Partner

A Corteva a Bábolnai Gazdanapokon bemutatta a tavaszi hibridkukorica-kínálatát

2024.10.17.

A Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat bemutatta tavaszi Pioneer® kukoricahibridek kínálatát az idén 37. alkalommal megrendezett Bábolnai Gazdanapokon. A mezőgazdasági szakkiállításon a vállalat szakértői készséggel álltak a termelők rendelkezésére és segítettek a hibridválasztással kapcsolatos kérdéseik megválaszolásában.

Partner

Az őszi búza okszerű és gazdaságos őszi tápanyag-utánpótlása

2024.10.16.

Az agrotechnikai tényezők egyik leglényegesebb eleme az okszerű trágyázás, melynek célja a talaj termékenységének fenntartása és növelése mellett a reálisan elvárható hozam elérése.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 108 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás