Az afrikai sertéspestis (ASP) vírusa nem válogat, ugyanúgy megbetegíti a vaddisznókat, a gazdasági haszonállatként tartott sertéseket és a kis kedvencként nevelt törpemalacokat is. A sertések megóvása érdekében, elengedhetetlenül fontos, hogy minden tulajdonos, így a hobbitartók is ismerjék és betartsák a járványvédelmi szabályokat, intézkedéseket. Ehhez nyújt segítséget az alábbi összefoglaló.

Az ASP ellen nem kapható sem hatékony oltóanyag, sem gyógyszer. A házi sertések vírustól való megvédéséhez azoknak a tulajdonosoknak is ismerniük és alkalmazniuk kell a járványvédelmi szabályokat, intézkedéseket, akik kedvencként tartják a malacokat.

Az afrikai sertéspestis vírusa megbetegíti a törpemalacokat is (Fotó: Pixabay, difotolife)

Segítségképp összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat:

  • Fontos, hogy kedvenc malacainkat a lehetőségekhez mérten zártan tartsuk annak érdekében, hogy véletlenül se érintkezhessenek vaddisznókkal. A fertőzött és magas kockázatú területeken – amelyekről a Nébih interaktív térképén tájékozódhatnak – ne sétáltassuk őket. Legjobb, ha teljesen elkerüljük ezeket a régiókat, illetve más ASP-vel fertőzött országba sem utazunk kedvencünkkel. 
  • Törekedjük arra, hogy minél kevesebb emberrel érintkezzen kisállatunk, különös tekintettel más sertéstartókra.
  • A bőrön, a ruházaton, a lábbelin és a különböző eszközökön lévő vírus megfertőzheti az állatokat! Etetés, játék, vagy bármilyen érintkezés előtt alaposan mossunk kezet és váltsunk tiszta ruhát, hogy megvédjük kedvencünket a betegségtől.
  • Tartsuk tisztán kisállatunk környezetét, takarítsunk, fertőtlenítsünk rendszeresen! Ne hozzunk sertéseink közelébe olyan eszközöket, amelyek fertőzöttek lehetnek.
  • Körültekintően vásároljunk takarmányt: engedélyezett takarmány előállítótól, nyilvántartott takarmányforgalmazótól. A vaddisznóval való érintkezés lehetősége miatt ne használjunk a szántóföldről, kaszálóról, legelőről frissen betakarított takarmányt, illetve alomanyagot!
  • A vírus fennmaradhat friss és feldolgozott sertéstermékekben, beleértve a szárított,  sózott,  fagyasztott vagy a füstölt termékeket is. Ne tartsuk egy helyen, egy hűtőben sertéshússal azt az eleséget, amit kedvenc malacunknak szeretnénk adni. Ha zöldséget vagy gyümölcsöt adunk állatunknak, jól mossuk meg! Ne adjunk nekik konyhai hulladékot, kutya vagy macskaeledelt!
  • A kisállatunkkal együtt tartott más fajú állatok is behurcolhatják a betegséget, így rájuk is ügyeljünk!
  • Ha malacunknál bágyadtságot, levertséget, lázat észlelünk, azonnal tájékoztassuk a szolgáltató vagy a hatósági állatorvost!

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás