Az afrikai sertéspestis (ASP) vírusa nem válogat, ugyanúgy megbetegíti a vaddisznókat, a gazdasági haszonállatként tartott sertéseket és a kis kedvencként nevelt törpemalacokat is. A sertések megóvása érdekében, elengedhetetlenül fontos, hogy minden tulajdonos, így a hobbitartók is ismerjék és betartsák a járványvédelmi szabályokat, intézkedéseket. Ehhez nyújt segítséget az alábbi összefoglaló.

Az ASP ellen nem kapható sem hatékony oltóanyag, sem gyógyszer. A házi sertések vírustól való megvédéséhez azoknak a tulajdonosoknak is ismerniük és alkalmazniuk kell a járványvédelmi szabályokat, intézkedéseket, akik kedvencként tartják a malacokat.

Az afrikai sertéspestis vírusa megbetegíti a törpemalacokat is (Fotó: Pixabay, difotolife)

Segítségképp összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat:

  • Fontos, hogy kedvenc malacainkat a lehetőségekhez mérten zártan tartsuk annak érdekében, hogy véletlenül se érintkezhessenek vaddisznókkal. A fertőzött és magas kockázatú területeken – amelyekről a Nébih interaktív térképén tájékozódhatnak – ne sétáltassuk őket. Legjobb, ha teljesen elkerüljük ezeket a régiókat, illetve más ASP-vel fertőzött országba sem utazunk kedvencünkkel. 
  • Törekedjük arra, hogy minél kevesebb emberrel érintkezzen kisállatunk, különös tekintettel más sertéstartókra.
  • A bőrön, a ruházaton, a lábbelin és a különböző eszközökön lévő vírus megfertőzheti az állatokat! Etetés, játék, vagy bármilyen érintkezés előtt alaposan mossunk kezet és váltsunk tiszta ruhát, hogy megvédjük kedvencünket a betegségtől.
  • Tartsuk tisztán kisállatunk környezetét, takarítsunk, fertőtlenítsünk rendszeresen! Ne hozzunk sertéseink közelébe olyan eszközöket, amelyek fertőzöttek lehetnek.
  • Körültekintően vásároljunk takarmányt: engedélyezett takarmány előállítótól, nyilvántartott takarmányforgalmazótól. A vaddisznóval való érintkezés lehetősége miatt ne használjunk a szántóföldről, kaszálóról, legelőről frissen betakarított takarmányt, illetve alomanyagot!
  • A vírus fennmaradhat friss és feldolgozott sertéstermékekben, beleértve a szárított,  sózott,  fagyasztott vagy a füstölt termékeket is. Ne tartsuk egy helyen, egy hűtőben sertéshússal azt az eleséget, amit kedvenc malacunknak szeretnénk adni. Ha zöldséget vagy gyümölcsöt adunk állatunknak, jól mossuk meg! Ne adjunk nekik konyhai hulladékot, kutya vagy macskaeledelt!
  • A kisállatunkkal együtt tartott más fajú állatok is behurcolhatják a betegséget, így rájuk is ügyeljünk!
  • Ha malacunknál bágyadtságot, levertséget, lázat észlelünk, azonnal tájékoztassuk a szolgáltató vagy a hatósági állatorvost!

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás