A fuzáriummal fertőzött gabona eladhatatlan, és még a megsemmisítése is komoly fejtörést okoz a gazdálkodóknak. De a kanadai Saskatchewan Egyetemen felfedezése segíthet abban, hogy a gazdák mégis hasznot hajthassanak a méreganyaggal szennyezett gabonából.

A fuzáriumgomba fertőzés csak Kanadában 1 milliárd dollárnyi kárt okozott 2016-ban, és közel 80 százalékát érintette a saskatchewani és manitobai gabonatermésnek. A kanadai egyetem kutatói a toxinnal szennyezett gabonát lisztkukacokkal etetnék fel, amiket aztán állati takarmányozáshoz használnának fel. A thestarphoenix.com oldal cikkét Tóth-Gál Enikő fordította, és a Magyar Mezőgazdaság oldalán jelent meg.

A fuzáriummal fertőzött gabona egyik megoldása lehet, ha először lisztkukacokkal, majd azokat baromfival és halakkal etetik fel - Fotó: Pixabay, smellypumpy
Az értéktelen fertőzött gabona nem csak bevételkiesést okoz. A megsemmisítése is nagy feladatot jelent a gazdáknak.

A kutatók egy újszerű lehetséges megoldást fedeztek fel a Saskatchewan Egyetemen. Mentőöv lehet azoknak a termelőknek, akiknek a nyakukon marad az eladhatatlan, fuzárium fertőzött búza, ráadásul még bevételük is származhat belőle. A technológia lényege a lisztkukacokra alapozott piaci rés betömése a takarmánygyártásban.

Szeretnénk segíteni a termelőknek, hogy hasznuk lehessen a terményből, ami semmit sem ér, és senki sem tudja, hogy lehet tőle biztonságosan megszabadulni

-nyilatkozta az állati és baromfi tudományok professzorasszonya, Fiona Buchanan.

Buchanan akkor kapta az ötletet, hogy lisztkukacok segítségével lehetne megszabadulni az eladhatatlan gabonától, amikor egy gazdálkodó barátjával együtt kávéztak. Az illető említett egy tanulmányt, amelyben néhány lisztkukaccal etették meg a szennyezett gabonát.

Buchanan és a mesterkurzust végző hallgatója, Carlos Ochoa Sanabria felfedezték, hogy a lisztkukacok képesek elfogyasztani a gombával fertőzött búzát, melynek mikotoxin-tartalma veszélyes lehet.

A lisztkukacoknál nem találtak semmilyen negatív hatást azután, hogy megették a terményt, függetlenül a mikotoxin-fertőzöttség szintjétől.

Ez a toxin az embereknél legtöbbször alhasi fájdalmakat és hányást, a haszonállatoknál pedig növekedési problémákat okoz.

Az ilyen módszerrel táplált lisztkukacok – a lisztbogár lárvái – pedig új, tápláló fehérjeforrások lehetnek a tyúkok vagy a halak részére.

Eltűnik a méreg és takarmánnyá válik a fuzáriummal fertőzött gabona

A lisztkukac biztonságos, fenntartható és olcsó takarmány lehet és egyben segít eltüntetni a szennyezett terméket is. A korábban használt módszerek közül a fertőzött gabona elásása ugyanis nem pusztítja el a gombát. Sőt, az továbbterjedhet a következő évi termésre is. Ha elégetik, azzal pedig a környezetet szennyezik.

Buchanan és kutatótársa a kísérletében 10 ezer lisztkukacot vizsgált. Bebizonyították, hogy az elfogyasztott gabona szennyezőanyag-tartalmától függetlenül kukacok testében a mikotoxin tartalom csupán 0,13 ppm-nyi (mg/kg).

Ez pedig jóval az állati takarmányoknál meghatározott egészségügyi határérték alatt van.

Összehasonlításképpen az emberi fogyasztásra szánt termékek közül a legszigorúbb EU határértéke a csecsemők és kisgyermekek számára készült, feldolgozott gabonaalapú élelmiszereknek és bébiételeknek van: 200 μg/kg, ami 0,2 mg/kg).

A fuzáriummal fertőzött gabona volt a lisztkukacok tápláléka

A két kutató tavaly egy tonna szennyezett búzát vásárolt meg egy gazdától, majd a gabonában egy gép segítségével koncentrálták a mikotoxin tartalmat. Az így kapott terményt etették meg a lisztkukacokkal.

Buchanan folytatni szeretné a kísérletet, még magasabb toxicitást is tesztelne.

Így kiderülhet, hogy milyen határértékig képesek elfogyasztani a lisztkukacok a fertőzött búzát. Emellett egy kísérletsorozatot is elindítana, amelyben csirkékkel etetné fel a szennyezett gabonát fogyasztó kukacokat.

A programot a kanadai Saskatchewani Mezőgazdasági Fejlesztési Alap támogatta. Ha minden rendben megy, és a kutatás engedélyt kap a Kanadai Élelmiszerbiztonsági Hivataltól, akkor 4-5 éven belül olyan cég létrehozása lesz a cél, amely értékesíti a lisztkukacokat a baromfitartóknak.

Megosztás

További híreink

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás