A termőföld képezi Magyarország természeti erőforrásainak közel a harmadát, a nemzeti vagyon közel negyedét. Hazánk világ­viszonylatban is kiemelkedően jó talajadottságokkal rendelkezik. A talajkészletek észszerű hasznosítása, védelme és javítása a mezőgazdaság egyik legfontosabb feladata. A Nébih a közelmúltban hozta nyilvánosságra a több éves munkával elkészített országos Talajvédelmi Cselekvési Tervet. Jordán László, a hivatal növény-, talaj- és agrárkörnyezet-védelmi igazgatója beszélt arról, hogy miért van rá szükség, és milyen gyakorlati változásokat várnak a gyakorlati alkalmazásától.

A mezőgazdasági talajhasználatnak vannak természetes és antropogén (emberi tevékenység) eredetű káros tényezői, például a szélsőséges időjárás, illetve a helytelen talajművelés - írta a Magyar mezőgazdaság. Ezek a legfontosabb okozói a talajromlásnak, avagy talajdegradációnak. A talajok állapota közvetlenül vagy közvetve kihat környezetünk többi elemére is: a vízkészletre, az élővilágra, de még a tájra is. A Nébih megfigyelései, mérései és ellenőrzései alapján talajaink állapota összességében nem javul, sőt, számos romló tendencia mutatkozik. A szántótalajok átlagos humusztartalma például 20 százalékkal csökkent 1992 és 2016 között a Talajvédelmi Információs és Monitoring Rendszer (TIM) adatai alapján.

Jordán László, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal növény-, talaj- és agrárkörnyezet-védelmi igazgatója beszélt a Talajvédelmi Cselekvési Terv hasznosságáról - Fotó: Magro.hu, CSZS, Pápa

Hatósági kényszer és szemléletváltás

A talaj védelmét jelenleg jellemzően a hatóság kényszeríti ki, egyedi esetekben. Ám ezek a talajvédelem szempontjából kiemelt fontosságú ügyek összességében csekély területet érintenek. Bár a talaj védelme közvetlenül és közvetetten is megjelenik a támogatások feltételei között, a napi gyakorlatban mégsem általános a távlatos gondolkodás, a fenntartható talajművelés, és a szaktanácsadás során sem jut kellő szerephez - fogalmazott a szakember.

Pedig a szemléletváltás – például a média bevonásával – az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás érdekében is fontos volna. A Talajvédelmi Cselekvési Terv stratégiai hátterét a Nébih határozta meg, és az Élelmiszerlánc-biztonsági Stratégián alapul. Annak már a jelmondata – „Termőföldtől az asztalig” – is utal a talajra, mint az élelmiszerlánc első láncszemére. A cselekvési terv létrehozása több éves szakmai munka eredménye. A talajtani, a jogi és a szakigazgatási területek fogtak össze a talajvédelem megújítása érdekében.

Meg kell ismerni a körülményeket

A talajdegradáció kiküszöbölése érdekében a károsító tényezők minél alaposabb megismerése, területi elhelyezkedésük és intenzitásuk feltérképezése a legfontosabb feladat. Ezt figyelembe véve kell integrált megoldási stratégiát kidolgozni, amiben a talaj védelme mellett a víz- és a növényvédelem, az élelmiszerlánc-biztonság és a gazdálkodók szempontjai is érvényesülnek, jogilag szabályozott keretek között. Csak egy ilyen stratégiai terv birtokában tudjuk kijelölni a végrehajtandó feladatokat. A TCST rendszerezi a talajvédelmi feladatokat és a megoldásukhoz szakmai segítséget bocsát a földhasználók rendelkezésére a talajvédelmi szakemberek és a talajvédelmi hatóság bevonásával.

Azt szeretnénk elérni, hogy a földhasználók képesek legyenek felismerni és hatékonyan megoldani, javítani, mérsékelni az általuk művelt földön jelentkező talajdegradációs problémákat – közölte Jordán László.

A Talajvédelmi Cselekvési Terv megvalósítására három stratégiai célt tűztek ki: 

  • a talaj hatásos védelmét, 
  • a talajvédelmi tudásmenedzsment és 
  • a modern alapinfrastruktúra kialakítását.

A talaj hatásos védelmét a Gazdálkodói Talajvédelmi Program szolgálja. Ennek keretében minden gazdaságnak azonosítania kell a térségére jellemző természeti adottságok és sajátos termelési gyakorlata alapján potenciálisan előforduló talajvédelmi problémákat, valamint a megelőzésük módját. Ennek megkönnyítésére központi protokollt dolgozott ki a hatóság, ami segít a földhasználóknak a talajvédelemmel kapcsolatos feladatok számbavételében és végrehajtásában.

A Gazdálkodói Talajvédelmi Program végrehajtása az állam és a földhasználók közös feladata, bár a talajvédelem gyakorlati megvalósítása a földhasználók feladata. A TCST alapján a kezdeti lépéseket pénzügyileg is ösztönzik a támogatási rendszeren keresztül. A talajvédelmi hatóság segíti a feladatok végrehajtását, majd ellenőrzi azt. A hatóságnak mindenekelőtt a helyes gyakorlat megvalósításában kell segítenie a gazdálkodókat. Ennek érdekében szükségesnek tekintik a bürokratikus terhek csökkentését, a hatásos talajvédelmi információs rendszer létrehozását, a kockázatok kezelését, az ellenőrzés hatékonyságát, valamint a talajvédelem érdekeinek érvényesítését a KAP-támogatásokban.

Adatgyűjtés és információ-megosztás a Talajvédelmi Cselekvési Terv részeként

A talajvédelmi tudásmenedzsment környezetkímélő, a termőföld romlását megelőző és javító módszerek és technológiák kidolgozását és megosztását jelenti, például tápanyag-gazdálkodási szaktanácsadással és talajvédelmi szabványjegyzék kidolgozásával. A tudásmenedzsmentnek része lesz a Gazdálkodói Talajvédelmi Program „roadshow” jellegű bemutatása, a NAK, a Nébih és az Agrárminisztérium közös képzési programja, valamint sajtóanyagok, tájékoztatók és útmutatók készítése.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara folyamatosan képzett szaktanácsadói hálózata mellett a Nébih munkatársai, a megyei kormányhivatalok kötelékében dolgozó talajvédelmi felügyelők, az egyetemi kutatók és professzorok, valamint a Nébih által nyilvántartott talajvédelmi szakértők is érdekeltek a hazai talajok állapotának fenntartásában és javításában. A TCST előírja a gazdálkodóknak és a szaktanácsadóknak szóló képzések szervezését, de ettől függetlenül is megfelelő végzettséggel kell rendelkeznie a gazdálkodói talajvédelmi program összeállításához igénybe vehető szakembereknek ahhoz, hogy biztosítva legyen a programok magas színvonala.

A korszerű háttér: a TALAJWEB

A talajvédelmi információkat a talajvédelmi hatóság gyűjti két szervezet operatív részvételével. A Nébih tervezi meg és kezeli az adatbázist, továbbá ellenőriz, koordinál, végrehajtja a hatósági eljárásokat, igazolásokat ad ki, valamint publikál. A megyei kormányhivatalok talajvédelmi szervezete végzi a gyakorlati hatósági ellenőrzéseket, valamint szakhatósági feladatokat lát el. Az eljárásokat dokumentálják és rögzítik a Növény-, Talaj- és Agrár-környezetvédelmi Információs Rendszerben. A talajvédelmi felügyelők minden évben több 100 talajmintát gyűjtenek szeptember 15. és október 15. között a Talajvédelmi Információs és Monitoring Rendszer számára (TIM), amiket a Nébih talajvédelmi laboratóriumaiban adnak le. A hatósági adatok és információk nagy része nem publikus, de beépítik őket egyebek mellett a szakmai-hatósági értékelésekbe és a szakpolitikai döntéshozók számára készített tanulmányokba. Viszont a TIM-rendszerből lehívható országos talajinformációs adatok nyilvánosak és díjmentesek.

Ehhez kapcsolódóan fontos a különböző szintű hozzáférési jogosultságok kialakítása. Az országos talajvédelmi adatbázis a tervek szerint 2024-re készül el. A talajvédelmi adatokat a laboratóriumok töltik fel az adatbázisba, és az érintett területek földhasználói korlátlan hozzáféréssel rendelkeznek majd hozzájuk. Rajtuk kívül – a kutatás-fejlesztés támogatása érdekében – egyetemek, kutatóintézetek és innovátor cégek is hozzáférhetnek az anonimizált adatokhoz - mondta Jordán László.

A TCST megvalósításához az Agrárminisztérium biztosítja a szükséges forrásokat. A terv gazdája a Nébih Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatósága (NTAI). Az összetett feladatrendszer végrehajtására konzorciumot hoztak létre, amit a Nébih koordinál. Rajta kívül a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a Magyar Élet- és Természettudományi Egyetem, az Agrártudományi Kutatóközpont Talajtani Intézete, a Nébih és a megyei kormányhivatalok talajvédelmi osztályai, valamint mezőgazdasági vállalkozók és talajvédelmi szakértők is tagjai ennek.

Gazdálkodói talajvédelmi program

A gazdálkodóknak 2025. december 31-ig kell elkészíteniük saját gazdálkodói talajvédelmi programjuk első változatát, amit a termőföld védelméről szóló 2007. évi CXXIX. törvény ír elő. Eszerint a gazdálkodók kötelesek a termőhely ökológiai adottságaihoz igazodó talajvédő gazdálkodást vagy tevékenységet folytatni, és ennek érdekében gazdálkodói talajvédelmi programot készíteni. A TCST közvetlen haszonélvezői a földhasználók, hiszen többségüknek évtizedek óta terméskiesést vagy minőségromlást okoz a belvíz, az erózió, a talaj szervesanyag-tartalmának csökkenése, illetve a savanyodása. Természetes érdekük a TCST megvalósítása, hogy minél nagyobb mennyiségben és értékben állíthassák elő terményeiket, és érdekeltté teszi őket a nemzeti és EU-s támogatásokra való jogosultság is.

„Reményeink szerint az is a talaj védelmé­re ösztönzi a földhasználókat, hogy tapasztalni fogják a szakemberek és a hatóság segítségnyújtását, valamint a kedvezményes pénzügyi forráshoz jutás előnyeit” – mondta Jordán László.

Az engedélyező szerepkör helyett a támogató és ellenőrző tevékenységet szeretné erősíteni a hatóság a talaj védelmében. Így még hangsúlyosabbá válhat a gazdálkodók döntése a tekintetben, hogy mennyire tartják szem előtt a talajvédelmi követelmények betartását bejelentett tevékenységük során. A szakterületet úgy szeretnék átalakítani, hogy kapcsolattartó, ismeretátadó és tanácsadó funkciói erősödjenek, főként a mezőgazdasági termelők irányába - fogalmazott.

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás