Az utóbbi hónapok sajnos nem bővelkedtek sok csapadékban, ami jelentős hatást gyakorolt a szántóföldi növénytermesztésre. Március eleje óta sújtja aszály Magyarországot, amely sok helyen faggyal is párosult, így a legtöbb növénykultúra őszi és tavaszi növénykultúra esetében meghatározó volt. bár az elmúlt hetekben tapasztalhattunk országszerte csapadékosabb napokat, ez elenyésző volt ahhoz képest, hogy mennyi nedvességre lenne szüksége a növényeknek. Viszont az elkövetkezendő napokban újra esős időjárás köszönt be, amely jótékony hatással lehet néhány növényre.

A szántóföldi növények esetben az őszi árpa virágzik, míg a búza kalászhányás fázisban van, a repce pedig már el is virágzott. A kukorica 3-5, míg a napraforgó 4-6 leveles fázisban jár, bár minden állomány esetében az állapotát a kapott csapadékmennyiség, valamint a talaj vízgazdálkodása határozza meg. Azok a területek, ahol az elmúlt két hétben legalább 15-20 mm eső hullott mondhatni, hogy javuló helyzetben vannak az aszályt követően. Viszont az ország több területe nem ehhez a táborhoz tartozik, ugyanis ahol nem esett ennyi csapadék, vagy a talaj vízháztartása gyengébb, ott a termésen már meg is látszódik a vízhiány. Az elsősorban érintett területek Győr, Budapest és az Alföld déli része, ahol kevés csapadék esett, és így az éppen kelő növények fejlődése vontatottabb, a kalászosok levele pedig már sárgul. A kukorica esetében a növény mélyebbre növeszti a gyökerét, amely még egy nyári aszály bekövetkeztével hasznos lehet –írja a MezőHír.

A következő napokban érkező csapadékmennyiség pozitív hatással lehet a szántóföldi növényekre. (Fotó: Pixabay, SturmjaegeTobi)

Viszont ami fontos, hogy országszerte szükséges lenne az áztató esők csapadékmennyisége, amely növelné a talaj nedvességtartalmát. Április eleje óta ugyanis ez a nedvességtartalom folyamatosan a kritikus 40 százalék alatti értéket mutat a talaj azon rétegeiben, amelyekben a növények gyökérzete található. Vetéskor mondhatni a porba vetették a gazdák a magokat, amelyeknek így a körülmények nem voltak a legmegfelelőbbek. Az elkövetkező napokban várhatóan országosan csapadékra lehet számítani, amelynek eloszlása nem lesz területileg arányos. Viszont átlagosan 5-15 mm csapadék várható az OMSZ szerint, a záporos jellegnek köszönhetően pedig területenként 5 és 30 mm közötti intervallumban várható az átlag.

A növények által felhasználható talaj vízkészlete százalékban 2020. május 24-én a talaj 50 centiméteres rétegében. (Forrás: Országos Meteorológiai Szolgálat)

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás