A tejágazat helyzete miatt többen visszahoznák a tejkvóta-rendszert; az olasz borok kérdéses minősége miatt jobb nyomon követhetőségre lenne szükség; bálatűz Enyingen. Íme, a hét legfontosabb hírei!

A föld azé legyen, aki megműveli! Ezzel a jelmondattal kívánják értékesíteni a nemzeti földalapba tartozó földek egy részét. Az értékesítés persze irányítottan fog működni, ennek érdekében a kabinet több irányelvet is lefektetett ezzel kapcsolatban: így például természetvédelmi területeket és erdőket nem lehet eladni. Csak a szántók, a legelők és a gyümölcsösök jöhetnek szóba, Bizonyos területeket azonban hosszú távon állami tulajdonban kell tartani többet ezek közül is. Szakértők szerint összesen 300-380 ezer hektár terület értékesíthető jelenleg ilyen módon. Előírás lesz például, hogy kizárólag magyar állampolgároknak lehet állami földet eladni, közülük is csak az élethivatásszerűen földművelést végzőknek és a helyben lakóknak. További fontos hír, hogy a helyi piaci ár plusz 10 százalék alatt nem adják el a földet. Az árverések lebonyolítása még az idén megkezdődhet. A további részletek később várhatók.

Legyen azé a föld, aki megműveli azt
 
Mi lesz veled, tejpiac?!

A földek körüli huza-vona mellett az utóbbi időben sokat hallani arról, hogy a tejes gazdák panaszkodnak a tej túlkínálata és az ebből adódó alacsony felvásárlási ár miatt. Erre megoldásként többen is felvetették, hogy az idén megszűntetett tejkvóta-rendszert vissza kellene állítani. Ezek azonban jelenleg csak vágyak, a brüsszeli Európai Bizottság egyértelműen elutasítja ezt a felvetést. Ők fontosabbnak tartják a piacorientáltság fenntartását a mezőgazdasági politikában, de erre nem a tejkvóta-rendszer ismételt bevezetése lehet a megoldás. A nyomott tejárak miatt szeptember 7-én rendkívüli tanácskozást tartanak az EU tagállamainak képviselői. Kiszivárgott információk szerint sürgősségi intézkedéseket léptethetnek érvénybe. Ezekről az intézkedésekről azonban még pontos információk nem láttak napvilágot.

A Nemzeti Agrárgazdasági kamara szerint a tejkvóta újbóli bevezetése ugyan csökkentené a piacon megjelenő tejkínálatot, de a jelenlegi hatalmas készletek felszámolására nem jelentene megoldást. Szakértői elmondták, hogy ugyan az Európai Unió meghosszabbította a magántárolási és az intervenciós időszakot is, sőt, előre hozta a 2016-os intervenciós időszak kezdetét is, de ezek az intézkedések sem hozták meg a várt előrelépést a tejpiac ügyében. Az árak továbbra is csökkennek, míg a készletek folyamatosan nőnek. Mivel a tejpiaci krízis az unió egészét érinti, ezért a megoldást is uniós szinten kell megtalálni. Magyarország célja a tej és tejtermékek további árcsökkenésének megakadályozása, a piac stabilizációjának elősegítése, a felhalmozódó készletek belső és alternatív piacokon való levezetésének támogatása, valamint a már kárt szenvedett termelők kompenzálása.

Készülőben egy új borászati és egy friss GMO rendelet

A tej mellett egy másik ital, a borral kapcsolatban is felmerültek problémák. Ennek apropóján ülést hívott össze a parlament mezőgazdasági bizottságának szőlő-, bor-, pálinka albizottsága. A megbeszélésen megegyeztek, hogy egy készülő rendelet értelmében kötelező lesz a boros palack címkéjén megjelölni, hogy melyik országból származó és milyen arányú borral házasították a magyar terméket. Egy másik kardinális kérdés az Olaszországból importált borok forgalmazása és nyomon követése volt. Az olasz borok minősége az utóbbi időben folyamatos kérdés a hazai forgalmazók között, ugyanis szakértők észrevették, hogy az exportra - így Magyarországra is - kerülő olasz bor 9 alkoholfokos, amit 14,5 mustfokú szőlőből lehet előállítani. Miután az olasz szőlők ennél jóval édesebbre érnek, így magasabb lesz a belőlük készült bor alkoholfoka is. Ebből adódóan valószínűleg az Olaszországból importált borok jó eséllyel higított, rossz minőségű termékek. Az olasz borok nyomon követése viszont nehéz, mert kiderült, hogy az olasz hatóságoknál nem alakult ki olyan folyamat, amellyel a termesztéstől az exportig nyomon tudnák követni a szőlő és a bor útját.

A borosüvegek címkéjén fel kell tüntetni, hogy melyik országból származó és milyen arányú borral házasították
 

Ahogyan a bor származását, minőségét követhetővé kívánják tenni, úgy a GMO-mentes élelmiszerekről is pontosabb tájékoztatást kívánnak adni az illetékesek. Ezért a hírek szerint az ősszel meghozhatják azokat a jogszabályokat, amelyek lehetőséget adnak a génmódosításmentes (GMO-mentes) termékek megjelölésére. Amennyiben sikerül ezt a termékmegjelölést bevezetni hazánkban, úgy később ezt a fajta jelölést európai szinten is össze kell hangolni. A tagállamok egyetértenek abban, hogy jelölni kell a GMO-mentes termékeket, ezt egy konferencián is megerősítették.

Végül egy szomorú hír: körbálák gyulladtak ki Enyingen, egy mezőgazdasági területen. A tűz átterjedt egy, a közelben parkoló kamion fülkéjére is. A tűz a lakóházaktól 30 méterre lobbant fel, így a házakat nem fenyegette. A tűz során 25 körbála kapott lángra, mire kiértek a tűzoltók, a bálák már teljes terjedelmükben égtek. A tűz keletkezésének okai még tisztázatlanok, a szakértők tovább vizsgálják az ügyet.

Agrárhír-összefoglalónk az MTI hírei alapján készült el!

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás