Itt a megoldás a varroa atka ellen? – Randy Oliver beszámolója a méhészeti kísérleteiről
Jó hír a méhészeknek: bebizonyosodott, hogy oxálsav-glicerin keverék cellulóz alapon való beadásával sikeresen lehet védekezni a varroa atka ellen. Még nem teljesen világos, mi az ideális oxálsav-glicerin arány, vagy hogy mennyiben fontos ügyelni a hordozó telítettségére. Az sem bizonyított, hogy a kezelésnek van-e hatása a telelő méhekre. Továbbra is az integrált kezelés az ajánlott.
Biztató eredmények a varroa atka ellen
Egy tartós hordozón beadott oxálsav-glicerin-víz oldat nagy reménnyel kecsegtet a varroa atka számának csökkentésében és egyúttal a méz tisztaságának megtartásában. Randy Oliver egy Argentínában már használt és engedélyezett keverék alapján egy saját receptet és módszert dolgozott ki, illetve vizsgált meg 2017-ben Kaliforniában. Az American Bee Journal legújabb számában található hírről a Magyar Mezőgazdaság számolt be.
Randy áprilisban kezdte a kísérletezést, amikor is mandula beporzásról visszakerült méhcsaládokba tett oxálsav-glicerin keveréket tartalmazó, biológiailag lebomló cellulóz alapú törlőkendőket. Meglepetésére, a júliusi atkaszám ellenőrzéskor (alkoholos lemosással), a kezelt családok többségében az atka populáció igen alacsony volt (0-5). Azonban voltak olyan kaptárak, melyekben nem csökkent az atkaszám a kontrollhoz képest. Mégis jó okkal lehet feltételezni, hogy később - amennyiben a tartós hordozó bennmaradt volna - ezekben is csökkenni kezd az atkaszám.
Hirdetés
Randy két kísérletet is elvégzett ugyanazzal az állománnyal az évben. Ezt azért csinálta, hogy kiderüljön, hogy a második alkalom is ugyanolyan hatásos lesz-e, illetve kivált-e az oxálsav-glicerin keverék valamiféle rezisztenciát az atkapopulációban.
A szer mindkét alkalommal 94 százalékos hatásfokkal működött.
Azokban a kaptárakban is, melyekben a méhek nem rágták szét a kendőt. Valószínű, hogy ha a méhek rámennek, érintkezésbe kerülnek a kendővel, már az is jelentősen hozzájárul a szer terjedéséhez a kaptárban. Randy szerint az oxálsav-glicerin keverékre adott rezisztencia, ha egyáltalán létrejöhet, jelentéktelen. Hiszen a legvalószínűbb feltételezés szerint az atkának a ragadós tapadólábai vannak leginkább kitéve a sav hatásának. Ha a tapadó lábainak tulajdonságai megváltoznának, pl. kevésbé lenne tapadó, akkor viszont a méh könnyedén lesöpörné magáról.
Kísérletei során ugyanakkor adódtak kétségek is az oxálsav-keverék hatékonyságát illetően a varroa atka ellen.
Amikor farostos keménypapíron beadott oxálsav-glicerin keverékkel végezte a kísérletet, a fészekre vízszintesen helyezte a papírcsíkokat az eredeti u.n. Maggi által leírt recept alapján (2:1 oxálsav-glicerin arány), a szer nem volt hatásos. A későbbiekben Randy úgy gondolta, hogy ez nagyrészt az arányok miatt volt, a 2:1-es arány már kevésbé olajos, mint az általa használt kb. 1:1:1 (oxálsav-glicerin-víz) arány.
A hatástalanságban pedig még a papír telítetlensége is szerepet játszhatott. Szerinte minél szárazabb a tartós hordozó, annál kevésbé képes a szer a kaptárban a méheken keresztül szétterjedni. Ez persze egyelőre csak feltételezés.
Randy Oliver így foglalta pontokba kísérleteinek eredményeit:
-
Egyértelműen bebizonyosodott, hogy oxálsav-glicerin keverék cellulóz alapon való beadásával lehetséges visszaszorítani a varroát, bár ennek elérésére több hétre is szükség van.
-
Úgy tűnik, hogy az argentin recept vízszintesen kihelyezve (farostos papír hordozón alkalmazva) hatástalan.
-
Még nem ismerjük a környezeti nedvesség hatását (mivel kísérleteit száraz éghajlaton végezte).
-
Nem tudni, hogy ezeknek a nyári kezeléseknek van-e káros hatása a telelésre.
-
Az sem teljesen világos, hogy mi a valóban ideális oxálsav-glicerin arány, illetve hogy mennyiben van szerepe a hordozó telítettségének.
A felmerülő és egyelőre megválaszolatlan kérdések ellenére Randy Oliver továbbra is jelentősnek gondolja az oxálsav-glicerin-víz keverékkel elért eredményt. De a kísérleti méhészetében ezt a módszert ugyanúgy váltakozva használja a timollal és a hangyasavval, ahogy eddig is.
Az eredmény azért is fontos, mert idővel az oxálsav lebomlik, és nem szennyezi a mézet és a viaszt.
Arról, hogy szakértők szerint a szakértelem hiánya is okozhatja a tömeges méhpusztulásokat országszerte, itt írtunk korábban.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés