Megrendítette a szőlőoltvány előállítás jövőjét a járványhelyzet
Nehéz helyzetnek néz elébe a magyar szőlőoltvány előállítás. A szakemberek szerint nyár végére, vagy ősz elejére fogják pontosabban tudni, milyen kárt okozott a koronavírus miatti korlátozások hatása. Az olasz és francia szereplők szállítási nehézségei következtében a magyarországi oltványok forgalma kismértékben növekedett. Azonban számos kis szőlőtermelő került nehéz anyagi helyzetbe, és törölte a megrendelését.
Molnár Ákos, a Magyar Szőlőszaporítóanyag Termesztők Szövetségének elnöke a Magyar Mezőgazdaságnak mondta el, hogy bár a szőlőtermesztők telepítenek, ezek már elnyert szerkezetátalakítási pályázatok, folyamatban lévő munkák. A már megkezdett beruházásokat a lendület viszi előre. A szaporítóanyag piacon is kettős képet lehet tapasztalni. A koronavírus hatásaival a hazai termelők is rosszul jártak jártak, mert a már elkészült szaporítóanyagok esetében is tapasztalható visszamondás. Ráadásul jelentősen csökkent a következő évre szóló megrendelések nagysága. Ez az előzetes becslések alapján 30-40 százalékos visszaesést okozhat a keresletben.
Fontosabb, mint azt sokan gondolnák
Az oltványtermesztés jellemzően az a terület, ami messze nagyobb jelentőséggel bír, mint ami a szakmán kívülről látszik. Az ország szőlőtermesztésének legfontosabb részét a genetikai alapok, azaz a szaporítóanyag adják. Magyarországon megközelítőleg 10 millió szőlőoltványt állítanak elő.
Hirdetés
A járulékmentesség azért jelentett volna nagy segítséget, mert például az alanyültetvényekre még szigorúbb kötelezettségek vonatkoznak, mint egy termőültetvényre - mondta a szakember. Nem lehet lazítani a termesztéstechnológián, mert abban a pillanatban kizárják a szaporításra engedélyezett ültetvények közül. Szaporítóanyagosként csak a dísznövényes ágazat kapott járulékmentességet, a szőlőtermesztőkre vonatkozó kedvezmény pedig nem vonatkozik az oltványok előállítására.
A szőlőoltvány előállítás piacát 10 vállalat uralja
A járványhelyzet előtt komoly piackoncentráció zajlott le az ágazatban. Magyarországon összesen 10 szőlő szaporítóanyaggal foglalkozó vállalkozás termeli meg a hazai igény 80 százalékát. Ehhez speciális célgépekre és képzett munkaerőre van szükség, amit nem lehet egy bizonyos üzemméret alatt gazdaságosan működtetni. Mivel a szaporítóanyag előállítás mindig a támogatási sorrend végén állt, az ágazatnak mindent saját erőből kell megoldani. A cikk szerint a cégeknek nincsenek tartalékaik, elég egy-két nagyobb megrendelő, aki visszamondja az egyezséget, vagy fizetési nehézségei keletkeznek, és kész is a baj. Ezért a piac további koncentrálódása várható.
A Magyar Szőlőszaporítóanyag Termesztők Szövetsége
A szövetség célja az engedéllyel rendelkező szőlőszaporító alapanyag és a gyökeres szaporítóanyag termesztők, forgalmazók, kutatók és fejlesztők önkéntes szövetségbe tömörítése, szakmai összefogása. Továbbá az érdekvédelmi és információs feladatok ellátása, az ágazat korszerűsítése, a kiemelten magas biológiai értékű tesztelten vírusmentes szőlő szaporítóanyag előállítása - írják oldalukon.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés