Több kutató is azt állítja, hogy nem az erdőtelepítések okozzák a homokhátsági területek elsivatagosodását és a talajvízszint folyamatos csökkenését. Szerintük a folyamat sokkal inkább a változó klimatikus viszonyok miatt van, és az elmúlt évtizedekben sokszorosára nőtt rétegvíz-kitermelés is sokat rontott a helyzeten. Ezeket támasztják alá a tudományos kutatások, és a jelenleg is zajló korszerű monitoring mérések eredményei is - mondta Borovics Attila, a NAIK Erdészeti Tudományos Intézetének igazgatója.

A szakember a Magyar Nemzetnek beszélt arról, hogy az eddig összegyűjtött adatok alapján megállapítható, hogy a talajvízszint süllyedése nem kizárólag a Homokhátság területére, hanem az Alföld egészére jellemző folyamat. Ez pedig ugyanúgy megfigyelhető az erdősültebb jászsági mintaterületen, mint a kisebb erdősültséggel jellemezhető nagykunsági vagy hortobágyi részeken. A föld alatti sivatagok létrejötte – a médiában korábban megjelent állításokkal szemben – nem az elhibázott erdőtelepítések, sokkal inkább a növekvő csapadékhiány, és az egyre magasabb hőmérséklet okozta párolgás eredménye. Továbbá a szél szárító hatását, a homoktalajok fizikai sajátosságait és a vízkitermelések hatásait sem lehet figyelmen kívül hagyni. Ez utóbbi az 1960-as évektől az 1990-es évek elejéig a többszörösére nőtt. A földgázkészletek feltárása miatt végrehajtott kutatófúrások okozta vízzáróréteg-áttörések hatása pedig egyelőre alig ismert – mondta a lapnak az igazgató.

Több kutató is azt állítja, hogy nem az erdőtelepítések okozzák a Homokhátság területeinek elsivatagosodását - Fotó: Adam's Photovision, Jászszentlászló

Több dolog okozza a vízszintcsökkenést

Több tényező áll annak a hátterében, hogy mi vezetett az Alföld, illetve a Homokhátság vízháztartásának felborulásához. A korábbi kutatási eredmények alapján a talajvízszint-csökkenésért mintegy fele arányban az időjárási tényezők felelnek, 25 százalékot tesz ki a rétegvíz-kitermelés, 6 százalék pedig a talajvíz-kitermelésre vezethető vissza. A területhasználatban bekövetkezett változások aránya mindössze 10 százalék. Ez utóbbi kategóriába az erdőtelepítésen túl más mezőgazdasági tevékenységek is beletartoznak - írták. Számos tudós hozza összefüggésbe az erdőterületek növekedése helyett a XV. századtól kezdődő erdőirtásokat a talajvízszint krónikus változásával. Ahogyan csökkent az Alföldön erdővel borított terület nagysága, azzal együtt mérséklődött a vízkörforgásban fontos szerepet játszó területi párolgás is. A hasznosítható vízkészlet nagysága pedig jelentősen visszaesett. A kutató szerint az eredeti őshonos erdők visszatelepítésére már nincs lehetőség, hiszen a kocsányos tölgy és a hazai nyárfák vízigénye magas, a lehulló csapadék mellett a talajvízre is szükségük van/volna a fejlődéshez. A gazdálkodók azért kényszerülnek nem őshonos akác és fenyő telepítésére, mivel ezek jóval kevesebb vizet igényelnek - mondta.

Vízvisszatartás és az erdőtelepítések hatásai

A szárazságtűrő fafajoknak hektáronként 180-280 milliméter közötti csapadékra van szükségük évente, ami nagyjából megegyezik a kukorica és a búza vízigényével, a vízvisszatartó szerepük pedig jelentősnek mondható. Az erdőtelepítéseknek tehát összességében kedvező környezeti hatásuk van, ráadásul számos állatfajnak biztosítanak élőhelyet. A víz(hiány) a Homokhátság térségének gazdálkodásában egyre inkább korlátozó tényezőként fog megjelenni, ezért úgy kell rá tekinteni, mint egy kimeríthető természeti erőforrásra. A talajvíz fenntartható hasznosítását ezért több oldalról, és az emberi tevékenységeket is figyelembe véve kell kialakítani – mondta Borovics Attila, a NAIK Erdészeti Tudományos Intézetének igazgatója.

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás