A gazdaságok egy százaléka állítja elő a magyar mezőgazdaság belföldi termelési értékének nagyjából a 45 százalékát. Ráadásul az elmúlt évtizedben majdnem harmadával csökkent a hazai agrárgazdaságok száma. A 2022-es és 2023-as szezonok fényében tovább folytatódhat a csökkenő trend. A folyamatot felgyorsíthatja a tavalyi rendkívüli aszály, illetve az utóbbi időben kedvezőtlen piaci helyzet egyre súlyosabb hatása.

Harmadával csökkent a hazai agrárgazdaságok száma egy évtized alatt: 2010 és 2020 között 31 százalékkal csökkent az agrárgazdaságok száma Magyarországon az Agrárcenzus 2020 felmérés szerint. A gazdaságok koncentrálódtak ebben az időszakban, továbbá átalakultak például a vetésszerkezetek is - írta a Haszon Agrár. Különösen nagyot – 53 százalékot – esett az állattartók száma a vizsgált időszakban. 

Az elmúlt évtizedben majdnem harmadával csökkent a hazai agrárgazdaságok száma, a 2022-es és a 2023-as szezonok fényében pedig tovább bővülhet a trend - Fotó: Magro.hu, CSZS, Baja

Ezekkel a folyamatokkal is magyarázható, hogy jelenleg a magyar mezőgazdaság belföldi termelési értékének nagyjából a 45 százalékát a gazdaságok egy százaléka állítja elő. Ráadásul úgy tűnik, a koncentrálódás tovább folytatódik. A folyamatot pedig felgyorsíthatta a tavalyi rendkívüli aszály, illetve az utóbbi időben kedvezőtlen piaci helyzet - írták.

Az utóbbi időben jelentősen emelkedtek a termelési költségek, azonban bezuhantak a terményárak. Emiatt - a tavalyival ellentétben - hiába nem tűnik rossznak az idei gabonatermés, most az is sikernek számít, ha nullára ki tudja hozni számos gazda az évet. Ráadásul a legkisebb gazdaságoknak gyakran tárolási problémákkal is szembe kell nézniük, így nem tudnak várni egy jobb ajánlatokra a terménypiacon. A mostani, néhol 40-50 ezer forintos tonnánkénti ár pedig kiábrándító.

Árak, jóslatok és jövőkép a Magyarországon tevékeny agrárgazdaságok számára

Azt az Agrárágazat írta meg, hogy a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) által jegyzett őszi termésbecslésriport Magyarországon 7,9 tonnás hektáronkénti termésátlag mellett közel 6 millió tonnás kukoricaterméssel kalkulál. Figyelembe véve a várhatóan alacsonyabb takarmányipari és feldolgozói keresletet, az exportnak akár 2–2,5 millió tonna körüli többletet kellene felszívnia. A jelenlegi marginális külpiaci aktivitás mellett ez komoly kihívás lehet, nem beszélve arról, hogy a szállítási költségek töretlen emelkedéséből fakadóan a vevők a kedvezőbb költségszerkezetű tengeri szállításokat részesítik előnyben. Mindezt tetézheti a korábban már említett ukrán export volumene, mely a tengeri szállítások ellehetetlenülése eredményeként újból az unió szárazföldi határátkelőit, átrakó- és logisztikai kapacitásait fogja terhelni, tovább emelve a fuvardíjakat.

A búza esetében a belföldi piaci lehetőségek is erősen korlátozottak. A végleges aratási jelentés szerint 5,6 tonnás átlag mellett 5,5 millió tonna körüli búzát takarítottak be a gazdák, mely a tavalyi eredményeket jelentősen túlszárnyalva, tekintélyes árualapot jelent. A minőséggel kapcsolatos várakozásokkal szemben az idei évben a teljes volument tekintve a takarmánybúza aránya magasabb lehet. A kereslet alacsony mértéke, néhol teljes hiánya azonban komoly fejtörést okoz. A kialakult alacsony árszintek nem csupán a bőséges kínálatra, hanem az inflációs folyamatokra és a konjunktúra lassulására egyaránt reflektálnak, így egyelőre nem látszik éles fordulat a piaci keresletben - fogalmaztak.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás