Megszűnt a házi tárolás, elfogy a magyar hagyma
Összefogtak és kormányzati segítséget várnak a hazai hagymatermesztők azért, hogy folyamatosan legyen magyar hagyma a piacon, és az ország ne legyen rászorulva az importra. A rendszerváltozás óta nagyon visszaesett a magyar hagymatermesztés, a termelők közösen dolgoznak azon, hogy a jelenlegi 50-60 százalék helyett magasabb arányban tudják ellátni hazai hagymával a fogyasztókat. Hazánkban 10-12 kilogramm az egy főre jutó éves hagymafogyasztás, de a magyar hagyma gyorsan elfogy, több hónapig szinte csak az importhoz lehet hozzájutni.
A Napi.hu írta meg, hogy a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarán belül működő hagyma munkacsoport a hazai hagymatermesztők nagy részét tömöríti. A csoport hiánypótló szerepet tölt be a piacszervezésben és a termelés hatékonyabbá tételében. Alapvető cél, hogy amikor van magyar áru a piacon, akkor a kereskedők azt forgalmazzák, illetve, hogy a magyar termék a jelenleginél tovább legyen elérhető. A vöröshagymát a fogyasztók a korábbi évtizedek gyakorlatától eltérően ma már friss termékként vásárolják, így a házi tárolás gyakorlatilag megszűnt. A kereskedelemben ugyanakkor jelen vannak a nagy európai hagymatermelő országok termékei is, így egész évben holland, lengyel, osztrák és német árukkal kell versenyezni.
Így lehetne fokozni a magyar hagyma tárolhatóságát
A magyar vöröshagyma versenyképességének javításához a tárolhatóság fokozása és a tárolókapacitás bővítése is szükséges, hogy a minőség megfelelő maradjon a betakarítástól 6-7 hónapon keresztül a piaci igényeknek. Az is cél, hogy ne kelljen gyorsan értékesíteni az ősszel felszedett hagymát. Ehhez olyan tárolókapacitásokat kell kiépíteni, amelyekkel a hagyma minősége január helyett márciusig, vagy áprilisig megőrizhető. A hazai hatékonyságnövelést az összehangolt tevékenység, a közös tárolás, kiszerelés és értékesítés segítheti. A technológiában is fejlesztésekre van szükség; legfőképp a betakarításra, a növényvédelemre, a gyomirtásra, a tápanyag-utánpótlásra és az öntözésre vonatkozólag.
Hirdetés
Ennek megvalósítása esetén növelhető lenne a hazai hagymával lefedett értékesítési időszak hossza. A program elemei közé tartozik a megfelelő fajtaválasztás, a munkacsoport a 2020-as évre egy független vöröshagyma fajtakísérletet is előkészített, melyet megbízás alapján a Nébih fog elvégezni. További terv egy információs adatbázis létrehozása termelőkről, termelésről, tárolásról és értékesítésről (Hagyma bank), erről már megkezdődtek az előzetes tárgyalások.
Állami támogatást szeretnének a hagymatermesztők
Az érdekeltek arról is tárgyalnának, hogy kormányzati fejlesztési támogatás indítására van szükség a betakarítás gépeinek korszerűsítésére és a tárolási körülmények javítására, valamint fontos a kedvező finanszírozási lehetőségek megteremtése a termesztés, a támogatások, és az önerő előfinanszírozásának biztosítására. Továbbá el kellene indítani egy kormányzati marketing programot is hagyma fogyasztásának ösztönzésére - közölte a NAK.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés