Német mikrobiológusok fedeztek fel egy olyan cukormolekulát, amelyik gátló hatást fejt ki a növények és a mikroorganizmusok fejlődésére, míg az állatokra, és az emberre ártalmatlan. A Tübingeni Egyetem kutatói szerint ez alkalmas lehet a glifozát kiváltására.

A tanulmány a Nature Communications szaklapban jelent meg, amit az Agrárszektor szúrt ki. Mi ezt az anyagot szemléztük. A növényvédelemben használt hatóanyagok gyakran a természetből származnak. Van, hogy összetett kémiai szerkezetűek, máskor pedig pont az egyszerűségükkel tűnnek ki. Az úgynevezett antimetabolitok úgy avatkoznak be a sejten belül lezajló létfontosságú folyamatokba, hogy anyagcseretermékeket utánoznak. Így a sejt azt hiszi, hogy elegendő mennyiség áll belőle a rendelkezésére és leállítja a szintetikus folyamatokat. Ez pedig végül a sejt halálához vezet. A tübingeni kutatók most egy meglepően egyszerű kémiai szerkezetű anyagra találtak rá, amivel ez a hatás elérhető.

Ez a cukormolekula a 7-dezoxi-szedoheptulóz (7dSh).
Egy cukor lehet a glifozát helyettesítője - képünk a permezetésről illusztráció

A ritka szénhidrátot édesvizi cianobaktériumokból (Synechococcus elongatus) izolálták, amelyik a baktériumtörzsek gátlására képes. Akkor találtak rá, amikor a jelenség okát kutatták.

A molekula biológiai szerepe - a többi a szénhidráttal ellentétben - nem az építőanyag biztosítása. Sokkal inkább az építkezés leállítása a sejtben: egy enzimet blokkol a sikimisav szintézisben. A sikimisav útvonal egy 7 lépéses metabolizmus, amelyet baktériumok, gombák, algák, paraziták és növények alkalmaznak aromás aminosavak (fenil-alanin, tirozin és triptofán) gyártása közben. Ez az útvonal állatokban nem található meg.

Hasonlóan működik a glifozáthoz

Éppen ezt a metabolikus útvonalat gátolja a jól ismert glifozát is, amelyet az utóbbi években folyamatos kritika ér, sőt, a használatát is korlátozták. Csakhogy a glifozáttal ellentétben ez egy tisztán természetes cukormolekula. Emiatt azt várjuk tőle, hogy a természetben könnyen és toxikus maradékok nélkül bomlik el. Nagyon ígéretes herbicid-hatóanyagnak tűnik - mondta Klaus Brilisauer, a kutatás vezetője.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás