Megtalálták az ASF-vírus okozta afrikai sertéspestis kulcsfontosságú génjét
Egy európai tudóscsoport megtalálta az afrikai sertéspestis (African Swine Fever – ASF) vírus szaporodásának kulcsfontosságú génjét. A németországi Friedrich-Loeffler-Institut (FLI) és a skóciai Edinburgh-i Egyetem Roslin Intézetének csapata nemrégiben végezte el ezt a kutatást. Céljuk az volt, hogy kiderítsék, mely génekre van szükség az ASF-vírus szaporodásához.
Döntő fontosságú a sertés immunrendszeréből származó gén
Tanulmányuk, amelyet 2023 augusztusában publikáltak a Scientific Reports című szakfolyóiratban, azt mutatja, hogy a sertés immunrendszeréből származó egyik gén kulcsfontosságú ebben a folyamatban. Ez fontos új betekintést nyújt az ASF-vírus biológiájába, amely a jövőbeli kutatási megközelítések alapjául szolgálhat.
Különösen az azonosított gén kínál megfelelő megközelítést az ASFv-fertőzések vagy az ASFv-rezisztens sertésfajták elleni hatékony terápiák kifejlesztéséhez – írta sajtóközleményében a két szervezet.
Hirdetés
Vírusfehérjék
Az ASFv nagy DNS-genommal rendelkezik, amelyből több mint 160 vírusfehérje termelődik a fertőzött sejtekben. E vírusfehérjék közül soknak a funkciójáról keveset tudunk. Az sem világos, hogy az ASFv vírus mely sejtfehérjéket használja a gazdasejtbe való bejutáshoz.
CRISPR/Cas9 expressziós könyvtár
Az ASFv számára fontos gazdafehérjék azonosításához a Roslin Intézet tudósai molekuláris eszközként egy CRISPR/Cas9 expressziós könyvtárat bocsátottak rendelkezésre, amely lehetővé tette a Friedrich-Loeffler-Institut munkatársainak, hogy a sertésgenomban található összes ismert gént egyenként in vitro kiiktassák, és az így kapott sejtkultúrákat az ASFv-fertőzésre való fogékonyság szempontjából vizsgálják.
MHC II receptor fehérje SLA-DM
Ez vezetett a II. fő hisztokompatibilitási komplex (MHC II) több génjének azonosításához, mint az ASFv szaporodási képesség szempontjából releváns tényezőkhöz, magyarázza a sajtóközlemény. Különösen az SLA-DM MHC II receptorfehérjéről mutatták ki, hogy szükséges a hatékony ASFv-fertőzéshez. Ezért – állapította meg a kutatócsoport – az SLA-DM megfelelő célfehérje lehet az ASFV vagy az ASFv-rezisztens sertésfajták elleni hatékony terápiák kifejlesztéséhez.
A tanulmány szerzői: Katrin Pannhorst, Jolene Carlson, Julia E. Hölper, Dirk Höper, Elisabeht Wöhnke, Kati Franzke, Axel Karger, Walter Fuchs és Thomas C. Mettenleiter, Friedrich-Loeffler-Institut, Greifswald-Insel Reims, Németország; valamint Finn Grey és John Kenneth Baillie, Roslin Institute, University of Edinburgh, Skócia, Egyesült Királyság.
(Forrás: pigprogress.net)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés