Egy európai tudóscsoport megtalálta az afrikai sertéspestis (African Swine Fever – ASF) vírus szaporodásának kulcsfontosságú génjét. A németországi Friedrich-Loeffler-Institut (FLI) és a skóciai Edinburgh-i Egyetem Roslin Intézetének csapata nemrégiben végezte el ezt a kutatást. Céljuk az volt, hogy kiderítsék, mely génekre van szükség az ASF-vírus szaporodásához.

Döntő fontosságú a sertés immunrendszeréből származó gén

Tanulmányuk, amelyet 2023 augusztusában publikáltak a Scientific Reports című szakfolyóiratban, azt mutatja, hogy a sertés immunrendszeréből származó egyik gén kulcsfontosságú ebben a folyamatban. Ez fontos új betekintést nyújt az ASF-vírus biológiájába, amely a jövőbeli kutatási megközelítések alapjául szolgálhat.

Az ASFv nagy DNS-genommal rendelkezik, amelyből több mint 160 vírusfehérje termelődik a fertőzött sejtekben (Fotó: Pixabay)

Különösen az azonosított gén kínál megfelelő megközelítést az ASFv-fertőzések vagy az ASFv-rezisztens sertésfajták elleni hatékony terápiák kifejlesztéséhez – írta sajtóközleményében a két szervezet.

Vírusfehérjék

Az ASFv nagy DNS-genommal rendelkezik, amelyből több mint 160 vírusfehérje termelődik a fertőzött sejtekben. E vírusfehérjék közül soknak a funkciójáról keveset tudunk. Az sem világos, hogy az ASFv vírus mely sejtfehérjéket használja a gazdasejtbe való bejutáshoz.

CRISPR/Cas9 expressziós könyvtár

Az ASFv számára fontos gazdafehérjék azonosításához a Roslin Intézet tudósai molekuláris eszközként egy CRISPR/Cas9 expressziós könyvtárat bocsátottak rendelkezésre, amely lehetővé tette a Friedrich-Loeffler-Institut munkatársainak, hogy a sertésgenomban található összes ismert gént egyenként in vitro kiiktassák, és az így kapott sejtkultúrákat az ASFv-fertőzésre való fogékonyság szempontjából vizsgálják.

MHC II receptor fehérje SLA-DM

Ez vezetett a II. fő hisztokompatibilitási komplex (MHC II) több génjének azonosításához, mint az ASFv szaporodási képesség szempontjából releváns tényezőkhöz, magyarázza a sajtóközlemény. Különösen az SLA-DM MHC II receptorfehérjéről mutatták ki, hogy szükséges a hatékony ASFv-fertőzéshez. Ezért – állapította meg a kutatócsoport – az SLA-DM megfelelő célfehérje lehet az ASFV vagy az ASFv-rezisztens sertésfajták elleni hatékony terápiák kifejlesztéséhez.

A tanulmány szerzői: Katrin Pannhorst, Jolene Carlson, Julia E. Hölper, Dirk Höper, Elisabeht Wöhnke, Kati Franzke, Axel Karger, Walter Fuchs és Thomas C. Mettenleiter, Friedrich-Loeffler-Institut, Greifswald-Insel Reims, Németország; valamint Finn Grey és John Kenneth Baillie, Roslin Institute, University of Edinburgh, Skócia, Egyesült Királyság.

(Forrás: pigprogress.net)

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás