Az enyhülő idő miatt mind az Alföld, mind az észak-keleti búza-termőterületeken okoz nagy gondot a belvizek növekvő mennyisége. Az érintett gazdálkodók számára az a legfontosabb kérdés, mennyi idő alatt csökken a vízborítás a termőterületeken. A Tisza vízgyűjtőterületein is olvadni kezdett a fagyos táj. Az elmúlt napokban az ATIVIZIG 8 belvízvédelmi szakaszából hármon volt és van elsőfokú belvízvédelmi készültség. A belvizes terület még mindig csaknem 10 ezer hektár, melyből 5540 hektár a mezőgazdasági művelésű vetés és szántó. A legnagyobb elöntés Csongrád megyében van, nagysága 8330 hektár. 

Az Agrárágazat írta meg, hogy a beérkezett információk alapján az igazgatóság területén Nagymágocs településen van érvényben I. fokú belvízvédelmi készültség. Jó hír ugyan, hogy a következő időszak sem ígér jelentősebb csapadékot, de az Alföldön a nagy területeket borító belvíz kiterjedésének lassú csökkenésére lehet csak számítani. Az őszi vetések – az OMSZ agrometeorológiai jelentése szerint – viszonylag jól átvészelték az elmúlt hetekben jelentkező mínusz 10-20 fokos hideget. Jelentősebb, nagyobb területet érintő kárról nem számoltak be, ebben a hótakarónak is szerepe volt. Az őszi vetések jellemzően fejletten és jól telelnek, csak a csapadékos október miatt későn vetett búzaállományok vannak kisebb hátrányban az ilyenkor megszokott állapothoz képest. A belvíz azonban súlyos gondot okozhat. Bár a búza 4 fok hideg alatt bírja a vízborítást, 5 fok felett már csak pár hétig képes erre. Így a következő hetek csapadékmennyisége döntő lehet az érintett területek termésátlagait illetően.

Több 1000 hektáron károsíthatja a magyar búzát belvíz

Nem csak a csapadékon múlik a belvíz

A cikk szerint a belvíz nem csak az időjárás, a bőséges csapadék mennyiségének következménye. Az érkező víz pangását az elhibázott talajművelés is előidézheti. A nehéz talajművelő- és erőgépek, az eketalpréteg kialakulása, a talaj túlzott tömörödöttsége tönkreteheti a termőtalaj szerkezetességét. Ez nem csak a gyökér fejlődését, hanem a levegő és a termőtalaj nedvességtartalmának mozgását, valamint a talaj nedvességmegtartó-kapacitását is akadályozza. A belvíz kialakulásának az is kedvez, ha a talaj nem képes elvezetni azt. Az egyre terjedő talajmegújító technológiák, mint például a szántás nélküli vagy minimum művelési mód és a takarónövény-technológia ellensúlyozhatják a klímaváltozással szélsőségesebbé váló időjárási hatásokat. Ezáltal enyhíthetik a talajszerkezet romlása mellett az extrém mértékű csapadék következményeit is.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás