A növekvő szárazság az Alföld szántóföldi kertészeteinek is egyre nagyobb gondot okoz. Erire tartós megoldást csak a legmodernebb öntözési technológiák alkalmazása jelent. Ezeket mutatta be öntözési közösségeknek és gazdálkodóknak július közepén az UNIVER-AGRO Kft. és a BAUER Hungária Kft. a Lakitelek-Szentkirály határában lévő kísérleti gazdaságban. Az Univer Öntözésfejlesztési Konzorcium által megvalósított közel 1,3 milliárd forintos beruházással lehetővé vált az itt lévő ültetvények öntözése a felszín feletti vízkészletekből.

A kecskeméti központú Univer Csoport számára kiemelkedően fontos cél, hogy a közelmúltban két lépcsőben korszerűsített paradicsom-feldolgozó üzemének teljes kapacitását megfelelő nyersanyaggal lássa el a helyi termelők bevonásával. Ennek elősegítésére a vállalat egy paradicsomra és más növényekre szakosodott, mára 185 hektár területen gazdálkodó kísérleti gazdaságot létesített, amelyet a 2014-ben létrehozott UNIVER-AGRO Kft. működtet - írta a Keol.hu.

Az öntözés fejlesztésével hatékonyabb a termelés a Bács-Kiskun megyei Lakitelek és Szentkirály határában létesített kísérleti gazdaságban - Fotó: Univer Csoport

Versenyképességet növel az öntözés fejlesztése

A versenyképes alapanyag-ellátás érdekében a szántóföldi zöldségtermesztésben a legújabb technológiákat, eljárásokat (palántázás, több módon történő öntözés, tápoldatozás) és fajtákat kell alkalmazni. Az Univer kísérleti gazdasága ezeket vizsgálja és mutatja be. Az új fajták tesztelésének tapasztalatait pedig továbbadja azoknak a környékbeli termelőközösségeknek, amelyek az új paradicsom-feldolgozó üzemét látják el kiváló minőségű magyar nyersanyaggal. A kísérleti gazdaság saját palántázó, talajművelő és betakarító gépeivel további szolgáltatásokat is nyújt a társaság termelőinek. Ezen felül otthont ad az Univer paprikanemesítési és vetőmag-előállító üzletágának is. A gazdaságban évente 35-40 hektáron ipari paradicsom termesztése folyik, továbbá a paprikafélék (fűszerpaprika, pritamin és kápia), a csemegekukorica és a gabona is része a vetésforgónak. A környezetterhelés csökkentése is fontos feladat, ezért 6 hektáros területen ökológiai gazdálkodást folytat a társaság, különös figyelemmel a fűszerparika környezetkímélő termesztéstechnológiájának kidolgozására.

A kísérleti gazdaság fejlesztései

A Bács-Kiskun megyei Lakitelek és Szentkirály határában létesített kísérleti gazdaságban a növénytermesztés vízigényének kielégítésére az elmúlt években többlépcsős fejlesztések mentek végbe. Először 7 kút adta az öntözővizet a gazdaság ültetvényeinek. A 2021-ben üzembe állított új öntözőmű már a felszín feletti vízkészleteket is hasznosítja. A legkorszerűbb vízellátási technológiával, digitális vezérlő és ellenőrző egységek alkalmazásával végzi a vízpótlást. Ez a fejlesztés az Univer Öntözésfejlesztési Konzorcium keretei között valósult meg közel 1,3 milliárd forintos támogatott beruházással. Ezzel mintegy 15 kilométerről, a Tiszából oldják meg az ültetvények vízellátását. A fejlesztés öntözőberendezéseit a BAUER Hungária Kft. biztosította. Az agrártermelők számára Magyarországon is problémát jelent a fokozódó szárazság, amelynek hatása a cég intelligens és takarékos öntözési rendszereivel ellensúlyozható. Ezekkel ugyanis lehetséges a hatékony és pontos vízkijuttatás az öntözött terület minden pontjára.

Centerek és lineárok

A konzorcium 5 center és 3 lineár öntözőgépet vásárolt a BAUER Hungária Kft-től. A berendezések kialakítása lehetővé teszi, hogy az UNIVER-AGRO a legrugalmasabban és költséghatékonyan tudja öntözni a területeit. A berendezésekkel olyan vízcseppméretek és öntözésintenzitás érhető el, ami a leginkább hasonlít a természetes esőhöz. A szórófejek állítható magasságúak, így a talaj- és növényközeli vízkijuttatással akár 10-15 százalékkal is csökkenthető a párolgási veszteség. A BAUER Hungária Kft. szállította a teljes hálózat működéséhez szükséges szivattyúkat, és a teljesen automatizált működéshez nélkülözhetetlen öntözésvezérlést is.

Szakértő szemek nézték meg a beruházás eredményeit - Fotó: Univer Csoport

Ilyen volt az Öntözés Napja

A két cég szakemberei a beruházás során szerzett speciális tapasztalataikat osztották meg a térség termelőivel a kísérleti gazdaságában megtartott „Öntözés Napja" nevű rendezvényen. Az eseményen részt vettek 4 környező település (Lakitelek, Nyárlőrinc, Szentkirály és Tiszaalpár) öntözési közösségeinek képviselői és számos mezőgazdasági vállalkozás szakemberei is. Ezek települések mintegy 300 hektár öntözhető, öntözendő kertészeti, mezőgazdasági területet képviselnek, de távolabbi régiókból is érkeztek vendégek. A szakmai előadásokkal és területszemlével egybekötött rendezvény házigazdái bemutatták a teljes öntözőművi fejlesztést a tervezéstől a kivitelezésen át egészen az üzemeltetésig. Mindezt annak érdekében tették, hogy a jövőben még több homokhátsági gazdálkodó tudja kertészeti területének öntözésével fenntarthatóan és versenyképesen ellátni a hazai élelmiszeripart kiváló magyar mezőgazdasági nyersanyaggal.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás