A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján, a Biocont Magyarország Kft. képviseletében, Gyekiczki Bernadett, a cég vezető szaktanácsadója a gyapottok-bagolylepke megváltozott viselkedési szokásairól tartott érdekes előadást. Az alábbi kivonat ez alapján készült.

A Biocont egy kifejezetten biológiai növényvédelemre specializálódott közép-európai cégcsoport. Magyarországon 20 éve van jelen, ők voltak az elsők, akik speciálisan ezen a területen indultak el. Megalakulását követően először a szőlő és gyümölcs, majd a szabadföldi és üvegházas kertészeti kultúrák kerültek a fókuszába, de termékkínálata most már a szántóföldi termesztésre is kiterjed. Nemrég pedig az állattartó telepek biológiai védelme felé is nyitottak, mert ezen a területen is egyre terjed a hasznos rovarok használata, a kemikáliák kiszorulásával, hatásvesztésével – kezdte el mondandóját Gyekiczki Bernadett.

"A cég egyértelmű erőssége a kutatás-fejlesztési tevékenység, aminek az az oka, hogy felismerték, a biológiai eszközöket adaptálni kell a nagyon gyorsan és drasztikusan változó körülményekhez, azokat egyszerűen és jól használható módon kell a magyar termelők számára biztosítani. Ebben a munkatársak sokéves gyakorlati tapasztalatára, illetve szakértelemre támaszkodunk" – emelte ki a szakember.

A biológiai növényvédelemről, értelemszerűen mindenkinek az ökológiai gazdálkodás jut eszébe, és a Biocont ténylegesen jelentős piaci pozíciót foglal el ebben a körben, ám jelenleg már sokkal több integrált termelő alkalmazza az eszközeiket. Egyrészt a kémiai anyagok hatásvesztése, szerrezisztencia problémák miatt, másrészt a szabályozási változások miatt. A hagyományos növényvédő szerekterületén életbe lépett szerkivonások jelentős kihívások elé állítják a termelőket, így kénytelenek nyitni a biológiai megoldások felé – folytatta előadását a növényorvos.

Kiemelte, hogy „a növényvédelem nem a mérgeknél kezdődik. Az elsődleges célnak inkább annak kellene lennie, hogy vitálisan, életerősen tartsuk a növényünket, elkerülve ezzel a növényvédelmi beavatkozásokat. Ugyan nehéz stresszmentes nevelni az állományt, de mindent meg kell tenni a növényeket ért stressz szintjének csökkentése érdekében.”

Gyekiczki Bernadett, a Biocont Magyarország Kft. szaktanácsadója
Gyekiczki Bernadett, a Biocont Magyarország Kft. szaktanácsadója

A gyapottok-bagolylepke viselkedése megváltozott

Az előadó később megosztott néhány nagyon érdekes tapasztalatot a gyapottok-bagolylepke viselkedésével kapcsolatban, ami változást jelent a korábban megszokottakhoz és a tankönyvi példához képest, és amihez a növényvédelemnek is alkalmazkodnia kell. A gazdákban tudatosítani kell, hogy változik a klímánk, változik a környezetünk, amihez a különböző károsítóink is nagyon jól alkalmazkodnak – tette hozzá.

varsás csapda
Varsás csapda

Gyekiczki Bernadett szakemberként azt látja, hogy sok termelőt még mindig meglepetésként ér, amikor megtudja, hogy elérhető előrejelzési lehetőség a gyapottok bagolylepke rajzásának követésére. A bemutatott, úgynevezett varsás csapda egy feromonnal átitatott kis gumidarabkával ellátva hatékonyan összegyűjti a hím egyedeket. Ebből lehet következtetni a rajzás stádiumára, hogy megjelent-e már a károsító és kell-e a pici hernyókra számítani a táblánkban.

Széles körben elterjedt az a nézet, hogy gyapottok-bagolylepke ellen a kukorica generatív részeinek megjelenése után kell elkezdeni a védekezést.

A gazdák jellemzően a címervirágzat, a bibeszálak megjelenése, a virágzás kezdete után 7-10 nappal fújják ki az első rovarölőket. Az utóbbi időben azonban, a gyapottok-bagolylepke hernyói már a térdig érő kukorica szárát is szétrágják, ami eddig egyáltalán nem volt jellemző. Egyre gyakrabban találkozunk olyan esettel, amikor egyáltalán nem tipikus helyeken és károsítási formákban jelenik meg ez a károsító - folytatta.

A másik megemlített tévhit az, hogy mivel a gyapottok-bagolylepke hernyója elég nagy testű, egy kukoricacsövön csak egy hernyóval kell megküzdeni. Mint megtudtuk, az idei év ezt a véleményt is megcáfolta, csövenként 4-6 lárvát is találtak.

Szintén megdőlt az a tankönyvek szerinti állítás, hogy a gyapottok-bagolylepke tömeges pusztításával 5-6 évente kell számolnunk, ma már 1-2 évente fenyeget ez a veszély. Aggodalomra okot adó a helyzet és nagyon nehéz megküzdeni a rovarral.

Az előadó külön kihangsúlyozta, hogy ha nincsen mechanikai kár, akkor nem jelentkezik gombafertőzés és toxinképződés a csövön.

gyapottok-bagolylepke hernyója
Gyapottok-bagolylepke hernyója

Ezért elsődleges arra érdemes koncentrálni, hogy a gyapottok-bagolylepke hernyójától mentesen tartsuk az állományt.

Mint megtudtuk, jelenleg a takarmánykukorica jellemzően maximum egy rovarölős kezelést kap Magyarországon, a kettő már ritkaságnak számít, ám a károsító viselkedésének megváltozása és a károsítás súlyosbodása (gyakrabbi, erős, elhúzódó rajzások, több hernyó károsít egy csőben, másodlagos gombafertőzések és toxinszennyeződés) miatt a beavatkozások számát javasolt lenne növelni. A gyapottok-bagolylepke már nemcsak vándorlepkeként, hanem áttelelő formában is megtalálható hazánkban, ami azt jelenti, hogy több hullámban támad. Először az áttelelő nemzedék jelentkezik, aztán megérkeznek a vándorlepkék, majd az áttelelő nemzedék második generációja következik, és így tovább. Folyamatos és nagyon erős károsítónyomásról beszélhetünk az ország több pontján, például, a dél-alföldi régió területén. De régiónként és akár táblaszinten is nagyon jelentős eltérések vannak. A védekezés időzítéséhez  elsősorban a helyszíni szemle javasolt.

Dipel DF a gyapottok-bagolylepke ellen

A prezentáció második részében a Biocont gyapottok-bagolylepke ellen bevethető készítményeinek bemutatására került sor. Elsőként a biológiai fegyvertárból a probléma kezelésére a Bacillus thuringiensis tartalmú Dipel DF került sorra.

Mint elhangzott, a termékben található toxinkristályok a lepkehernyók lúgos tápcsatornájában aktiválódnak, és perforációt okoznak. Ennek következtében a károsító táplálkozása rövid időn belül (0,5-2 óra) leáll, majd az állat elpusztul. A készítményt előrejelzés alapján a fiatal lárvastádiumok ellen ajánlott alkalmazni a minél magasabb hatás elérése érdekében. Erős fertőzésnél és elhúzódó rajzás esetén a kezelés ajánlott 7-10 nap múlva megismételni.

A fiatal hernyók elleni kezelések mutatják a legnagyobb hatékonyságot. Ennek oka egyszerű – ezeknek a legintenzívebb a táplálkozása, így ők veszik fel a legtöbb hatóanyagot testtömegükhöz képest.

Mivel nem élő anyagot tartalmaz a termék, a kémiai anyagokhoz nagyon hasonlóan kezelhető és ezáltal nagyon könnyen felhasználható, jól adaptálható a hagyományos technológiákba. Ez egy szelektív rovarölő. Ez azt jelenti, hogy specifikusan csak a lepkehernyók ellen fejt ki hatást.

Az is kiderült, hogy a Dipel DF  a csemegekukorica-kísérletekben is jól vizsgázott, amit azért érdemes kihangsúlyozni, mert az egy nagyon magas értékű kultúra, és a konzervipari feldolgozás miatt nagyon alacsony az a gazdasági küszöb, amit a feldolgozó tolerálni tud. A Dipel DF kétszeri kijuttatásával elérhető az a termésbiztonsági szint, amire egyébként a piacvezető kémiai konkurens képes akár átlagos, akár magas fertőzési nyomásról beszélünk

És a szakember még egy érvet nevezett meg a biológiai védelem mellett. Ha a rajzások száma és a kártevőnyomás növekszik, ezzel lépést kell tartania a beavatkozások számának is, ami viszont – kémiai védelem esetén - növeli a rezisztencia kialakulásának kockázatát. A biológiai növényvédelem viszont egy nagyon alacsony szerrezisztencia-kockázatot garantál, sokkal több alkalommal, hosszútávon elérhető fegyver a termelők kezében.

Helicovex az új rovarölő szer

A Biocont piacra dobott egy új rovarölőszert is. A Helicovex, egy a természetben előforduló vírus alapú készítmény, idén debütált Magyarországon és jelenleg is futnak kifejezetten konzervipari, csemegekukorica kísérletek. A magas kockázat miatt arról szeretnének megbizonyosodni, hogy ez is egy olyan készítmény lesz, amit biztonsággal lehet nyújtani a termelőknek.

Helicovex

A Helicoverpa nemzetség fajai, különösen a gyapottok-bagolypille ellen hatásos. Különleges hatásmódjával (fajspecifikus fertőző képességével) nem csak közvetlen kártevőölő, de populációszabályozó, elhúzódó (prolongált) hatást fejthet ki.

Elhangzott, hogy a gyapottok-bagolylepke világszerte számos rovarölőszer család ellen kifejlesztett rezisztens törzsekkel rendelkezik, de a Helicovex speciális hatása miatt a károsító ellen jól használható.

A vírus-részecskéket (glükoprotein burokban) a fiatal lárva táplálkozás útján veszi fel, melyek annak lúgos középbelében feloldódnak. A virion a középbél hámszövetén át felszívódva szaporodni kezd, ezzel a vírusfertőzés a hernyók gyors pusztulását okozza. A pusztuló vagy a csak legyengült hernyó érzékenyebb a környezeti viszontagságokra, más rovarölő szerekre. Az elpusztult hernyóból kiszabaduló virionok további fertőzést válthatnak ki a későbbi nemzedékekben is.

Terpen CU

Végül, pedig még egy olyan készítmény került bemutatásra, amit átirányítja a fókuszt a növényvédő szerekről a növényegészséget fenntartó készítményekre. Ez a Terpen CU réz alapú lombtrágya.

Felhasználó- és környezetbarát, egyhatóanyagú, koncentrált, vízben szuszpendálható speciális fenyőterpén adalékot tartalmazó készítmény, amely 400 g/l fémrezet tartalmaz réz-hidroxid formájában.

A réz az élő szervezetek, növények által igényelt mikrotápelem, nagyon sok anyag-cserefolyamatban részt vesz, mint pl. a fotoszintetikus elektronszállításban, a légzési folyamatokban, fehérjeszintézisben, a sejtfalak képződésében. Lényeges alkotóeleme több antioxidáns enzimnek is.

Mivel nem növényvédő szer, minden kultúrában nagyon jól felhasználható, és fenyőterpénnel kiegészítve, esőállóságot biztosít a terméknek, mivel erős tapadást kölcsönöz. Kontakt anyagként egy masszív, egybefüggő rétegként megmarad a növények felszínén, tartós hatást biztosítva.

Mint elhangzott, hamarosan érkezik egy hasonlóan fenyőterpénbe „csomagolt” kén-lomtrágya is.

A növényorvos kiemelte, a biológiai módszerek alkalmazására azért is van nagy szükség a hagyományos gazdaságokban, hogy a széles hatókörű kémiai szerekkel szembeni szerrezisztenciát elkerüljük, azokat minél tovább elérhető és felhasználható státuszban tudjuk tartani. A növényvédő szerek háttérbeszorulásával elkezdődött a növényvédelem finomhangolása, ahol már nem csak a fő hatóanyag, hanem a mellette lévő segédanyagok is reflektorfénybe – és górcső alá kerülnek.

"A szántóföldi kultúrák esetében a jövőben egyre inkább ezekre a gazdasági környezethez igazodó, kedvező ár-érték arányú, anyagokra fogunk koncentrálni, ahol a hatás fokozását nem a növényvédő szer mennyiségének növelésétől, hanem a hasznosulás javulásától várjuk" – zárta előadását Gyekiczki Bernadett.

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás