Megvan a döntés: energetikai intézkedésekkel bővülnek a nemzeti helyreállítási tervek
Döntött az Európai Parlament a REPowerEU témájához kapcsolódóan. A nemzeti terveket klímavédelmi lépésekkel kell kiegészíteni, ezzel is segítve az Oroszországtól való energiafüggőség és az energiaszegénység felszámolását, valamint a zöld átállást. Cél az energiatakarékosság, a több tiszta energia előállítása, az energiaellátás diverzifikálása és a háztartások támogatása. Több forrást kell elkülöníteni a határokon átívelő és a több országra is kiterjedő energetikai projektekre. Új átláthatósági szabályok vonatkozhatnak a legmagasabb összegű finanszírozásban részesülő, száz végső kedvezményezettre.
A képviselők 535 szavazattal, 63 ellenszavazattal és 53 tartózkodás mellett jóváhagyták az Európai Tanáccsal 2022 decemberében létrejött előzetes megállapodást. A többletforrásokra pályázó tagállamoknak így az energiatakarékosságot, a tiszta energia előállítását és az energiaellátás diverzifikálását célzó intézkedésekkel kell kiegészíteniük helyreállítási és rezilienciaépítési terveiket, igazodva az Európai Unió REPowerEU tervéhez. Az Európai Parlament cikke számolt be a részletekről.
Küzdelem az energiafüggőség és az energiaszegénység ellen
Az új szabályok hatálya – néhány korlátozott kivétellel – a 2022. február 1-je után hozott intézkedésekre terjed ki. A tárgyalások során az Európai Parlamentnek sikerült elérnie, hogy a kiszolgáltatott helyzetben lévő háztartások, a kis- és középvállalkozások, valamint a mikrovállalkozások energiaszegénységének enyhítése is cél legyen.
Hirdetés
Határokon átívelő intézkedések, átláthatóság és klímavédelem
Az EU közleménye szerint képviselők meggyőzték a tagállamokat a Tanácsban, hogy a REPowerEU-célú források legalább 30%-át olyan transznacionális projektekre fordítsák, amelyek – akár csak egyetlen ország viszonylatában is – érdemben kezelni tudják az energiaátvitel, -elosztás és -tárolás jelenlegi szűk keresztmetszeteit, és növelni a határkeresztező energiaáramlást.
A jelentős károkozás elkerülésének elve ugyanúgy érvényes a helyreállítási tervek REPowerEU-célú intézkedéseire is. Ennek megfelelően ideiglenes mentességet élveznek az uniós energiaellátás közvetlen biztonságát védő, valamint a potenciális környezetkárosodást minimalizáló lépések. A nemzeti intézkedések emellett nem mehetnek szembe az EU klímavédelmi törekvéseivel sem.
Finanszírozás
A parlamenti tárgyalóküldöttség javaslatára a Bizottság által javasolt 20 milliárd eurós többlettámogatásból 8 milliárd euró az uniós kibocsátáskereskedelmi rendszeren (ETS) belül árverés útján értékesített kibocsátási egységekből befolyó korábbi forrásokból, 12 milliárd euró pedig az Innovációs Alapból származik majd. Az ETS forrásai nem használhatók fosszilis tüzelőanyagokhoz kapcsolódó beruházások támogatására. További információk itt találhatók.
A jelentéstevők nyilatkozatai:
Siegfried MUREŞAN (EPP, Románia) társjelentéstevő a vita során elmondta:
„A REPowerEU terv segíteni fog abban, hogy megfizethető energiaárakat tudjunk biztosítani a lakosság és a vállalatok számára. Lehetővé teszi, hogy gondoskodjunk a biztonságos energiaellátásról, és hogy függetlenné váljunk az oroszországi fosszilis energiahordozóktól. Annak érdekében, hogy a REPowerEU program valódi uniós hozzáadott értéket képviseljen, a tagállamoknak a REPowerEU források legalább 30 százalékát határokon átnyúló projektekre kell allokálniuk.”
Eider GARDIAZABAL RUBIAL (S&D, Spanyolország) társjelentéstevő elmondta:
„Kidolgoztunk egy tervet arra, hogy úgy csökkentsük a háború gazdasági hatásait, hogy eközben a zöld átállást is elősegítsük. További 20 milliárd euró fog rendelkezésre állni arra, hogy fellépjünk az energiaszegénység ellen, elősegítsük a megújuló energiák használatát és javítsuk az energiatárolási kapacitásainkat. A tárgyalások során elértük, hogy csak korlátozott mértékű eltérés legyen engedélyezhető a jelentős károkozás elkerülésének elve alól, mert elkötelezettek vagyunk a klímaváltozás elleni fellépés iránt, és el akarjuk kerülni, hogy veszélybe kerüljenek az EU klímacéljai. Bevezettünk az átláthatóságot javító és a határokon átnyúló projekteket előnyben részesítő változtatásokat is”.
Dragoș PÎSLARU (Renew, Románia) társjelentéstevő megállapította:
„A félelemre eltökéltséggel válaszolunk. Nehéz év van az uniós polgárok mögött, ezért most kell fenntartható megoldásokat felmutatnunk számukra, nem pedig később. Kérdezzék meg kormányaikat, hogy milyen intézkedéseket terveznek belevenni nemzeti terveikbe, szigeteljük le az otthonaikat, képezzük át a munkavállalókat a fenntartható iparágakhoz szükséges új állásokra, és segítsünk a vállalatainknak. A REPowerEU keretében az átláthatóság jegyében egyértelmű követelményeket szabunk legnagyobb végső kedvezményezettek azonosítására is, és várjuk, hogy hogyan fogják a kormányok felhasználni a forrásokat.”
A következő lépések
A Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz rendkívüli és egyszeri intézkedés, 2026. augusztus 31-ig marad érvényben. A nemzeti helyreállítási tervek REPowerEU-célú intézkedéseire vonatkozó, új szabályok egy nappal azután lépnek hatályba, hogy megjelentek az Európai Unió Hivatalos Lapjában.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 87 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés