Az új Vidékfejlesztési Programban sok gazda várja az új pályázati kiírásokat, hiszen rengeteg forrást ígértek a 2027-ig tartó időszakra. Az Agrárminisztérium 2023. november elején ki is adta a következő évre várható menetrendet, így ebből kiindulva lehet valamelyest készülni a pályázatokra. Nagy István agrárminiszter szerint fontos, hogy a 600 milliárd forintnak megfelelő uniós vidékfejlesztési forrás 80%-os, azaz 2300 milliárd forintnyi hazai kiegészítésével az agrár- és vidékfejlesztési támogatásokat a lehető legcélszerűbben és legelőremutatóbban igyekezzenek felhasználni a termelők.

Ez a forrás elegendő a hozzáadott érték növelésére, az élelmiszertermelésünk fenntarthatóságának erősítésére, a hazai gazdaság- és vidékfejlesztési célok megvalósítására, valamint az uniós zöld elvárások egyidejű teljesítésére is – tette hozzá a miniszter a Vidékfejlesztési Program részleteiről szóló nyilatkozatában.

Az új Vidékfejlesztési Programban sok gazda várja az új kiírásokat, az Agrárminisztérium 2023. november elején ki is adta a következő évre várható menetrendet, így ebből kiindulva lehet valamelyest készülni a pályázatokra - Fotó: Magro.hu, CSZS, Balatonfüred

A 2024-re tervezett támogatások előzetes menetrendje alapján az alábbi, agrár-vidékfejlesztési pályázati felhívások várhatók:

2024 márciusától

  • Élelmiszeripari üzemek fejlesztésének támogatása
  • Kertészeti üvegházakhoz, hűtőházakhoz kapcsolódó, valamint post-harvest fejlesztések támogatása
  • Állattartó telepek fejlesztésének támogatása
  • Ültetvénytelepítés támogatása (gyümölcs, gyógynövény, borszőlő)
  • Díszkertészeti ágazat kisvállalkozásainak támogatása

2024 áprilisától

  • Erdőtelepítés és fásítás támogatása
  • Öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli beruházások támogatása
  • Mezőgazdasági öntözési közösségek támogatása
  • Helyi szükségleteket kiszolgáló árutermelő vagy szolgáltató vállalkozások indításának támogatása

2024 júniusától

  • Erdészeti gép- és eszközbeszerzés támogatása

2024 júliusától

  • Gazdaságátadás és gazdaságátvétel támogatása
  • Fiatal mezőgazdasági termelők elindulásának és beruházásainak támogatása
  • Fiatal erdőgazdálkodók támogatása
  • Mezőgazdasági kisüzemek beruházási támogatása

2024 augusztusától

  • Vidéki infrastruktúra fejlesztések támogatása tanyákon

2024 decemberétől

  • Mezőgazdasági termelők tevékenységének diverzifikációja
  • Mezőgazdasági üzemek digitális átállásának támogatása
  • Kertészeti üzemek technológiai fejlesztésének támogatása
  • Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása

Hasonló feltételek, néhány kivétellel

A felhívások részletei egyelőre nem ismertek, de az eddigi információk szerint a legtöbb beruházási felhívás esetében nem kerül sor drasztikus változtatásra, a korábbiakhoz hasonló feltételekre kell számítani, néhány kivételtől eltekintve.

Ezek a következők:

  1. 50-ről 40 százalékra csökken a pályázóktól elvárt mezőgazdasági árbevétel aránya, ami azért előnyös, mert így azok a vállalkozások is lehetőséget kapnak, amelyeknek nem csak a mezőgazdasági tevékenységük jelentős.
  2. 6000 STÉ-ről 10 000 STÉ-re növekszik az elvárt üzemméret-minimum a beruházási pályázatokban való részvételhez. Érdemben azonban ez nem jelent jelentős növekedést a forint-euró árfolyam változása miatt.
  3. 50 százalékos lesz alapvetően a támogatás mértéke továbbra is, de a fiatal gazdának minősülő termelők az eddigi 10 százalékos többlettámogatás helyett 15 százalékot kaphatnak majd. Gazdaságátadás esetén szintén 15 százalékkal megemelt támogatásintenzitásra lehet számítani.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás