Szükséghelyzeti engedélyt kapott 2023 június 26-tól október 23-ig történő felhasználásra a Mospilan 120 SL rovarölő szer, valamint az Ortus 5 SC és a Nissorun 10 WP atkaölő szer, zöldbab és szójabab kultúrákra. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, mint elsőfokú élelmiszerlánc-felügyeleti szerv és engedélyező hatóság a Sumi Agro Hungary Kft. kérelmére indult hatósági eljárásban hozta meg az erről szóló határozatot.

A FruitVeB számolt be róla, hogy a három rovarölő szer milyen feltételekkel használható fel a zöldban és a szójabab termesztése során egészen 2023. október 23-ig.

Szükséghelyzeti engedélyt kapott 2023 június 26-tól október 23-ig történő felhasználásra a Mospilan 120 SL rovarölő szer, valamint az Ortus 5 SC és a Nissorun 10 WP atkaölő szer, zöldbab és szójabab kultúrákra

Az engedélyező hatóság a fenti ügyfél kérelmére így teszi lehetővé a vegyszerek felhasználását:

  • A Mospilan 120 SL (120 g/l acetamiprid) rovarölő szer a hatályos engedélyokirattól eltérő szükséghelyzeti felhasználását, Magyarország teljes területén 5 000 hektáron élelmiszeripari, takarmány és vetőmag előállítás céljából termesztett szója kultúrában földi úton történő kijuttatással,
  • A Nissorun 10 WP (100 g/kg hexitiazox) atkaölő szer a hatályos engedélyokirattól eltérő szükséghelyzeti felhasználását, Magyarország teljes területén 5 000 hektáron élelmiszeripari, takarmány és vetőmag előállítás céljából termesztett szója kultúrában és 100 hektáron zöldbab kultúrában földi úton történő kijuttatással,
  • Az Ortus 5 SC (50 g/l fenpiroximát) atkaölő szer a hatályos engedélyokirattól eltérő szükséghelyzeti felhasználását, Magyarország teljes területén 5 000 hektáron élelmiszeripari, takarmány és vetőmag előállítás céljából termesztett szója kultúrában és 100 hektáron zöldbab kultúrában földi úton történő kijuttatással.

A szerek használatának részletei

A Mospilan 120 SL rovarölő szer a felhasználható szójában maximum 1 alkalommal bogáncslepke lárva, rácsos rétiaraszoló lárva, bagolylepke lárva, levéltetvek, tripszek és poloskák ellen 0,35 l/ha dózisban, 200-400 l/ha permetlével.A vízi szervezetek védelme érdekében a készítmény felhasználásakor legalább 20 m-es kezeletlen, növényzettel borított (zárt gyep) biztonsági övezetet kell biztosítani! A készítmény tebukonazol tartalmú növényvédő szerrel együtt tankkeverékként alkalmazva, virágzó kultúrákban vagy mézharmat és virágzó gyomnövények jelenléte esetén, illetve, ha a területet bármely okból a méhek látogatják, kizárólag méhkímélő technológiával juttatható ki. Ilyenkor a védekezés csak a méhek repülési időszakának befejezését követően, legkorábban a csillagászati naplemente előtt egy órával kezdhető meg. A kezelést 23 óráig be kell fejezni, illetve 23 órától a következő nap alkonyatáig szüneteltetni kell. Szójában előírás szerinti felhasználás esetén az élelmezés-egészségügyi várakozási idő 60 nap.  

A Nissorun 10 WP atkaölő szer felhasználható szójában (BBCH 14-79) és zöldbabban (BBCH 20- 79) növényvizsgálat alapján évi egy alkalommal a fitofág atkák kártételi küszöbértékének ismeretében0,5 kg/ha dózisban 200-400 l/ha permetlével. A vízi szervezetek védelme érdekében a készítmény felhasználásakor legalább 5 m-es biztonsági sávot kell biztosítani! Szójában és zöldbabban előírás szerinti felhasználás esetén az élelmezés-egészségügyi várakozási idő 42 nap.  

Az Ortus 5 SC atkaölő szer felhasználható zöldbabban (BBCH 40-79) és szójában (BBCH 40-79) fitofág atkák ellen növényvizsgálat alapján évi 1 alkalommal 1,0 l/ha dózisban 200-400 l/ha permetlével. A vízi szervezetek védelme érdekében a készítmény felhasználásakor kockázatbecslési számítások hiányában legalább 40 m-es biztonsági sávot kell biztosítani. Szójában előírás szerinti felhasználás esetén az élelmezés-egészségügyi várakozási idő 28 nap. Zöldbabban előírás szerinti felhasználás esetén az élelmezés-egészségügyi várakozási idő 10 nap. 

A készítmények szükséghelyzeti felhasználásakor az engedélyokiratban megjelölt munkavédelmi óvórendszabályokat és környezetvédelmi előírásokat szigorúan be kell tartani - írták.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás