Elsüllyedt egy műtrágyaszállító hajó a Duna Szerbia és Horvátország közötti szakaszán január elején, az illetékesek komoly környezetvédelmi károktól tartanak – adta hírül a Magyar Távirati Iroda. A szerbiai közszolgálati televízió (RTS) hatóságokra hivatkozó beszámolója szerint a német felségjelzésű, Antonia nevű hajó nem sokkal éjfél után nekiütközött a szerb–horvát határon található Duna-híd egyik oszlopának a vajdasági Palánkánál. Azóta több vizsgálatot is végeztek a hatóságok.

Az ezer tonna műtrágyát tartalmazó uszály elsüllyedése minden bizonnyal negatív hatással lesz a vízi növény- és állatvilágra, közvetve pedig az emberekre is – jelentette ki Dušan Blagojević környezetvédelmi szakértő az N1 televízióban.

Elsüllyedt egy műtrágyaszállító hajó a Duna Szerbia és Horvátország közötti szakaszán január elején, azóta több vizsgálatot is végeztek a hatóságok - Fotó: a Duna szerbiai szakasza, illusztráció

„Annyi bizonyos, hogy a műtrágya vízbe kerülésével tápanyagfelesleg alakul majd ki (nitrogén és foszfor), ami elkerülhetetlenül az algák túlvirágzásához vezet, ez pedig túlzott oxigénfogyasztást okoz a felszíni vizekben. Elszaporodnak a kórokozók és növekszik a nitrátkoncentráció, végül pedig kellemetlen szagok és gázok keletkeznek” – közölte a szakértő, aki szerint a vízinövények elszaporodása az oxigén mennyiségének csökkentését eredményezi, ez pedig halak és más élőlények megfulladásához vezethet. Hozzátette: az ammónia már alacsony koncentrációban is mérgező az állatokra nézve.

Vizsgálatok sora következett

A Dunából a baleset után néhány nappal vett minták elemzései igazolták, hogy nincs jelentősebb minőségi romlás a folyó vizében – jelentette a Szerbiai Hivatásos Hajósok Egyesülete. A szervezet elnöke, Branislav Vajda szerint a magas vízállás miatt a Duna gyorsan semlegesíti a folyóba került szennyeződést, ezért nem várható súlyosabb ökológiai következmény, annak ellenére sem, hogy jelentős mennyiségű műtrágya került a vízbe.

A hatóságok az ügyben vizsgálatokat indítottak annak érdekében is, hogy felmérjék a vízszennyezés mértékét. A Tartományi Mezőgazdasági, Víz- és Erdőgazdálkodási Titkárság illetékesei öt helyszínről kértek be vízmintákat.

Ahogy arról a Magyar Szó beszámolt, január 4-én, valamivel éjfél előtt nekiütközött a Palánka és Ilok közötti Május 25-e híd pillérének az Antonia nevű, német zászló alatt haladó teherszállító hajó. Az állami szervek közleménye szerint a hajó Linz irányából tartott Szendrő (Smederevo) felé. A vízi jármű két uszályt tolva, ezer tonna műtrágyával haladt. A baleset következtében az uszály elsüllyedt.

Branislav Vajda szerint az ilyen balesetek többnyire magas vízállás esetén történnek, amikor a Duna nagy mennyiségű hulladékot sodor magával, az gátolja a hajómotorok működését és ellehetetleníti a jármű irányítását. A hajót ilyen esetben nagy sebességgel sodorja magával a víz, és ha valaminek nekicsapódik, akkor szinte minden esetben el is süllyed – magyarázta a szakember.

Hozzátette: Horvátország teljes mértékben tiszteletben tartotta az ilyen esetekre vonatkozó rendelkezéseket. Ezek előirányozzák azt is, hogy a szükséges ellenőrzések elvégzéséig le kell zárni az érintett területeket, azaz ebben az esetben a szóban forgó hidat – mondta az egyesület elnöke. Kiemelte, hogy az elmerült rakomány nem jelent veszélyt a hajózásra, tavaszra pedig megszervezik a kiemelését is.

Nem mutattak változást az eredmények

A Palánka mellett Dunába süllyedt uszályról vízbe került nagy mennyiségű műtrágya miatt ezután ismét mintát vettek a Duna vízéből. A Környezetvédelmi Ügynökség január 9-én öt helyen végzett méréseket. A mintavétel eredménye megerősítette a korábban kapott eredményeket, vagyis a Duna vízminősége továbbra is kielégítő, az elemzett paraméterek az előírt határértékeken belül vannak – közölte a szerb Környezetvédelmi Minisztérium. A Duna vizének színe, szaga és a látható hulladékanyagok, a rendkívüli elemzést követően sem mutattak változást - írta a Magyar Szó.

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás