Magyarországon a gyepek telepítésének és felülvetésének két időszak kedvez: a kora tavaszi (március végétől április elejéig) és a nyár végi, kora őszi (augusztus végétől október első feléig). A gazdák gyakran a tavaszi időpontot választják, mert ilyenkor könnyebb magágyat készíteni a téli csapadékkal feltöltött földeken.

Van azonban a kora őszi telepítésnek is számos előnye. Az egyik legfontosabb, hogy az ilyen állományban jóval kisebb gyomkonkurenciával kell a telepített pázsitfüveknek megküzdeniük. A gyomnövényeket az életformájuk alapján dr. Ujvárosi Miklós rendszerezte hazánkban Raunkier dán ökológus módszere alapján.

Ha legelőként szeretnénk hasznosítani, akkor óvatos, irányított legeltetéssel már szeptemberben rámehetnek az állatok, de azért májusban ezeket a legelőket is le kell kaszálni. (Fotó: Pixabay)

Életformarendszer a gyomnövényeknél

Az Ujvárosi-féle életformarendszerben négy nagyobb csoportot különböztetünk meg: egyéveseket (Therophyta, T), kétéveseket (Hemitherophyta, HT), az évelők közül pedig a talajszintben telelő évelőket (Hemikryptophyta, H) és a talajban telelő évelőket (Geophyta, G).

Hazánkban a legtöbb, tömegesen megjelenő gyomnövény tavaszi csírázású. A kora ősszel vetett pázsitfüvek már bokros állapotban, kifejlett gyökérzettel rendelkeznek, amikor a legtöbb gyomnövény tavasszal csírázni kezd. Ezt az előnyt nem tudják a gyomok behozni, így rendszeres kaszálással gyorsan záródó, gyomszegény gyepet alakíthatunk ki.

Ökológiai gazdaságokban különösen fontos ezt szem előtt tartani, hiszen ezekben tilos a szelektív gyomirtószerek használata.

Nem fenyeget a kiszáradás

A kora őszi gyeptelepítés másik nagy előnye, hogy a nyári száraz, meleg időszakot szintén már kifejlett állapotban kell átvészelniük a vetett növényeknek. Hazánkban általában csapadékos az ősz, így nem fenyegeti a fejletlen gyökérzetű növényeket a kiszáradás. Száraz ősz esetén pedig azt tapasztaltuk, hogy az erőteljes harmatképződés segíti a sekélyen vetett pázsitfüvek fejlődését.

Az őszi gyeptelepítés harmadik előnyös tulajdonságaként az első évi takarmányhozamot kell megemlíteni. Az ősszel telepített gyep bokros állapotban van már, amikor a téli hideghatás éri. Ennek köszönhetően tavasszal magszárat fejleszt, így nagy zöldtömeget kaszálhatunk az új telepítésű gyepről májusban.

Ha legelőként szeretnénk hasznosítani, akkor óvatos, irányított legeltetéssel már szeptemberben rámehetnek az állatok, de azért májusban ezeket a legelőket is le kell kaszálni.

(Forrás: allattenyesztok.hu) 

További híreink

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Hérics: mérgező szépség vagy értékes vadvirág?

2024.11.20.

A hérics, ez a különleges és szemet gyönyörködtető vadvirág, számos érdekességet rejt mind nevében, mind természetes élőhelyében.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás